En son karakolda görüldüler: PKK’ye katıldıkları ileri sürülüp yetkisizlik kararı verildi

img

MARDİN – Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, 1994 ile 1996 yılları arasında kaybedilen 9 kişinin “PKK’ye katılmış olabileceği”ni ileri sürerek, görevsizlik kararı verdi. En son karakolda görülen kayıpların çoğunun yaşı 60 ila 70 yaş arasında olması dikkati çekiyor.  

 
Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 ile 1996 yılları arasında kaybedilen 9 kişi hakkında 2009 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru sonrası 30 Ocak 2012’de başlatılan ancak 2014 yılında “yetkisizlik” kararı ile Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen soruşturmada bir kez daha “yetkisizlik” kararı verildi. 2012 yılında Midyat’a bağlı Kerşafê (Budaklı) köyünde 14 Mayıs 1995’te İlçe Jandarma Karakolu’na çağrıldıktan sonra serbest bırakıldıkları belirtilen ancak kendilerinden bir daha haber alınamayan Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir’in kaybedilmesine ilişkin yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada Midyat savcılığı, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkili olduğunu belirtti. Savcılık hazırladığı fezlekede, Şehmus Eroğlu, Hüsni Çankaya, Nihat Aydoğan, Abdüllatif Şahin ve Tevfik Ay ile birlikte Mehmet Emin Atuğ, Şükrü Demir, Hizni Bilmen ve Abdülkadir Demir’in “Örgütün dağ kadrosuna katılmış olabileceği” ifadelerini kullandı.
 
TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ 
 
Savcılık hazırladığı fezlekede 9 ismin kaybedilmesinde parmağı olan dönemin Midyat Jandarma Komutanı Hilmi Kahraman, Astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin, Murat Sevim ve Adem Kılıç hakkında 2007 yılında benzer suçlamadan açılan soruşturmada “takipsizlik kararı” verildiğini belirtti. Yine savcılık, 9 ismin kaybedilmesinde sanıkların üzerlerine atılı suçu kabul etmedikleri, olayla alakalarının olmadığını, şahısların ölü ya da sağ olup olmadıklarını bilmediklerini beyan ettiğine yer verdi.
 
70 YAŞINDA PKK'YE KATILDIĞI İDDİA EDİLDİ
 
Kaybedildiği sırada Şehmus Eroğlu 67, Mehmet Emin Atuğ 60, Şükrü Demir 70, Abdülkadir Demir 57, Hizni Bilmen 44, Abdullatif Şahin 39, Hüsni Çankaya 40, Nihat Aydoğan 40 ve Tevfik Ay 45 yaşında olmasına rağmen savcılık 9 isim ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde bahse konu şahısların öldürüldüğüne ilişkin herhangi bir delilin bulunmadığı, şahısların yaşayıp, yaşamadıkları hususunda kesin bir bilgi olmadığı, şahısların terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış olabileceği ya da terör örgütü tarafından öldürülmüş olabileceğinin değerlendirildiği, bu haliyle dosya üzerinde karar verme yetkisinin 6273 Sayılı Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 29 Maddesi ile 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanunun 15. Maddesine eklenen fıkraya göre, terör suçları yönüyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının yetkili ve görevli olduğu anlaşıldığından, şüpheli hakkındaki görevli ve yetkili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına dosya fezlekeye bağlanarak, gönderilmiştir.”
 
EN SON KARAKOLDA GÖRÜLDÜLER
 
Savcılığın “şahısların terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış olabileceği ya da terör örgütü tarafından öldürülmüş olabileceğinin değerlendirildiği” ifadelerini kullandığı 9 ismin de gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamadı. 
 
