Albayrak: Tünelin ucundaki ışık görünmeye başladı

img

HABER MERKEZİ - Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçtiğini, ancak artık “tünelin ucundaki ışığın” görünmeye başladığını öne süren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi için pembe bir tablo çizerek, “İstihdam artıyor, enflasyonda keskin düşüşler göreceğiz” dedi.

 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’teki Hafta Sonu programına katıldı. Ekonomik krizi dış saldırılara bağlayan Albayrak, mali anlamda tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek, “2018 Temmuz- Ağustos’ta yeni sistemle yeni ekonomik model lanse ettik. Türkiye çok tarihi bir dönemden geçiyor. 2013’ten itibaren baktığımızda Türkiye müthiş bir meydan okuma ile karşı karşıya. 12 bin dolar kişi başı geliri aştığı, Mayısı takip eden süreçte entresan döneme girdi. Türkiye çok yoğun bir ekonomik saldırıya maruz kaldığı bir süreçten geçti” iddiasında bulundu.
 
Cari açığın geçen sene neredeyse 60 milyara dayandığını ve şu an sıfıra doğru gittiklerini savunan Albayrak, “Bu ay sonu itibariyle cari dengede neredeyse sıfıra doğru gidiyoruz. Enflasyonda keskin düşüşler göreceğiz. Bunu yaparken herkes farklı yorumlar yapıyor. Türkiye bu toparlanma dönemini nasıl yürütüyor. İhracatın kademeli artmaya devam edip, ihracat odaklı olmayan ithalatta köpüğün alınıp dengeli şekilde yüzde 5 daralmadan köpüğün gittiğini görüyoruz. İhracatın ithalat karşılama oranı yüzde 60’tan yüzde 86’lara çıktı. Ekonomi istihdamı noktasında şubat ayında adımlar atıldı.” dedi. Albayrak,  Mart ve Nisanda istihdamın daha da artığı bir döneme girdiklerini kaydetti. 
 
Albayrak’ın konuşmalarından satırbaşları şöyle: “Enflasyon ve istihdam başta olmak üzere dünyayı ilgilendiren travmatik bir şey yaşamadığımız sürece Türkiye çok daha etkili, dengeli mikro ve makro anlamda olumlu bir dönem yaşayacak. 2020-2021 daha iyi olacak. 21. yüzyıl artık geçtiğimiz yüzyıl kodlarıyla okunmadığından yeni dünya düzeniyle ekonomik olarak yansıyor. Amerika Çin arasındaki ilişki buna örnek. Çoğu kişi yapay zeka kapsamında Amerika değil, Çin’in etkin olduğunu bilmiyor. Farklı birileri tarafından gaz sıkışmaları ve karın ağrıları oluşturduğunu görmekteyiz. Bu resme baktığımızda bunun yansımalarının bunun için görüyoruz. Amerika, Çin arasındaki süreç, AB ile İngiltere arasındaki süreç. Ekonomik etkilerinin olması farklı süreçleri beraberinde getiriyor.
 
S400 NE ZAMAN GÜNDEME GELDİ?
 
S400 ne zaman gündeme geldi. Sınırımızda roketler atarak genç kızlarımızın atılan füzelerle ölmesini görmedik mi, bu güçlü bir farkındalık ve direnç ortaya koydu. Türkiye’nin reform eksikliği olarak algılamamak lazım. Türkiye adım adım bir üst lige çıktıkça, bunun da bir mücadele etkisi olacak. Sanayi üretimi, emeklilik, tarım reformu dedik, bakanlığımızla ilişkili kısımlarda tüm bu çerçevelerde Türkiye bu adımları atmaya devam edecek. Toplumumuzun bilmesi gereken husus bu. Enerji ve savunma planımıza kimse karışamaz. Sosyal medya üzerinden operasyon geçti o günler.
 
CUMHURBAŞKANIMIZA DERİN SEVGİ VE MUHABBET SERGİLEDİ
 
Tek bir Amerika yok. Türkiye ile ilgili çok olumlu paydaşlar olduğu gibi olumsuz düşünenler de var tabii. Amerika’da Sayın Trump görüşmesi şahsımıza yönelik bir şey değil, çok ben merkeziyetçilik olur. Benim üzerime alınmadığım, Sayın Trump’ın hem ülkemize hem de Cumhurbaşkanımıza duyduğu sıcak duygular noktasında bize yönelik bir yaklaşımdı. Hem ülkemiz hem de Cumhurbaşkanımız açısından çok pozitif bir görüşme oldu. Birçok konuda farkında olduğuna vakıf olduk. Sorunlar yumağı var ama pozitif adımlar atmaya yönelik bir irade var. Resme genel baktığımızda ülkemize ve cumhurbaşkanımıza karşı derin sevgi ve muhabbetin sergilendiği, için memnun oldum. Cumhurbaşkanımıza ilettim.”