Ankara katliamının talimatını veren Ebu Zeynep’in iddianamede adı yok

img

ANKARA - Ankara Gar Katliamı’nın talimatını verdiği iddia edilen DAİŞ üyesi Ebu Zeynep’in isminin dosyada yer almadığına dikkati çeken avukat Erkan Ünüvar, “Fail olarak yargılanması gereken her kesi dahil etmeden bu davanın bitmesi mümkün değil” dedi. 

 
Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ tarafından yapılan katliama ilişkin açılan ve sonrasında firari sanıklar yönünden tefrik edilen davanın 6’ncı duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Davada firari sanıklar İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız, Hasan Hüseyin Uğur ile DAİŞ yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan ve “insanlığa karşı suç” kapsamında hakkında iddianame düzenlenen Erman Ekici yargılanıyor.
 
Boş sanık sandalyeleriyle devam eden duruşmaya sanık Erman Ekici bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmaya 10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan avukatlar ve katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri katıldı.
 
Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada, bir önceki celse verilen ara karar neticesinde ilgili kurumlardan gelen müzakereler okundu.
 
NET VE DOYURUCU CEVAP YOK
 
Gelen müzakerelere dair 10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan avukatlar söz aldı. İlk olarak konuşan avukat Murat Kemal Gündüz, “Geçen celse talep etiğimiz cevaplardan bir kısmı gelmiş ama bunları cevap olarak nitelemek mümkün değil. Net ve doyurucu yanıt verilmiyor” dedi.
 
İKİ POLİSİN TUTANAĞI İLE CEVAP VERİLMİŞ
 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istenilen “İŞİD terör örgütünün fotoğraflı teşhis albümüne” ilişkin müdürlükten gelen cevaba ilişkin konuşan Gündüz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün iki polisin tuttuğu tutanağa dayanarak cevap verdiğini belirtti. Gündüz, “İki polisin tuttuğu tutanak ile ‘gende yok’ diyor. Yargının bu hale düşmesine bakıyoruz, İçişler Bakanı geçen yaptığı açıklamada memleketin en yüksek mahkemesine ayar vermeye kalktı. Bu beyanatı veren Emniyet Genel Müdürlüğü, kriminal daire de bu yönde bir çaba içerisindeler. Israrla yazmanıza rağmen net bir cevap yok. İki polisin tutanağına dayanarak ‘bizde yok’ diyorlar. Ama bu cevaplar davanın gidişatı için önemli” ifadelerini kullandı.
 
‘ÇOK ŞEY ORTAYA ÇIKACAK’
 
 Avukat Gündüz’ün konuşması sırasında söz alan katliamda yaşamını yitiren Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik, “Sayın başkan, avukatın söylediği gibi en ufak bir çaba sarf edilse ne kadar çok şey ortaya çıkacak. Bizim çocuklarımız geri gelmeyecek ama vicdanımız rahat edecek. Sizin de kamuoyu önünde göstereceğiniz çaba her kesin vicdanın rahatlatacak, sizin de vicdanınız rahat olacak. Bu katliamlar açığa çıkacak. Vereceğiz çaba ile tarihe geçeceksiniz. Yoksa benim oğlum gelmeyecek” diye belirtti.
 
‘103 KİŞİYİ KİMSE UNUTMADI’
 
Ardından söz alan avukat İlke Işık ise, “20 gün sonra 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 5’inci yıl dönümü olacak. Katliamı gerçekleştirenler şunu başaramadı; katliamda yaşamını yitiren 103 kişiyi hiç kimse unutmadı. Zorla iktidar değişti, bunu da kimse unutmadı. Ama siz ne yazık ki tutuklu sanıklara ilişkin buna dair bir şey söylemediniz. Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz demiştik buna devam edeceğiz. Siz ve diğer bilmesi gereken kim varsa onlar da bilsin ve böyle kayıtlara geçsin” dedi.
 
‘TEK BİR POLİS MEMURUNU DİNLEMEDİNİZ’
 
Mahkemenin iddianame aşamasında soruşturması tamamlanmayan bir davayı kabul ettiğini hatırlatan Işık, “Ama bu iddianameye dokunmadan bir karar verdiniz. Şimdi de iddianamenin yapması gereken soruşturmalarla uğraşıyoruz. Araştırılmayan birçok şeyi biz talep ettik. İçişleri Bakanı ‘İŞİD birçok eylem planlıyor’ diyor. Evet ve bu dosyada firari olan sanıklar da planlıyor olabilir. Peki neden bu ülkede bunların yıllardır gezmesine izin verildi. Gezmesine neden olanların sorumluluğunu ne yapacağız buna ilişkin tüm taleplerimizi reddettiniz. Mitingde sorumluluğu olan tek bir polis memurunu buraya getirip dinlemediniz. O kadar talep ettik. İçişleri Bakanlığı bunların sorumluluğuna dair müfettiş raporunu hala göndermiyor” diye konuştu.
 
