Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş

img

HABER MERKEZİ - Gözaltı süreleri uzatılan HDP'li siyasetçiler için gerçekleştirilen protesto eylemleri 4'üncü gününde. Eylemlerde, "Baskılara karşı direniş" mesajı verildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobanê eylemlerine dair yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine dönük gözaltı operasyonu bugün de birçok kentte kimi eylemlerle protesto edildi. 
 
ANKARA 
 
Ankara Kadın Platformu, gözaltılara ilişkin Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN) binasında açıklama yaptı. Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasının istendiği açıklamada platform üyesi Aslı Han konuştu.  
 
DAİŞ'e karşı kadınlar öncülüğünde gelişen direnişi yargılamanın, kriminalize etmenin “akıl tutulması” olduğunu belirten Han, “Operasyonun hukuki değil siyasi olduğunu, aynı uygulamaların aylardır kayıp olan Gülistan Doku'yu alıkoyduğu bilinen fail Zeynal Abrakov için ya da daha ‘önce de yaptım bana bir şey olmaz’ diyen Musa Orhan için geçerli olmamasından biliyoruz. Bu yüzden susmuyoruz” dedi. 
 
Gözaltıların ülkemin temel gündemi olduğunu vurgulayan Han, “İktidarın baskı ve sindirmeyi temel araç haline getirdiği politikalarına tıpkı cinsiyetçiliğe direndiğimiz gibi direniyoruz. Direnmezsek asla nefes alamayacağımızı biliyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Han, HDP’li siyasetçiler ve “İsimsizliler hareketi” soruşturması kapsamında gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısı yaptı. 

İSTANBUL

HDP Tuzla İlçe Örgütü, gözaltıları yatıkları açıklama ile protesto etti. Tuzla ilçe binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, “HDP susturulamaz” pankartı açıldı. Açıklamayı yapan HDP İstanbul İl Yöneticisi Süleyman Ataş, gözaltı operasyonlarının AKP’nin siyasal intikamı olduğunu söyledi.

Partilerine yönelik “düzmece” operasyonlara karşı antifaşist cephe ile barışı tahsis edip demokrasiyi kuracaklarını belirten Ataş, “Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Faşizme sarılanlar bilsinler ki HDP geliyor, korksanız da koltuklarınıza sarılsanız da, HDP’nin zamanı geldi” dedi.

Açıklama sırasında bir grup, Türk bayrakları ile provokosyon girişiminde bulundu. Tüm baskıya rağmen HDP'li kitlenin açıklaması gerçekleştirilerek "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla son buldu. 

MARDİN 
 
HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde gözaltılara karşı açıklama yaptı. HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile birlikte çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP’li Tiryaki, “Onlar kaybedecek biz kazanacağız” dedi. 
 
Tiryaki, iktidarın partilerine dönük “intikam saldırılarının” 5 yıldır kesintisiz bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Ortada ne bir hukuk var ne bir hukuksal süreç var. Ortada bir yargılama süreci yok. Ortada sadece bir siyasi operasyon var. İktidarın siyasi soykırım operasyonu var. İktidarın kendisine tehdit olarak gördüğü HDP’yi susturma girişimi var” şeklinde konuştu. Binlerce gözaltıya karşı tek bir geri adım atmadıklarını vurgulayan Tiryaki, “HDP diz çökmedi, diz çökmeyecek. Tek birimizin gözünde bu konuda ikircikli bir tutum görmeyecekler. Başaramayacaklar” ifadelerini kullandı. 
 
Açıklamaya katılanlardan daha sonra “HDP halktır halk burada” sloganı ve şarkılar eşliğinde bir süre oturma eylemi yaptı.  
 
ŞIRNAK
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan HDP İl Örgütü binasında açıklama yapıldı. Partililerin yanı sıra TJA aktivisteri de açıklamaya katıldı. HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, “Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasiyi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz” dedi. 
 
Açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. Eylemde sık sık "HDP halktır halk burada" sloganları atıldı.  
 
DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, gözaltına alınan HDP'lilerin gözaltı sürelerinin uzatılmasını yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Diyarbakır Ofis Kavşağı'nda yapılan basın açıklamasına HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı. Açıklamada sık sık ‘Biji HDP’ ve ‘HDP halktır, halk burada’ sloganları atılırken, açıklamanın yapılacağı nokta polislerce ablukaya alındı.

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, gözaltı süresi uzatılan arkadaşlarının sağlık sorunları yaşadığını belirterek, bu durumu kaygıyla izlediklerini ifade etti.

