Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı

img

ÇANAKKALE- HDP Çanakkale Gençlik Meclisi’nin düzenlediği Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’na katılan HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Turnuvaya katılan her bir takım bizim için şampiyondur” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çanakkale Gençlik Meclisi’nin, 2017 Diyarbakır Newrozu’nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut anısına “Sen de bağımlılığa bir gol at” şiarıyla düzenlediği futbol turnuvası final karşılaşması oynandı. Turnuva finali, Çanakkale Kepez beldesinde bulunan bir sahada gerçekleşti. Final maçına, HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, HDP Çanakkale İl Eşbaşkanı Makbule Vergili, İlçe Eşbaşkanı Şükrü Ulaşman, aileler ve daha önce oynayan takımların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

SES AMFİSİ AÇMALARI ENGELLENDİ

Maç öncesi gençler, “Kemal’in kemanıyla özgürlük türküsünü sahalardan alanlara taşıyalım ve Kemal Kurkut ölümsüzdür” pankartı astı. Final maçında karşı karşıya gelen Roj Futbol Kulübü ve Çiya serhat takımları, “Me be cıwani destpekır, eme bu ciwani serbıkevın”, “Sporda buluşuyoruz HDP’de örgütleniyoruz” pankartlarıyla sahaya girdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Kepez Beldesi’ne bağlı bir sahada oynanan maçta saha sahibi, Kepez Spor Başkanı’nın gençlerin sahada ses amfisi açmaması yönünde talimat verdiğini söyledi. Bunun üzerine gençlerin amfiyi açmaması için elektrik verilmedi. 

ROJ FUTBOL TAKIMI MAÇI KAZANDI

Final karşılaşmasından Roj Futbol Kulübü maçı kazanarak birinci olurken, Çiya Serhat takımı ise turnuvanın ikincisi oldu. Maç sonucunda takımlar bir araya gelerek resim çekti. Daha sonra HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, sahaya inerek takımları tebrik etti. Dağ, her iki takıma madalyalarını verdi. Dağ, maçı kazanan takıma ise Kemal Kurkut’un resminin bulunduğu bir kupa vererek takımı tebrik etti.

Takımlara hediyelerini verdikten sonra konuşan Dağ, Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda birçok engellemeyle karşılaştıklarını hatırlattı. 3 yıldır geleneksel olarak bağımlılığa karşı futbol turnuvası düzenlediklerini anımsatan Dağ, bağımlılık yaşının 11 yaşına indiğini ve gereken tedbirlerin alınmadığını söyledi.  Dağ, “Endüstriyel futbola karşı Gençlik Meclisimiz amatör bir ruhla bir turnuva gerçekleştiriyor. Çanakkale’de bunu ilk defa düzenlememize rağmen büyük bir coşku ve büyük bir moralle turnuvayı gerçekleştirdik” dedi. 

‘BÜTÜN TAKIMLAR ŞAMPİYON’

Her kentte olduğu gibi Çanakkale’de de turnuvanın saldırılara ve engellemelerle karşılaştığını belirten Dağ, “Bugün turnuvamızın final maçı oynandı. Bir takım şampiyon oldu. Ama biz bunu tekrar belirtiyoruz ki; turnuvaya katılan her bir takım bizim için şampiyondur. Turnuvaya katılan her takım bu turnuvanın kazananıdır. Çünkü, biz bağımlılığa karşı, bununla beraber doğa kırımına karşı, kültürel asimilasyona karşı bu turnuvayı düzenliyoruz. Amacımız bu turnuvadan şampiyon çıkarmak değil, toplumu bilinçlendirmek ve gençleri bağımlılığa karşı sportif faaliyetlerle buluşturmak” diye konuştu.

‘MÜCADELE VERMEYE KARARLIYIZ’

Bu turnuvayı bir müzik şöleniyle kutlamak istediklerini ama yine engellemelerle karşılaştıklarını söyleyen Dağ, “Bütün bu anlayışlara karşı demokratik siyaset alanında mücadele vermeye kararlıyız. Buradan turnuvaya katılan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Ve bundan sonraki süreçlerde de birçok etkinlikte beraber olacağımızı belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

Maç sonunda müzik engeline karşı durumu protesto eden gençler, Kürtçe ezgiler söyleyip final maçını coşkuyla halay çekerek kutladı.