‘ÖNLEMLER ALINSAYDI KATLİAM OLMAYACAKTI’
 
 “Bu katliam emrini kim vermiştir?” diye soran Işık, şunları kaydetti: “Sınırları İŞİD’e bırakmasalardı, istihbarat örgütleri bütün bu bilgileri toplayıp gereken yerlere bildirseydi, Ankara Emniyeti gereken önlemleri alsaydı bu katliam olmayacaktı. Süleyman Soylu’nun söylediği hukuk, katliamda yaşamını yitiren, yaralanan ve bundan etkilenenlere değil sanıklara uygulandığı için katliam gerçekleştirildi. Sorumluları burada yargılamadınız ama bu ülkede insanlar biliyor ve ‘toplum vicdanında mahkum olmak’ çoktan gerçekleşti. Bir gün bu salondan da adalet çıkacağını umuyoruz. Tek istediğimiz şey adaletin yerine gelmesi tüm sorumluların yargılanması.”
 
SORUŞTURMADA İSMİ OLMAYAN EBU ZEYNEP
 
Ardından söz alan avukat Erkan Ünüvar, sanık Yunus Durmaz ile yaptığı yazışmalardan Türkiye’deki katliamların talimatını veren ve Türkiye emiri olduğu anlaşılan Ebu Zeynep’in soruşturmaya dahil edilmediğini hatırlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Ebu Zeynep’e dair hazırladığı fezleke dışında bir şeyin yapılmadığına dikkati çeken Ünüvar, “Bu kişi Yunus Durmaz’ın da başındaki kişi. Yunus Durmaz bu kişiye ‘şeyh’ diye hitap ediyor. Emniyet, yapılan görüşmelerde Ebu Zeynep’in Türkiye sorumlusu olduğunu değerlendirilmektedir. Bu yazışmalar bizim dosyamızda var. Mektup isimli bir yazışmada ‘Türkiye bize savaş ilan etti biz de vurun dedik’ deniliyor. Şeyh dedikleri Ebu Zeynep’ten talimatların alındığını ve yapılan yazışmalarda ayrıca tercüman kullanıldığını da anlıyoruz” bilgilerini paylaştı.  
 
 EBU ZEYNEP TÜRKİYE EMİRİ
 
İddianamede bir numaralı sanık olarak İlhami Balı’nın yer aldığını kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti: “Ama yapılan görüşmelerden İlhami Balı’nın İŞİD’in sınır emiri olduğunu Türkiye emirinin Ebu Zeynep olduğunu anlıyoruz. Çıkan sonuç şu ki; Türkiye’deki örgütün bağlı olduğu Arap asıllı bir şeyh var. Türkiye’de yapılacak eylemleri, yapılacak konumlandırma ve buna benzer birçok emir talimatını Ebu Zeynep veriyor. Ebu Zeynep Türkiye emiri ama bizim dosyamızda yok. Dolayısıyla emniyet gönderdiği fezlekede, ‘ben Ankara katliamı emrini veren kişiyi tespit ettim ama onunla ilgili bir şey yapmayacağım’ diyor. Ankara katliamı hakkında sosyal medyada paylaşım yapanlar yargılanıyor ama İŞİD emiri olan kişinin isminin dosyada yer almaması anlaşılır değil. Savcılık neye dayanarak iddianamede buna yer vermemiş anlaşılır değil.”  
 
EBU ZEYNEP İÇİN EK İDDİANAME TALEBİ
 
İddianamenin eksik olduğunu dile getiren Ünüvar, şunları söyledi: “Bütün katliam faillerini içeren bir iddianame ortaya çıkmamış durumda. Bu katliamda fail olarak yargılanması gereken her kesi dahil etmeden bu davanın bitmesi mümkün değil. Ebu Zeynep gibi bir kişinin gözden kaçırılması başka bir şey düşündürüyor. Çünkü savcılarımız daha öncede 9 soruşturma dosyasını vermediler. Sonuç olarak yargılamaya dahil edilmesi gereken başka katliam failleri var. Bunlar dosyadaki delillerle bile anlaşılıyor. Ankara katliamının talimatını verdiği iddia edilen Ebu Zeynep için derhal suç duyurusunda bulunulmasını ve suç duyurusu sonucunda derhal ek iddianamenin hazırlanmasını istiyoruz. Bu davanın bir vicdan yarası olarak kalmaması için yargılanmayan tüm katliam faillerinin bulunması ve yargılanması gerekiyor buna kamu görevlileri de dahil.” 
 