‘HDP DEMOKRASİNİN SESİDİR’

HDP'ye yönelik saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını kaydeden Alökmen, "Bir kez daha söylüyoruz, HDP işsizlerin sesidir. HDP her gün tacize uğrayan, ölümle burun buruna gelen kadınların sesidir. HDP özgürlük isteyen gençlerin sesidir. HDP tarlada çalışan, hakkını alamayan emekçinin sesidir. İşini yapmaya çalışırken ölümle burun buruna kalan işçinin sesidir. Sokakta çalışmak zorunda kalan çocukların sesidir. Geleceğe güvencesiz bakıp intiharın eşiğine gelen gençlerin sesidir. Dilini, kültürünü yaşatmak isteyen halkların sesidir. Dinini özgürce yaşamak isteyenlerin sesidir. Adalet isteyenlerin sesidir.  Özgür basın isteyenlerin sesidir. Tarafsız, bilimsel üniversite isteyenlerin sesidir. Demokrasi isteyenlerin sesidir. Barış isteyenlerin sesidir" diye belirtti.

'ABLUKAYI YIKACAĞIZ'

İktidarın içeride ve dışarıda sıkıştığını söyleyen Alökmen, iktidarın çözümü, Kürtlere ve Kürtlerin dostlarının başına vurmakla bulduğunu belirtti. Alökmen, “Üstene milliyetçilik koyup, ‘nasıl olsa bunların sahibi yok, kimseleri yok, ne yaparsak yapalım kimse bunlara sahip çıkmıyor’ diye düşünüyorlar. Ama korkunç yanılıyorlar. Bugüne kadar parlamentoda, sokakta hayatın her alanında sesi olduğumuz milyonlar arkamızda ve biz biliyoruz bu büyük ablukayı da bu korkunç adaletsizliği de milyonların bize verdiği destekle aşacağız, ablukayı yıkacağız” ifadesinde bulundu.

‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Barış, adalet ve demokrasi taleplerinden vazgeçmeyeceklerini dile getiren Alökmen, "Şunu çok iyi bilin; şuan gözaltına olan arkadaşlarımızın bu halk için verdiği mücadele, bedel, emek, siz üç ömür toplasanız yan yana getiremezsiniz" şeklinde konuştu.

Basın açıklaması, yapılan oturma eyleminin ardından son buldu.

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Örgütü, gözaltıları il binası önünde yapılan basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamaya HDP Hakkari ve ilçelerinden çok sayıda üye ve yönetici katıldı.

Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, yaşananlara karşı demokratik eylem çabalarını sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. HDP’ye üye olma kampanyasının startını da verdiklerini belirten Kaya, herkesi partisine sahip çıkmaya çağırdı.  Kaya, “Halkımıza ve tüm HDP sevdalılarına çağrımızdır. Buyurun partinize sahip çıkın. Yarından itibaren gelin partimize üye olun. Üyelik kampanyamız başlatmış bulunmaktayız. Yapılan anti demokratik uygulamayı kınıyoruz” dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından HDP’liler il başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı. 

İZMİR 
 
İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Halkların Köprüsü ve İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHDG) üyeleri, HDP İzmir İl Örgütünü ziyaret etti. Ziyarette bulunan dernek temsilcileri HDP’yle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. 

HDP Karşıyaka İlçe Örgütü de, Karşıyaka Vapur İskelesi karşısında yaparak, gözaltıları protesto etti. “HDP susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamada, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganları atıldı. Açıklamayı Karşıyaka İlçe Eşbaşkanı Emine Sözüdoğru okudu.

AKP- MHP iktidar bloğu gelinen noktada kendi yarattığı ekonomik siyasal toplumsal krizi  yönetemediğini belirten

Sözüdoğru, “AKP-MHP koalisyonu partimizi hedefe alarak yaptığı bu siyasi soykırım operasyonu ile  Türkiye de demokratik muhalefet yürüten tüm  güçlere gözdağı verme çabasına girişmiştir” sözleriyle tepki gösterdi.

'DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ise, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yaptıkları eylemde "Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz" yazılı pankart açtı: Açıklamada sık sık "Yaşasın Devrimci Dayanışma", "Baskılar Bizi Yıldıramaz" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Kamu Emeçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam okudu.

İktidarın ömrünü uzatma pahasına ülkeyi karanlık ve tehlikeli bir noktaya sürüklediğini vurgulayan Beyazadam, "Demokrasi, barış ve laiklik gibi taleplere yönelik çağrılara kulak tıkayan, şiddeti tırmandıran, temel hak ve özgürlükleri askıya alan, devletin zor aygıtlarını siyasal amaçları için kullanan iktidar bilmelidir ki, hukuk bir gün kendilerine de lazım olacaktır. İktidara İzmir’den sesleniyoruz; Demokrasiye sahip çıkacağız” dedi. 

AYDIN
 
Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, HDP Aydın İl Örgütü’nü ziyaret etti. Platform üyelerini parti yöneticileri tarafından karşılandı. Platform üyeleri, dayanışma mesajlarını iletti.  
 
