‘Cahil’ Meclis’e taşındı

img

ANKARA - CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve HDP’li Ebru Günay, açlık grevlerine dikkat çekmek için İstanbul’da yaptıkları eylemde gözaltına alınan 3 anne için polis ifade tutanağına “cahil” yazılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyon Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu ile HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay,  İstanbul’da açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için Bakırköy Cezaevi önünde eylem yaparken gözaltına alınan, okuma yazması olmayan 3 anne için polisin ifade tutanağına “cahil” yazmasını Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Günay ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

“* Annelerin ifade tutanaklarına hangi dayanakla ‘cahil’ yazılmıştır?

* İnsanları aşağılamak için kullanılan ‘cahil’ kelimesini, kayıp yakınları için sarf eden ve bunu tutanağa geçiren memurlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Anneler için ‘cahil’ diye yazan memurlar, bu aşağılama cümlesini kasten mi, cehaletlerinden dolayı mı sarf etmiştir?

* Resmi bir belgede hakaret içerikli sıfat kullanmak suç değil midir?

* Annelerin Bakırköy Kadın Cezaevi ve Mısır Çarşısı önündeki eylemleri sırasında biber gazı kullanıldığı doğru mudur?

* Ankara-Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde bulunan organize gruba karşı kullanılmayan biber gazı, çocuklarının akıbetini arayan ve bunu yaparken hiçbir şiddet eylemine başvurmayan yaşlı annelere karşı hangi gerekçeyle, kimin talimatıyla sıkılmıştır?”

Günay ise Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

“* Gözaltına alınan annelerin ifade tutanaklarında eğitim durumu karşılığına “cahil” ifadesi kim tarafından geçirilmiştir? Söz konusu personel hakkında gerekli soruşturma başlatılmış mıdır? Personel hakkında ne tür idari işlem yapılacaktır?

* Anadilleri Kürtçe olan annelerin Türkçe okuma ve yazma bilmemelerinin tutanaklara “cahil” olarak geçirilmesi ile ilgili bir açıklama yapacak mısınız? Bakanlık olarak söz konusu skandal ifade ile ilgili özür dilenecek midir?

* Adliyelerde ve emniyet müdürlüklerinde Kürtçe bilen tercüman görevlendirmek için gerekli adımları atmayı düşünüyor musunuz?”