Kaybedilenlerin hikayesi şöyle: 
 
ABDULLATİF ŞAHİN
 
Abdüllatif Şahin, 18 Ocak 1996 günü Midyat’ın Estel (Üçağıl) köyündeki evinden ifade vermek üzere çağrıldığı Midyat Jandarma Karakoluna gitti. Karakola gittikten sonra kendisinden haber alınamaması üzerine karakola giden ailesi ‘Biz serbest bıraktık. Eve gelmediyse PKK'ye katılmıştır’ cevabını verdi. Dönemin köy muhtarı Şahin’in akıbetini öğrenmek için çeşitli resmi kurumlara başvuruda bulundu. Ancak 'Midyat Jandarma Karakolundan gelen bir telefon ile kendisine 'Bu işin peşini bırak yoksa senin de sonun arkadaşının sonu gibi olur'' denildi. Muhtar resmi arayışını sonlandırmak zorunda kalırken, Şahin’in ailesi arama çalışmalarını sürdürdü. Ancak tehditler nedeniyle aile Antep’e göç etmek zorunda kaldı.
 
MEHMET EMİN ATUĞ, HİZNİ BİLMEN,  ABDÜLKADİR VE ŞÜKRÜ DEMİR
 
Midyat’a bağlı Kerşafê (Budaklı) köyünde yaşayan 4 akraba, kızları PKK’ye katıldığı gerekçesi ile 14 Mayıs 1995 tarihinde Midyat Jandarma Merkez Karakol komutanı Yüzbaşı Hilmi Kahraman tarafından karakola çağrıldı. Bir akrabaları, köy muhtarı Hasan Duru ve iki muhtar azası ile birlikte karakola giden 4 isim burada karakol komutanı Hilmi Kahraman, astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin tarafından sorgulandı. Akşam önce Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir resmi belge imzalatılarak serbest bırakıldı. Ardından da refakatçi Muhtar ve 2 köylü serbest bırakıldı. Muhtar ve yanındakiler saatin geç olması nedeniyle Midyat’a döndü. Olaya tanık olan köylülerin beyanlarına göre Atuğ, Bilmen ve Demir kardeşler karakoldan 1 kilometre kadar uzaklaştıktan sonra zorla askeri bir araca bindirilerek götürüldüler. Ertesi gün Kerşafê köyü askerler tarafından ablukaya alındı. Evler ağır silahlarla tarandı. Askerler köylüleri ağır biçimde darp etti ve tüm eşyalarını kullanılamaz hale getirdi. Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir eve gelmeyince eşleri Midyat Jandarma Merkez Karakolu’na başvurdular. Kendilerine eşlerinin serbest bırakıldıkları söylendi. 4 isimden bir daha haber alınamadı. Kayıplarını arayan aileler şiddet ve tehditlere maruz kaldı. Tanık beyanları ve tespit edilen deliller olaydan 18 yıl sonra kayıt altına alınabildi.
 
HÜSNİ ÇANKAYA
 
Batman’ın Gercüş ilçesinde 1995 yılında jandarma ve korucularca yapılan ev baskınında eşi Adle Çankaya ile birlikte gözaltına alınan Hüsni Çankaya Midyat İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na götürüldü. Hüsni Çankaya Midyat Jandarma Komutanlığı'nda işkenceye maruz kalırken, yapılan işkence eşi Adle’nin gözleri önünde gerçekleşir. Midyat Cumhuriyet Savcılığı'na 3 gün sonra çıkarılan Adle Çankaya serbest bırakılırken, eşi Hüsni Çankaya’nın ise 5 gün sonra bırakılacağı söylenir. Ancak Hüsni Çankaya’dan bir daha haber alınamaz. Yaklaşık bir hafta sonra, Midyat'a bağlı bir köyde 2 erkek cenazesinin bulunduğu haberi üzerine yakınları söylenen köye gider. Ancak köylüler cenazelerin jandarma tarafından alındığını söylerken, cenazelerden de Hüsni Çankaya’dan da bir daha haber alınamaz.
 