VAN
 
HDP Van İl Örgütü, İpekyolu’ndaki parti binası önünde bir araya geldi. Özgür Kadın Hareketi (TJA), İnsan ve Özgürlük Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri ve üyeleri, yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de açıklamaya katıldı.  
 
Polisler, eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek, açıklamayı engellemeye çalıştı. Bunun üzerine oturma eylemi yapıldı. Eyleme katılanlar sık sık, "Bijî berxwedana HDP'ê", "HDP halktır halk burada" ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. 
 
Polis ile yaşayan tartışma sırasında Av. Ekin Yeter, “Neden yasak AKP’ye yok? Kenttin en işlek yerinde kongre yapıyor ve salgın gözetilmiyor. Fakat HDP’nin etkinlikleri yasaklanıyor. Bunu bize açıklayın” tepkisinde bulundu. Polis ise, “Şuan meselemiz buradaki açıklama, yasak var” cevabı verdi.  
 
Oturma eyleminin sürdüğü sırada açıklama yapan HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, kentte AKP’nin tüm etkinliklerine izin verilirken kendilerine yasak uygulamasının çifte standart olduğunu söyledi. Kava, “Geçmişte birçok iktidar bu tarzla bizleri yok edeceğini düşündü. Halkımız onları çöp sepetine yolladı. Bugün faşizm geriliyor. Bunlar da yakında çöp sepetine gidecek ve tabela partisi olacaklar” diye konuştu. 
 
ADANA 
 
HDP Adana İl Örgütü, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı parti binasının damında açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, partililer üzerinde, "HDP umuttur, umut susturulamaz", "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz", "HDP susturulamaz" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" yazılı dövizleri iplerler balonlara iliştirdi. 
 
HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, "AKP ve MHP faşizmi kaybettikçe saldırıyor, saldırdıkça kaybediyor" dedi. Anayasanın çiğnendiğini vurgulayan Karakış, “İktidarın faşizmine karşı, KHK’lere, kayyumlara, hukuksuzluklara, her türden asimilasyona, yokluk ve yoksulluk politikalarına dur demek için tek yürek olalım, tek ses olalım, Türkiye halklarını demokratik özgür yarınlara taşıyalım" diye seslendi. 
Partililer, daha sonra balonları gökyüzüne bıraktı.  
 
HDP Ceyhan İlçe Örgütü ise, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı binalarının damında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya çok sayıda partili katılırken;  HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun da destek verdi. "Halkın idaresine kelepçe vurulamaz" pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP'li Şevin Coşkun, arkadaşlarının hukuksuzca gözaltına alındığını ve bugün haklarında 4 günlük ek gözaltı kararı verildiğini dile getirdi. Kobanê eylemleri gerekçe gösterilerek, arkadaşlarının gözaltına alındığını aktaran Coşkun, "HDP dimdik ayaktadır. Bu böyle bilinsin" dedi.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü de, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı "Savaşa karşı barış" şiarıyla "Duran insan" eylemi başladı. HDP Mersin İl binası önünde  dönüşümlü olarak yapılan "duran insan" eylemine ilk olarak HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Barış Karabıyık başladı. Eylem gözaltılara tepki olarak 82 saat sürdürülecek. Eylemden önce basın açıklaması yapmak isteyen Karabıyık'a polis izin vermedi. Çekim yapmak isteyen gazetecilere Güvenlik Bilgi Taraması (GBT) yapılarak alandan uzaklaştırıldı.
 
 