Son olarak söz alan avukat Senem Doğanoğlu, önceki celse yaptıkları talepleri yineledi.
 
SANIK AVUKATI DAİŞ’İ SAVUNDU
 
Ardından sanık Erman Ekici’nin avukatı Heyam Fidan söz aldı. Daha önce Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırı gerçekleştiren DAİŞ üyelerinin avukatlığını yapan Fidan, yine DAİŞ’i savunan sözleriyle dikkati çekti.
 
AVUKAT MAĞDURLARDAN RAHATSIZ OLDU
 
Müşteki avukatlarının bulunduğu taleplerin kabul edilmemesi talebinde bulunan Fidan, DAİŞ’i savunan sözlerini sarf etmeye devam etti. Bunun üzerine katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Devletin mahkemesinde İŞİD’i savunuyor’ diyerek tepki gösterdiler. Fidan’ın “İşte bu nedenle duruşmanın izleyicisiz gerçekleşmesini talep ediyoruz” sözüne ise katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Biz izleyici değiliz mağduruz mağdur” yanıtını verdi.
 
Mahkeme başkanı ise, “Oturduğunuz yerde müdahale etmeyin, bir daha ben söz vermeden konuşursanız dışarı çıkaracağım” dedi.
 
Söz alan sanık Erman Ekici ise suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti duruşmaya 1 saat ara verdi.

Diğer başlıklar

19:06 Son 24 saatte 78 ölüm, 2 bin 322 yeni hasta
18:56 37 gündür bekletilen Başak'ın cenazesi ailesine verildi
18:35 ‘Kadınların gücünden korkanlar gözaltı ve tutuklamaları devreye koyuyor’
18:28 İzmir’de 4 hastane tahliye edildi
18:14 Fransa’dan Türkiye’ye deprem yardımı çağrısı
18:06 ‘Kobanê soruşturması'nda gözaltı süresi uzatıldı
18:03 Eşbaşkanların tutuklanmasına tepki: Katmerli şiddetin tohumları atılıyor
17:53 Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir
17:18 AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti, en az 202 kişi yaralandı
16:47 'Ayşe Gökkan intikam alınırcasına gözaltına alındı'
16:40 HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları tutuklandı
16:32 Hakkari'de tüm etkinlikler yasaklandı
15:59 HDP’den şerh: Emekçilerin payına koca bir hiç düştü
15:45 AKP’li eski belediye başkanından kadına ölüm tehdidi
15:24 ‘Devlet cinsiyetçi rollerini erkeklere devretmiştir’
15:22 Okul müdüründen öğretmenlere mobing ve tehdit iddiası
15:06 Halil Sezai tahliye edildi
14:56 Ege’de 6,6 şiddetinde deprem: Enkaz altında insanlar var
14:42 Maden işçileri: Sözler tutulmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz
14:26 Gülistan Doku 300 gündür kayıp
14:17 TJA: Gözaltına alınanları serbest bırakın
14:11 ‘Sağlıkçıların ölmesi bekleniyor’
14:04 Camiye Azerbaycan bayrağı asıldı
14:03 Fincancı: Sağlık emekçileri ölüme terk edildi
13:58 Tarsus Kampüs Cezaevi Raporu: Darp, tehdit, hakaret…
13:57 Suruç anmasında darp edilen 37 kişi hakkında dava açıldı
13:46 HDP’li eşbaşkanların serbest bırakılmasını istediler
13:30 DTSO TÜYAP ile yollarını ayırdı
12:59 Günay: Kobanê soruşturması ile IŞİD’in harekete geçmesi tesadüf değil
12:37 Bingöl’de 4.1 büyüklüğünde deprem
12:15 HDP Diyarbakır eşbaşkanlarına tutuklama istemi
12:07 Birleşik Metal-İş: İktidarın torba yasası adaletsizlikle dolu
11:32 Çocuğa dönük cinsel istismarı yurttaşlar engelledi
11:24 HDP’li eşbaşkanlar 8 gün sonra adliyeye çıkarıldı
11:14 Tahrip edilen yaylalara çim ekilecek
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu
10:55 NYT Erdoğan ile Trump arasındaki Halkbank trafiğini yazdı
10:28 Mesut Yılmaz yaşamını yitirdi
10:18 Artvin'de jeotermal ihalesi yapılacak
10:16 Temelli: Faşizm bütçesinin alternatifi üçüncü yol bütçesidir
10:02 Çöktürme Planı’nda 6’ncı yıl: Çöktüreyim derken vahim bir şekilde çökecekler
09:40 Dr. Çamlı: Aşı ihtiyacı karşılamaktan çok uzak
09:39 Fransa'da Ulusal Savunma Konseyi acil toplanıyor
09:10 Müzisyenler işsizlikle karşı karşıya
09:09 Veziryan: Türkiye, Kafkasya'da barış çabalarını boşa çıkarıyor
09:08 Dersim'de acıların sembolü: Ağlayan Kayalar
09:06 Cumartesi İnsanları: Susurluktan bu yana zihniyet hiç değişmedi
09:06 Ekonomist Mihemed Hisên: Yolsuzluklar nedeniyle büyük protestolar yolda
09:05 Gazetecilerin tutukluluğu AYM’ye taşınacak
09:03 Dağda şampiyon, tarlada toplayıcı
09:02 Gazeteci Gök’e ‘gazetecilik faaliyetleri’ davası
09:01 Tutukluların ‘hak’ eylemi 47’nci gününde
09:01 50 bin Kürtçe atasözü 4 ciltte toplandı
09:01 Mardin'de 'kentsel dönüşüm': Siluet bozulacak
09:01 HDP'li Avcı'dan tecride karşı topyekun mücadele çağrısı
09:00 30 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:28 Mardin ve Adana’da gözaltılar: Aralarında TJA Sözcüsü Gökkan da var
08:28 Urfa'da 2 tutuklunun testi pozitif çıktı
29/10/2020
23:45 Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı
21:17 Efrîn’de 18 sivil kaçırıldı
20:36 Trafik kazasına karışan kaymakamın ifadesi alınmadı
20:03 Ceylanpınar'da ağaç kıyımı
19:40 Gültekin'in katledilmesini protesto eden 12 kadına dava açıldı
19:30 Jin News internet sitesi erişime engellendi
19:07 Türkiye’de hasta sayısı 370 bin 832’ye yükseldi
19:02 İspanya OHAL kararını 6 ay daha uzattı
18:33 Kovid-19 nedeniyle 3 hekim daha hayatını kaybetti
17:24 HDP: Fransa’daki katliam inanç istismarcılığının eseridir
17:20 Temelli: İki yurttaşın helikopterden atılması Türkiye’deki rejimin maskelenemez hali
16:06 Pencewini: Olası bir çatışma Kürdistan'a yayılır
16:04 Gazeteci Kanbal'ın soruşturmasına takipsizlik
15:58 Mardin Barosu'nun başvurusu da reddedildi
15:50 ‘İhraç edilen 130 bin emekçi işlerine iade edilsin’
15:49 ‘Ünye Fatsa gibi olmasın’
14:55 Alman Hükümeti'nden Türkiye'ye: İmralı'ya dair yükümlüklerinizi yerini getirin
14:45 KESK üyeleri: KHK’lerle mücadeleyi sürdüreceğiz
14:40 ÖHD’den ÖDAV’a destek
14:08 HDP’li eşbaşkanların yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor
13:55 Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde ayakkabı yasağı
13:03 MEBYA-DER: Cenazelere karşı düşman hukukunu bırakın
12:41 Kürt basınının emektarı Kaya mezarı başında anıldı
12:21 12 kentte 93 kişi gözaltına alındı
12:12 Anmaya katılanları saygı duruşuna davet ettiği için yargılanacak
12:08 HDP eski PM üyesi Demirkıran'ın evine baskın
11:57 Fransa’da bıçaklı saldırı: 3 kişi yaşamını yitirdi
11:42 Gazeteci Yalçın hakkında dava açıldı
11:40 Öcalan’ın avukatlarından yeni başvuru
11:22 Polis 3 yıl önce defnedilen Tabak’ın mezarını açtı
11:14 SES: KHK’li sağlık emekçileri acilen görevlerine iade edilmeli
10:53 Gaziosmanpaşa’da minibüs devrildi: 8 yaralı
10:40 Van’da Erdoğan seferberliği
10:27 Amed Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyor
10:07 Kamişli’yi taciz eden Sarı’ya 6 yıl hapis istemi
09:46 İstismar vakalarında cezasızlık örnek teşkil ediyor
09:39 Tutuklulara verilmeyen Kürtçe mektuplar Ankara’ya gönderiliyor
09:23 Antalya L Tipi'ndeki ihlaller raporlaştırıldı
09:23 İstanbul’da yağış yaşamı felç etti
09:18 Çocuğa tecavüz eden Osman Ç.’nin iddianamesi tamamlandı
09:05 'Şengal anlaşması yeni bir fermanın kararıdır'
09:05 Nebî Hûrî Höyüğü yağmalandı