NİHAT AYDOĞAN
 
1994 yılının Kasım ayında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mizizex (Doğançay) köyüne korucular ve jandarma tarafından baskın yapılır. Kapı hızlı hızlı vurulunca Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan, komşularının kapıyı çaldığını sanarak kapıyı açar. Aralarında aileyi sürekli tehdit eden Serdêfe Köyü’nden Sarhoş Kemal diye bilinen korucubaşının da bulunduğu 20-30 kişilik asker ve korucular eve girip Nihat Aydoğan’ı yataktan çıkarıp çocuklarının önünde darp ederek evden çıkarır. Nihat Aydoğan’ın gözlerini ve ellerini bağlayıp, diz çöktürürler. Askerlerin bu şiddeti karşısında Aydoğan’ın 12 yaşındaki kızının dili tutulur. Evden alınan Nihat Aydoğan, önce Midyat ilçe Jandarma karakoluna, oradan da Mardin Merkez Komutanlığı’na sevk edilir. Nihat Aydoğan, 15 gün Mardin Merkez Jandarma Komutanlığı’nda her türlü işkenceye tabi tutulur. 15 gün sonra Jandarmalar Aydoğan’a köy muhtarını arattırıp, ‘Beni bıraktılar, eve geleceğim’ dedirtir. Ancak bu telefondan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz. Eşinden haber alamayan Halime Aydoğan, Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na gidip eşini sorunca, Jandarma ‘Biz senin eşini serbest bıraktık, dağa çıkmıştır, onu git dağda ara’ der. Halime Aydoğan, son çare olarak eşinin akıbetini ortaya çıkartmak için Midyat Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak başvuruda bulunur fakat savcılıktan da bir sonuç elde edemez.
 
ŞEHMUS EROĞLU
 
Şehmus Eroğlu, 1930 yılında Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Batê (Bardakçı) köyünde doğdu. Evli ve 7 çocuk babasıydı. Yaşadığı köye sık sık baskın yapan askerler ve korucular tarafından korucu olmaya zorlanıyordu. Köye yapılan baskınların birinde, kardeşiyle birlikte gözaltına alınır ve daha sonra serbest bırakılır. Eroğlu ailesi baskılar sonucu köyden ayrıldı. Şehmus Eroğlu, ailesiyle birlikte Batman merkezine taşınır. Birkaç yıl burada yaşar. 21 Eylül 1995 tarihinde köy korucuları ile askerlerin saat 00.00 sıralarında evine yapmış oldukları baskın sonucunda, Şehmus Eroğlu gözaltına alınarak Mardin’e getirilir. Olayın ardından ailesinin onu bulmak, kendisinden haber alabilmek için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kalır. Yetkililer ne ev baskınını, ne de gözaltına alındığını kabul eder. Onunla aynı zamanda gözaltında kaldığını belirten kimi görgü tanıkları ise Şehmus Eroğlu'nun gözaltında tutulduğunu, ağır işkenceler gördüğünü, daha sonra da serbest bırakıldığını söyler. Yine Midyat’taki kimi görgü tanıklarının ifade ettiğine göre serbest bırakıldığı söylendiği tarihte, özel timlerin olduğu bir arabanın içinde görülür. Şehmus Eroğlu’ndan gözaltına alındığı tarihten itibaren bir daha haber alınamaz.
 
TEVFİK AY
 
Tevfik Ay, Midyat Ziyaret köyünde ikamet eden bir korucu başıydı. Olaydan 2-3 ay öncesine kadar muhtarlık yapıyordu. Bölgede o dönemlerde varlık gösteren JİTEM, Tevfik Ay’ı kendi yapısına dahil edip faili meçhul cinayetlerde kullanmak ister. Fakat bir iç infaz olayında yaşamını yitiren Albay Rıdvan Özden’e yakın olan Tevfik Ay, bölgedeki JİTEM yapılanmasına katılmayı kabul etmez. 17 Ocak 1995 tarihinde Şenköy Beldesi Jandarma Karakol Komutanlığı Ay’ı arayarak, karakola gelmesini ister. Karakola gitmek üzere evden ayrılan Teyfik Ay’dan bir daha haber alınmaz. Ailesi, kendisinden haber alınamaması üzerine birkaç gün sonra adı geçen karakola gidip Tevfik Ay’ı sorar. Ancak karakoldaki görevliler “Karakola gelmedi, ayrıca biz onu karakola da çağırmadık” şeklinde cevap verir. Ancak, karakolun karşısında bakkal dükkanı işleten esnaf, Tevfik Ay’ın belirtilen tarihte karakola giriş yaptığına tanıklık eder. Resmi kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulur. Ancak tanıklar, öldürülme korkusuyla tanıklık yapmaktan vazgeçer.
 
MA  / Ahmet Kanbal

Diğer başlıklar

19:06 Son 24 saatte 78 ölüm, 2 bin 322 yeni hasta
18:56 37 gündür bekletilen Başak'ın cenazesi ailesine verildi
18:35 ‘Kadınların gücünden korkanlar gözaltı ve tutuklamaları devreye koyuyor’
18:28 İzmir’de 4 hastane tahliye edildi
18:14 Fransa’dan Türkiye’ye deprem yardımı çağrısı
18:06 ‘Kobanê soruşturması'nda gözaltı süresi uzatıldı
18:03 Eşbaşkanların tutuklanmasına tepki: Katmerli şiddetin tohumları atılıyor
17:53 Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir
17:18 AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti, en az 202 kişi yaralandı
16:47 'Ayşe Gökkan intikam alınırcasına gözaltına alındı'
16:40 HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları tutuklandı
16:32 Hakkari'de tüm etkinlikler yasaklandı
15:59 HDP’den şerh: Emekçilerin payına koca bir hiç düştü
15:45 AKP’li eski belediye başkanından kadına ölüm tehdidi
15:24 ‘Devlet cinsiyetçi rollerini erkeklere devretmiştir’
15:22 Okul müdüründen öğretmenlere mobing ve tehdit iddiası
15:06 Halil Sezai tahliye edildi
14:56 Ege’de 6,6 şiddetinde deprem: Enkaz altında insanlar var
14:42 Maden işçileri: Sözler tutulmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz
14:26 Gülistan Doku 300 gündür kayıp
14:17 TJA: Gözaltına alınanları serbest bırakın
14:11 ‘Sağlıkçıların ölmesi bekleniyor’
14:04 Camiye Azerbaycan bayrağı asıldı
14:03 Fincancı: Sağlık emekçileri ölüme terk edildi
13:58 Tarsus Kampüs Cezaevi Raporu: Darp, tehdit, hakaret…
13:57 Suruç anmasında darp edilen 37 kişi hakkında dava açıldı
13:46 HDP’li eşbaşkanların serbest bırakılmasını istediler
13:30 DTSO TÜYAP ile yollarını ayırdı
12:59 Günay: Kobanê soruşturması ile IŞİD’in harekete geçmesi tesadüf değil
12:37 Bingöl’de 4.1 büyüklüğünde deprem
12:15 HDP Diyarbakır eşbaşkanlarına tutuklama istemi
12:07 Birleşik Metal-İş: İktidarın torba yasası adaletsizlikle dolu
11:32 Çocuğa dönük cinsel istismarı yurttaşlar engelledi
11:24 HDP’li eşbaşkanlar 8 gün sonra adliyeye çıkarıldı
11:14 Tahrip edilen yaylalara çim ekilecek
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu
10:55 NYT Erdoğan ile Trump arasındaki Halkbank trafiğini yazdı
10:28 Mesut Yılmaz yaşamını yitirdi
10:18 Artvin'de jeotermal ihalesi yapılacak
10:16 Temelli: Faşizm bütçesinin alternatifi üçüncü yol bütçesidir
10:02 Çöktürme Planı’nda 6’ncı yıl: Çöktüreyim derken vahim bir şekilde çökecekler
09:40 Dr. Çamlı: Aşı ihtiyacı karşılamaktan çok uzak
09:39 Fransa'da Ulusal Savunma Konseyi acil toplanıyor
09:10 Müzisyenler işsizlikle karşı karşıya
09:09 Veziryan: Türkiye, Kafkasya'da barış çabalarını boşa çıkarıyor
09:08 Dersim'de acıların sembolü: Ağlayan Kayalar
09:06 Cumartesi İnsanları: Susurluktan bu yana zihniyet hiç değişmedi
09:06 Ekonomist Mihemed Hisên: Yolsuzluklar nedeniyle büyük protestolar yolda
09:05 Gazetecilerin tutukluluğu AYM’ye taşınacak