Diğer başlıklar

28/10/2020
22:35 Fransa’da ulusal karantina ilan edildi
21:56 Nusaybin’de 3 gözaltı
21:52 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
21:34 Diyarbakır’da bir hemşire koronadan yaşamını yitirdi
21:18 Amedspor'dan üst üste 3'üncü galibiyet
20:50 Kamu emekçilerinin eylemi 145’inci haftasında
20:40 Koca: İstanbul'da durum kontrol altına alınmazsa salgınla baş edilemez
20:22 Türkiye’de toplam can kaybı 10 bini aştı
20:11 Mele Abdullah Aksoy yaşamını yitirdi
20:05 Hatay ve Mersin'de çok sayıda gözaltı
19:58 Kozan ve İskenderun'da orman yangınları kontrol altına alındı
19:33 Almanya’dan Türkiye’ye seyahat uyarısı
19:26 Silvan’da bir gencin cenazesine ulaşıldı
18:08 Maaşlarını alamayan işçilerden yol kapatma eylemi
17:52 Ünye'de maden protestosu: En az 20 gözaltı
17:32 Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız
17:17 Dersim'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
17:01 BİMEKS işçileri 4 yıldır haklarını talep ediyor
16:11 Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmeğe zam kaçınılmaz
16:09 Beştaş: AKP’nin ekonomi politikası çöküşün adıdır
15:59 Morgda 33 gündür bekletilen cenazeler Meclis gündeminde
15:06 Roboski Katliamı 106’ncı ayında: Barış içinde yaşamak istiyoruz
15:04 DİSK: Sağlık emekçilerinin koşulları düzeltilmeli
14:55 ‘Yıkılacak Duvarlar’ı imzaladılar: Bu kitap Figen’in sesidir
14:40 Merkez Bankası’nın açıklaması sonrası dolarda yeni rekor
14:39 Kadınlardan fıstık işçilerine ziyaret
14:21 Kürt boksörden Barzani'ye çağrı: Devreye girin
14:14 Aydemir cinayetinin gerekçeli kararı: Miras anlaşmazlığı
14:12 Charlie Hebdo hakkında soruşturma başlatıldı
13:59 Şakran Cezaevi’nde 11 gardiyan koronaya yakalandı
13:58 Erdoğan: Karikatüre bakmadım
13:15 Sağlık örgütleri: Yasaklar ve engellemeler sorunu çözmez
12:58 TTB: İzin, istifa ve emeklilik haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
12:58 Kaymakam Safitürk’ün faillerinin araştırılması istendi
12:57 Merkez Bankası Başkanı: TL aşırı değersiz bir noktada
12:50 Erzincan’da 4,3 büyüklüğünde deprem
12:41 Erdoğan’ın 2021 projesi kadın üniversitesi!
12:39 Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor
12:34 Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürüne küfürle yanıt verdi
12:33 Üniversiteli kadınların tehdit edilmesine tepki
12:32 Dersim Belediyesi'nde TİS imzalandı
12:24 'Antalya Cezaevi’nde OHAL uygulamaları yeniden devrede'
12:21 İzmir Kadın Platformu: Sözümüzü 25 Kasım’da söyleyeceğiz
12:17 Polis: Leyla Güven’i teşhis et savcı yardımcı olur
11:56 Akşener’den Erdoğan'a: Macron’a destek çıktın
11:55 Anadilde eğitim hakkı teklifi işleme alınmadı
11:53 Elazığ Cezaevi’nde 12 tutuklu koronavirüse yakalandı
11:28 Ünye’de jandarma ablukası
11:28 Başkale kırsalında operasyon
11:04 Gazeteci Ekinci hakkında yakalama kararı
11:03 Uğur: Mahkeme tarihe kara bir leke bıraktı
10:43 Gazeteci Demir beraat etti
10:39 İstanbul'da 3 gözaltı
10:11 Dolar ve euroda yeni rekor
10:10 Su ve yol beklerken madenle karşılaştılar
10:09 Güney: Boykot iç siyaset malzemesi olarak kullanılıyor
10:00 Çukurova'da orman yangını: Yüzlerce hektarlık alan kül oldu
09:53 Uyan: Antifaşist mücadele hattı şart
09:38 'Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını yaşayarak gördük'
09:36 Borçları nedeniyle bir tiyatro sahnesi daha kapanıyor
09:14 TTB: Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe yetersiz
09:14 ENKS ulusal birlik görüşmelerini tıkatıyor
09:13 'Kadın kimliği unutturulmak isteniyor'
09:12 Dr. Ayhan: Silahların yüzde 40’ı kadınları vuruyor
09:11 Açtığı tekstil kadınların istihdam alanı oldu
09:11 ‘Toplu mezarı açıp kızımın kemiklerini versinler’
09:05 Geçmişi bugüne taşıyan usta
09:03 Kadın Müdürlüğü’nü kapatan kayyım taşınmazları tahsis ediyor
09:03 Barış Anneleri: Barış ancak Öcalan’ın özgürlüğüyle gelebilir
09:02 'Cumhuriyet Rum katliamıyla tamamlandı'
09:01 Koçerler yayladan indi
09:01 Hamallık yapan emekli: Ben değil devlet utansın
09:00 28 EKİM 2020 GÜNDEMİ
27/10/2020
23:46 Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
22:12 TTB’den sağlıkçıların istifa yasağına tepki
20:48 Baroların açıklamasını yayınlayan ajansımıza ve 2 baro başkanına soruşturma
20:34 Dêrazor’da toplu mezar bulundu
19:28 Sağlık çalışanlarının istifaları kabul edilmeyecek, yıllık izinler durduruldu
19:24 AKP Sözcüsü Çelik’ten S-400 açıklaması
19:17 Urfa’da tarım işçileri kaza yaptı: 1 ölü, 11 yaralı
19:10 Koronadan 76 ölüm, 2 bin 209 yeni hasta
18:58 Özerk Yönetim’den 10 günlük kısmi sokağa çıkma yasağı
18:50 İzmir Sağlık Platformu taleplerini sıraladı
18:22 AKP, MHP, CHP ve İyi Parti’den Macron'un açıklamalarına karşı ortak bildiri
18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 Diyabakır'da bir İş insanı gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor