‘Eskiden bağımsızlık sorunu vardı şimdi yargı yok’

img

ANKARA - “Adil Yargılanma Hakkı” panelinde konuşan HDP’li vekil Filiz Kerestecioğlu, “Biat eden yargı istiyorlar” derken, CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu ise “Yargının eskiden bağımsızlık sorunu vardı ama şimdi yargı yok” diye konuştu.

 
Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, “Adil Yargılanma Hakkı” adlı panel düzenledi. Ankara Barosu Eğitim Merkezi (ABEM) Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davası avukatlarından Derviş Emre Aydın konuşmacı olarak katıldı. Panelin kolaylaştırıcılığını ise Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kerem Altıparmak yaptı.
 
Açılış konuşmasını yapan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Aşkın Demir, “çoklu baro” düzenlemesine ilişkin şunları söyledi: “Tarafsız ve bağımsız yargının son ayağı olan savunma artık siyasi iktidara bağlandığı noktadayız. Siyasi iktidar gibi düşünen ve yaptığı hukuksuzlukları savunacak bir savunma için son adımları atıldı. Bunun karşısında elimizden geleni yaptık ama artık karar AYM’de avukatların sesini keserek halkın adil yargılanma hakkı ortadan kaldırılmak isteniyor. Adil yargılanma hakkının ortadan kaldırılması ile geldiğimiz noktada iki meslektaşımız başlattıkları eylemlerini ölüm orucuna çevirmiş durumda. Bir önce Yargıtay bu hukuka aykırı dosyayı inceleyip zaman kaybetmeden hukuksuzluğu sona erdirmeli.”
 
ALTIPARMAK: YAŞAMA HAKKI SÖZ KONUSU
 
Açılış konuşmasında sonra sözü alan Kerem Altıparmak, “çoklu baro” düzenlemesine ilişkin görüşlerini paylaşarak, bunun avukatlara bir mesaj olduğunun altını çizdi. Avukatların bu yasaya karşı nasıl bir tepki vereceklerinin kritik olduğuna değinen Altıparmak, “Türkiye’de adil yargılanma hakkı ihlalini zorlanmadan bulacağımız bir alan. Binlerce adil yargılanma hakkının ihlaliyle devam eden davayla karşı karşıyayız ama bugün konuşacağımız dava meslektaşlarımızın olması durumda ve birikmiş davaların olması konusunda önemli. Meslektaşlarımız ölüm orucuna girdi ve adil yargılanma hakkını aşan bir yaşama hakkı söz konusu. Yargıçların bağımsızlığına, gizli tanık beyanları ile dolu hukuksuzlukların olduğu bir dava, her anı ayrı hukuksuzluklarla dolu” diye konuştu.
 
SAVUNMAYI ETKİSİZLEŞTİRMEK
 
Konuşmacılardan avukat Derviş Emre Aydın, ÇHD avukatlarının yargılandığı davaya ilişkin bilgiler paylaştı. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle bedenlerini açlığa yatırdığını ifade eden Aydın, davada yaşanan süreci şu şekilde anlattı: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işimizi istiyoruz talebiyle açlık grevi yaptılar ve ÇHD’li avukatlar onları savundu. Hükümete yakın medya onları hedef gösterildiler. Gizli tanık ortaya çıktı Nuriye ve Semih’in davasına iki gün kala avukatlar gizli tanık ifadeleriyle gözaltına alındılar ve tutukladılar. Bir yıl sonra ilk duruşmada hepsi serbest bırakıldı ama 10 saat sonra aynı heyet farklı bir karar vererek tekrar tutukladılar. Sonra ki süreçte adaletsizlikler devam etti. Gizli tanıkların psikolojik sorunları olmasına rağmen beyanları kabul edildi. 344 kişi hakkında ifade veren B.E.’ye belgeler verildi biz belgeleri görmek istedik ama bu talebimizde reddedildi. Bunların hepsi adil yargılanma hakkının ihlalidir. Taleplerimizi hiçbiri kabul edilmedi ve kovuşturma kararını ortadan kaldıran bir karar ile yeterli delil toplandığı yönünde bir karar verildi. Ertesi gün tebligat yapılmadan boş salona son savunmalar alınmadan karar okundu. Kararın verildiği güne kadar mahkemenin yaptıkları bir ihlaller silsilesi.”
 
Kararın soruşturma başlamadan önce hükümete yakın medya organları tarafından verildiğine dikkati çeken Aydın, “Hem barolara yapılan düzenlemeler hem de infaz düzenlemesinde yapılmak isteneni biz ilk olarak meslektaşlarımızın mahkemesinde gördük. Savunmayı etkisizleştirmek istiyorlar” dedi. 
 
KERESTECİOĞLU: BİAT EDEN YARGI İSTİYORLAR
 
Ardından söz alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, konuşmasına, “Hukuku tartışmak 35 yıldır avukatlık yapan bir avukat olarak bana çok saçma geliyor” diyerek başladı. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın siyasi bir kararla yargılandığını belirten Kerestecioğlu, “Baştan verilmiş bir karar vardı tıpkı yargılanan HDP’lilerin davalarında olduğu gibi. Sadece karar değil karara giden süreci içine alan ve bir yıl boyunca mahkemeye çağrılmak nereye koyulur bilemiyorum. Ayhan Bilgen tutuklandığı kararını televizyonda görüp gülümsemişti. Kararı daha kimse duymadan Anadolu Ajansı (AA) duyup yayınlıyor. Salonları bilerek dar yapıyorlar ki yargılanmaları az kişi izlesin istiyorlar. Savunma için zaman gerekli ama arkadaşlar savunma yapamamışlar. Heyet istedikleri kararı sonunda veriyor ama yine sürgün ediliyorlar. Biat eden avukat hakim yargı istiyorlar” diye konuştu. 
 
Adil yargılanma hakkı çerçevesinde ölüm oruçlarıyla ilgili tespitlerini paylaşan Kerestecioğlu, şunları ifade etti: “Ölüm oruçlarını sonlandırmak için zamanında bende uğraştım, Behiç Aşçı bunlardan biridir. Ama şuan iktidara seslenmek bana yersiz geliyor seslenecek bir iktidar yok. Yaşatalım diyorsak başka bir şey yapmamız gerekiyor. Onlarla ilgili bir şey yaptık diyerek bir rahatlık oluşmamalı. Barolara seslenmek istiyorum, iktidara seslenmek yersiz. Çatısı altında bulunduğumuz barolar arkadaşlarımıza birlikte seslene bilir. Siz sesinizi duyurdunuz biz artık sizin sesinizi yükselteceğiz dememiz lazım. İki arkadaşımızın ölmesi iktidarın umurunda değil. Barolar meslektaşlarını yaşatmak için bir araya gelerek bir çözüm bulmaları, ses çıkarmaları gerekir. Vakit kaybetmeden bir şeyler yapmak lazım.” 
 
TANRIKULU: TÜRKİYE'DE YARGI YOK
 
Son olarak söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu sözlerine, “Burada bulunmak bir şey yaptığımız anlamına gelmiyor” diyerek başladı. Dün CHP mesajlaşma grubuna Aytaç Ünsal’ın babasının gönderdiği mesajı okuyan Tanrıkulu, babanın talebinin, “Oğlum 25 kilo kaybetti, doktor milletvekillerinin cezaevine gidip ziyaret etmelerini” istemek olduğunu dile getirdi. “Bu düzenin bu kadar devam edeceğini düşünmüyorum” diyen Tanrıkulu, “Herkese düşen görev bu iki arkadaşa seslenip onları yaşatmak için mücadele etmesi. Yargının eskiden de bağımsızlık sorunu vardı ama şimdi Türkiye'de yargı yok. DGM Mahkemesinde su içmemize izin veriliyordu şimdi de nasıl savunma yapılacağına mahkeme başkanı karar veriyor. Davaya göre heyet oluşturuluyor, tahliye olma hakkı yok” dedi.
 
Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, İdris Baluken ve Alpaslan Kutlu davalarında yaşanılan hukuksuzlukları hatırlatan Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen cezaya da tepki gösterdi. Tanrıkulu, “Suçlu değilsiniz ne zaman ki Meclis’e girerseniz suç makinesi oluyorsunuz. Mızraklı’nın seçileceği kesin 5 gün öncesinde gizli tanık buluyorlar, seçimden sonra dava açtılar Ağustosta tutukladılar. İtirafçı kişinin beyanıyla dün ceza verdiler ve tamamen itiraflar var. Bütün bu olumsuzluklara karşı ben umutsuz değilim. ÇHD hükümet rahatsızlık verdi şimdi onun cezasını çekiyorlar” dedi.

Diğer başlıklar

18:07 Şırnak çevre yolundaki ağaçlar yerinden söküldü
18:03 Lübnan’da hükümet istifa etti
17:50 Ordu’da bir kadın katledildi
17:45 Munzur Gözeleri'ndeki projenin yapımına başlandı
17:39 Grup Yorum konserinde gözaltına alınan 25 kişi serbest
17:37 HDP binasına saldıran kişi serbest bırakıldı
17:33 Mithat Sancar’ın kardeşi hayatını kaybetti
17:13 Kürt gazeteciler Kaplan ve Mordeniz serbest bırakıldı
17:11 Timtik ve Ünsal'ın sağlık durumu kritik eşiği de aştı
17:03 Varto Belediye Eşbaşkanı Karaaslan tahliye edildi
16:58 12 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
16:42 Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru
16:37 Toplumsal Bellek Platformu'ndan İYİ Parti'ye tepki
16:24 Hazine 3.2 milyar borçlandı
16:23 Sahili soğan kapladı
16:03 HDP binasına dönük saldırı protesto edildi
15:49 Önlü’den Bakan Gül’e: Daha ne kadar sessiz kalacaksınız?
15:37 Eşine ‘özel kadro’ açan rektöre uzaklaştırma
15:26 Ölüm orucundaki avukatlar için bakanlığa mektup
15:18 Son yangın haberi Lice'den geldi
15:04 Kadın öncülüğündeki HES protestosu sonuç verdi
14:58 İHD raporu: Son 6 ayda 638 ev ve işyeri basıldı, 769 kişi gözaltına alındı
14:30 ‘Tahlil sonuçları kayıp’ gerekçesiyle tutukluya ilaç verilmiyor
14:27 Cudi'de orman yangını
14:26 Beştaş'tan muhalefet partilerine: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın
14:25 Timtik ve Ünsal’a zorla tedavi dayatılıyor
14:22 'Susma' eylemi farklı tiyatrolar önüne taşınıyor
14:18 KESK’ten korona uyarısı: Okullarda temizlik personeli yok
13:41 Elazığ Cezaevi’nde tutuklular darp edildi iddiası
13:29 Bakanlık, elektrik kesintilerini ‘mevzuata uygun’ buldu
13:23 Belarus'ta seçime hile karıştırıldığını savunan binler sokaklara çıktı
13:08 Lübnan'da istifa eden bakan sayısı 3’e yükseldi
12:58 GES için orman tıraşlanıyor
12:45 Timtik ve Ünsal için açlık grevi
12:39 ‘VESTEL’de 17 işçi koronadan öldü’
12:27 Siirt’ten vicdani ret duyurusu
12:17 Gar Katliamı’nda 58’inci ay: Barış demeye devam
12:07 ZMO: Mısır 1,5 TL'den alınsın
11:45 SES: Ankara’da pozitif vaka sayısı 50 bine çıktı, hastanelerde yer kalmadı
11:42 Derelerini korumak için iş makinelerinin önüne geçtiler
11:42 Öcalan neden avukatları ve ailesiyle görüştürülmüyor?
11:27 Mardin'deki yangın yasak sonrasında söndürüldü
11:08 Gazeteciler Kaplan ve Mordeniz adliyeye sevk edilecek