09:03 Dağda şampiyon, tarlada toplayıcı
09:02 Gazeteci Gök’e ‘gazetecilik faaliyetleri’ davası
09:01 Tutukluların ‘hak’ eylemi 47’nci gününde
09:01 50 bin Kürtçe atasözü 4 ciltte toplandı
09:01 Mardin'de 'kentsel dönüşüm': Siluet bozulacak
09:01 HDP'li Avcı'dan tecride karşı topyekun mücadele çağrısı
09:00 30 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:28 Mardin ve Adana’da gözaltılar: Aralarında TJA Sözcüsü Gökkan da var
08:28 Urfa'da 2 tutuklunun testi pozitif çıktı
29/10/2020
23:45 Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı
21:17 Efrîn’de 18 sivil kaçırıldı
20:36 Trafik kazasına karışan kaymakamın ifadesi alınmadı
20:03 Ceylanpınar'da ağaç kıyımı
19:40 Gültekin'in katledilmesini protesto eden 12 kadına dava açıldı
19:30 Jin News internet sitesi erişime engellendi
19:07 Türkiye’de hasta sayısı 370 bin 832’ye yükseldi
19:02 İspanya OHAL kararını 6 ay daha uzattı
18:33 Kovid-19 nedeniyle 3 hekim daha hayatını kaybetti
17:24 HDP: Fransa’daki katliam inanç istismarcılığının eseridir
17:20 Temelli: İki yurttaşın helikopterden atılması Türkiye’deki rejimin maskelenemez hali
16:06 Pencewini: Olası bir çatışma Kürdistan'a yayılır
16:04 Gazeteci Kanbal'ın soruşturmasına takipsizlik
15:58 Mardin Barosu'nun başvurusu da reddedildi
15:50 ‘İhraç edilen 130 bin emekçi işlerine iade edilsin’
15:49 ‘Ünye Fatsa gibi olmasın’
14:55 Alman Hükümeti'nden Türkiye'ye: İmralı'ya dair yükümlüklerinizi yerini getirin
14:45 KESK üyeleri: KHK’lerle mücadeleyi sürdüreceğiz
14:40 ÖHD’den ÖDAV’a destek
14:08 HDP’li eşbaşkanların yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor
13:55 Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde ayakkabı yasağı
13:03 MEBYA-DER: Cenazelere karşı düşman hukukunu bırakın
12:41 Kürt basınının emektarı Kaya mezarı başında anıldı
12:21 12 kentte 93 kişi gözaltına alındı
12:12 Anmaya katılanları saygı duruşuna davet ettiği için yargılanacak
12:08 HDP eski PM üyesi Demirkıran'ın evine baskın
11:57 Fransa’da bıçaklı saldırı: 3 kişi yaşamını yitirdi
11:42 Gazeteci Yalçın hakkında dava açıldı
11:40 Öcalan’ın avukatlarından yeni başvuru
11:22 Polis 3 yıl önce defnedilen Tabak’ın mezarını açtı
11:14 SES: KHK’li sağlık emekçileri acilen görevlerine iade edilmeli
10:53 Gaziosmanpaşa’da minibüs devrildi: 8 yaralı
10:40 Van’da Erdoğan seferberliği
10:27 Amed Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyor
10:07 Kamişli’yi taciz eden Sarı’ya 6 yıl hapis istemi
09:46 İstismar vakalarında cezasızlık örnek teşkil ediyor
09:39 Tutuklulara verilmeyen Kürtçe mektuplar Ankara’ya gönderiliyor
09:23 Antalya L Tipi'ndeki ihlaller raporlaştırıldı
09:23 İstanbul’da yağış yaşamı felç etti
09:18 Çocuğa tecavüz eden Osman Ç.’nin iddianamesi tamamlandı
09:05 'Şengal anlaşması yeni bir fermanın kararıdır'
09:05 Nebî Hûrî Höyüğü yağmalandı