HDP önünde ‘tehdit’ sürüyor, polis izliyor

img

DİYARBAKIR - Aileleri tehdit ettiği gerekçesiyle 68 yaşındaki Mehmet Nesih Güleç 3 gündür gözaltında tutulurken, HDP binası önünde oturan ailelerin eylemi, partililere ve basın çalışanlarına yönelik tehdit ve saldırılara dönüştü. 

 
Çocuklarının zorla dağa gönderildiğini iddia eden ve bundan Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) sorumlu tutan kimi ailelerin HDP Diyarbakır İl Binası önündeki bekleyişi sürerken, bu bekleyiş ailelerin HDP’lilere ve haber takibi yapan basına yönelik saldırısına dönüştü.
 
3 EYLÜL’DE BAŞLADI
 
3 Eylül günü Fevziye Çetinkaya ve Remziye Akkoyun, HDP binası önüne gelip çocuklarının kaybolmasından HDP’yi sorumlu tutarak, çocuklarını istedi. Çetinkaya ve Akkoyun’dan sonra çocukları kayıp olan ve çocukları HPG tarafından alıkonulan asker ve polis aileleri de HDP önüne gelerek beklemeye başladı.
 
BEKLEYİŞ SALDIRIYA DÖNÜŞTÜ
 
İlk günden bu yana HDP’nin parti binasına taşlı saldırıda bulunan aileler, bazen de parti binasına girmeye çalışarak, buradaki parti çalışanlarına yönelik fiziki ve sözlü saldırıda bulunuyor. Haber takibi yapan basın çalışanlarına da sözlü ve fiziki saldırıda bulunan ailelerden Rauf Biçer, muhabirlerimizi ölümle tehdit etti. Ölüm tehdidinde bulunup hakaretler savuran Biçer’e müdahale etmeyen polisler ise tehdit edilen muhabirimizi oradan uzaklaştırmaya çalıştı.
 
HDP’YE YÖNELİK TEHDİTLER
 
İktidar medyasına verdikleri demeçlerde HDP’yi hedef gösteren kimi aileler, önce HDP’nin kapatılmasını daha sonra hızlarını alamayarak yakılmasını istiyor. Oğlu Mustafa Biçer için 3 Eylül günü oturma eylemine başlayan Ayşegül Biçer, havuz medyasına verdiği röportajda, artık sabırlarının taştığını belirterek, HDP'ye karşı mücadele etmeye başlayacaklarını söyledi. Biçer, "Eylemimiz devam ediyor, bize bir açıklama yapmıyorlar, bize bir şey söylemiyorlar, artık sabrımız taşıyor. Çıksınlar, artık onlara karşı mücadele etmeye başlayacağız. Yeter diyoruz, sabrımız taşıyor. Evlatlarımızı bize geri göndersinler, birimizin değil hepimizin evladını istiyoruz. Bunların din ve imanla alakası yok. Bunlar Zerdüştlük, Ermenilik, Amerika'ya ve İsrail'e uşaklık yapmak için çocuklarımızı oraya gönderiyorlar, biz bunu kabul etmiyoruz” diye belirtti.
 
3 GÜNDÜR GÖZALTINDA TUTULUYOR
 
HDP önünde bekleyen ailelerden Remziye Akkoyun’un hedef gösterdiği 68 yaşındaki Mehmet Nesih Güleç de önceki gün gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde tutulan Güleç’in dosyası için gizlilik kararı verilirken, Güleç’in bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.
 
SAYI GERÇEĞİ YANSITMIYOR
 
İktidar medyası HDP İl Binası önünde bekleyen ailelerin son sayısını 46 olarak belirtirken, bekleyen ailelerin sayısı hiçbir zaman 20’yi geçmedi. 46 ailenin isim listesi yayınlanırken, yayınlanan isimlerden birçok ailenin HDP binası önünden ayrıldığı, listede adı geçen kimi ailelerin ise çocuklarının dağa gitmediği öğrenildi. Bu ailelerden biri de Elhaman ailesi. Çocuklarını HDP’den isteyen ailelerden oluşan listede adı olan Ayten ve Şadin Elhaman çifti ise, 2 yıl önce kaybolan oğulları Bayram için 8 Eylül günü HDP önüne gelmişti. Burada birçok ajansa konuşan anne Elhaman, oğlunun babasından şiddet gördüğünü ve evden kaçtığını, oğlunu bulmak için Müge Anlı’nın sunduğu programa dahi başvurduğunu ifade etmişti.
 
Yine Mehmet Karaman, 1999'da 20 yaşındayken kayıp olan oğlu Ercan Karaman için 11 Eylül'de HDP İl Binası’na geldi. 1999 yılından bu yana oğlunu arayan Karaman, çeşitli ajanslara verdiği röportajlarda, oğluna çağrıda bulunarak, dönmesini istemişti. Karaman, oğlu için, “Yaşıyor mu? Ölü mü? Bilmiyorum. Evlendi mi, Avrupa’ya mı gitti, yoksa öldürüp bir yere mi attılar. Bize mi kızdı. Yıllardır onu arıyorum” diyerek, çocuğunun akıbetini bilmediğini dile getirmişti. 11 Eylül'de HDP önüne gelerek burada da oğlunu aradığını söyleyen Karaman’ın yakınları ise, Ercan Karaman’ın o dönem aktif olan Hizbullah tarafından öldürülmüş olma ihtimali üzerinde duruyor.
 
AİLELERİN TARTIŞMASI
 
Hediye Begdaş ise, 5 Mayıs'ta ortadan kaybolan oğulları Yusuf için 4 Eylül günü HDP İl Binası önüne geldi. Burada bekleyen diğer ailelerin HDP binasına taşlı saldırısı sonrası “Kırıp dökmekle bu sorun çözülmez. Cumhurbaşkanı’na seslenelim barış olsun artık” diyen Begdaş ile diğer aileler arasında tartışma yaşanmıştı. Begdaş, daha sonra eylemini sonlandırdı.