11:06 26 STÖ'den iktidara çağrı: Sözleşmeyi uygulayın
10:43 Dolar haftaya yükselişle başladı
10:41 AKP’ye üyeliği kabul edilmeyince HDP binasına saldırdı
10:31 TÜİK'e göre Mayıs ayında işsizlik azaldı
10:22 Çözüm sürecinde iyiye giden ekonomi savaşta çakıldı
10:15 Hevsel Bahçeleri’nde yangın
10:04 CHP MYK’si belli oldu
09:46 4 günde bir milyon vaka
09:16 Yüksekova’da 2 polis yaşamını yitirdi
09:01 Özsoy: İttihatçı maceranın Türkiye’ye ağır faturaları olacak
09:00 Akdeniz: Sendikalar ve partiler göçmenleri hesaba katmalı
09:00 10 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
09/08/2020
23:10 Bulgaristan’daki yangın Türkiye sınırına vardı
23:02 CHP Kadın Kolları Başkanı Nazlıaka oldu
22:25 Hesekê’de 14 bin kişinin yaşadığı kampta yangın çıktı
21:46 Türkiye’de bin 182 yeni vaka
21:25 Gabar’da yangın kontrol altına alındı
21:16 Aileler arasındaki kavgaya askerden silahlı müdahale: 2 yaralı
20:30 Mardin'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
20:16 Beyrut’ta halk yeniden sokaklarda
19:47 Sağlık Bakanı: Temaslı kişilerde pozitif oranı arttı
19:30 Lübnan'da bir bakan daha istifa etti
18:49 Beyrut’ta kayıp 21 kişi için umutlar tükendi
18:34 Erdoğan: Türkiye'yi yüzyılın lider ülkelerinden biri yapmanın hayalini kuruyoruz
18:04 100 gündür iç bulaş görülmedi
17:55 Grup Yorum’a polis müdahalesi
17:32 Güney Kore’de aşırı yağışlar can alıyor: En az 30 ölü
17:11 Davutoğlu Diyarbakır’da konuştu: Kürt sorunu eşit vatandaşlıkla çözülebilir
16:51 Kızılırmak’a giren 2 çocuk boğuldu, baba kayıp
16:26 Aram Tigran ezgileriyle anıldı
16:02 Karakoçan’da orman yangını
15:46 Yüzde 80 engelli baba ile oğluna polis şiddeti iddiası
15:20 Kuran Kursu hocası boşanma aşamasındaki kadını ve ailesini ağır yaraladı
15:15 Amedspor kongresini gerçekleştiremedi
15:02 Yakılan mezarlık ağıtlar eşliğinde temizlendi
14:24 Karabük’te bir köy karantinaya alındı
14:05 DBP kongresinde tecride tepki
13:54 HDP Gençlik Meclisi üyeleri 3 gündür gözaltında
13:53 Munzur Gözleri için imza kampanyası
13:52 İnce: Önümüzdeki hafta her şeyi açıklayacağım
13:15 Lübnan Enformasyon Bakanı istifa etti
12:47 Xwebûn’un 34’üncü sayısı çıktı
11:29 Eyüpsultan’da üst geçit çöktü
10:22 Mardin'de çatışmalar sürüyor
10:21 Beyrut’ta ‘patlama’ protestosu: 1 ölü, 490 yaralı
10:00 Feqiyê Teyran’ın seveni çok sahip çıkanı yok
09:30 Yürekli: CPT artık gözlem ve tespit dışında adım atmalı
09:11 Ekonomistler: ‘Yarına Allah kerim’ politikası uygulanıyor
09:09 Rojava'da ‘birlik’ neden ağır ilerliyor?
09:08 'Doku’nun kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı'
09:06 Mısır Çarşısı’nda turist ve dolar durgunluğu
09:05 Mardin esnafı: Artık çorba bile kaynamıyor
09:03 Çavuşlu tesislerin istilası altında
09:00 09 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:47 İstanbul'da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü, 25 yaralı
08/08/2020
23:53 Mazıdağı kırsalında çatışma ve sokağa çıkma yasağı
23:51 Kurt taziyeleri karıştırdı