‘İşgal ve savaşa karşı barışı savunuyoruz’

img
İZMİR-HDP İzmir İl Örgütü’nün, "İşgal Ve Savaşa Karşı Barışı Savunuyoruz" sloganıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Eşbakan Abdülkadir Baydur, “Kuzey Suriye'ye saldırıp halkları birbirine düşürmeye kalkışanlar, halkın boğazındaki ekmeği alıp ölüme yatıranlar başarılı olmayacaktır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, "İşgal Ve Savaşa Karşı Barışı Savunuyoruz" sloganıyla basın toplantısı düzenledi. İl binasında yapılan açıklamaya HDP İl ve ilçe yöneticileri, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri katıldı. Toplantıda, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon açıklamalarına tepki gösterdi. Açıklamayı HDP il Eşbakanı Abdülkadir Baydur okudu. Baydur, “100 yıl önce bu topraklarda ırkçılık zehriyle baş gösteren tekçi, ittihatçı, soykırımcı düşüncenin; bu coğrafya ve halklara acısı hiç dinmeyen yaralar bıraktığını” söyledi. Tekçilik temelinde gelişen çizginin, kesintisiz bir şekilde bütün ötekilere karşı bir asırdır sürdüğünü belirten Baydur, "Katliam politikalarının başat aktörü olmuştur. Bu anlayış bütün kirli ilişkilerle tekçi, ırkçı bir ülke yaratma amacıyla yıkım ve ölüm siyasetiyle bölgedeki ateşi daha da harlayacak yeni bir yıkımın yollarını aramaktadır” dedi.  AKP/MHP Bloğu kendi iktidar menfaatleri uğruna bu bölgesel yıkıma yeniden heves ettiğini ifade eden Baydur, Suriye'de 9 yıldır süren savaşa sebep olanların, şimdi de Kuzey Suriye halklarının birlikte yönettiği coğrafyayı yıkma yeminleri ettiğini belirtti.  
 
‘AKP CİHATÇI ÇETELERİN HAMİSİ ROLÜNDE’ 
 
“DAİŞ barbarlığı Suriye sınırında hüküm sürerken, resmi rakamlara göre milyon dolarlık sınır ticareti yapan AKP iktidarı, cihatçı çetelere ve DAİŞ’e karşı savaşan Kürt, Arap, Türkmen, Asuri bütün Kuzey Suriye halklarını düşman ilan etmiş ve vahşi iç savaş boyunca barış adası ve yerinden edilmişlere sığınak olarak kalan Efrîn’e saldırmıştır” diyen Baydur,  AKP’nin Rusya ile girdiği angajmanlar sonucunda İdlip’te cihatçı El Kaide çetelerinin de hamisi rolünü oynadığını hatırlattı.  Baydur, Efrîn’i kontrol ettiği çetelere yağmalatıp etnik temizlik, insan kaçakçılığı ve DAEŞ türevlerinin merkezi yapan tekçi koalisyon şimdi de bütün Kuzey Suriye’yi tehdit ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Türkiye'de herhangi bir farklılığı tehdit görüp yok etmeyi amaçlayan ırkçı çizgi bu topraklara nefret ve acı ekmekten başka hiçbir sonuç elde edememiştir. Rojava ve bütün Kuzey Suriye halkları Türkiye halklarının kardeştir. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’deki ekonomik, siyasal ve toplumsal krizin daha da derinleştiği. Kuzey Suriye’ye saldırmakla militarist ve milliyetçi duyguları kışkırtıp içinde bulunduğu ağır krizden kurtulabileceğini düşünmektedir. "
 
Baydur, Kuzey Suriye'ye saldırıp halkları birbirine düşürmeye kalkışanların halkın boğazındaki ekmeği alıp ölüme yatıranlar başarılı olmayacaklarını dile getirdi. Ülkede tekçi, ittihatçı, soykırımcı çizgiye karşı kökü bin yılların içinde gömülü barış iradesinin mevcut olduğunu sözlerine ekledi. Barış ve direniş geleneğinin milyonların yüreğinde büyüdüğünü ifade eden Baydur, savaş politikalarına karşı direneceklerini duyurdu. Türkiye’yi ve bütün bölgeyi bir savaşa sürüklemek istendiğini vurgulayan Baydur, “Kuzey Suriye'ye dönük saldırılara karşı bütün halkımızı, demokratik kitle örgütlerini, bütün siyasi partileri ve kurumları demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz” diye konuştu.