Haydar Baş’ın mal varlığına tedbir konuldu

img
ANKARA - BTP Genel Başkanı Haydar Baş'ın mal varlığına tedbir konuldu, yurtdışına çıkışı yasaklandı. 
 
"Nitelikli yağma ve açığa imzanın kötüye kullanılması" suçlarından Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş'ın mal varlığına tedbir konuldu. Mahkeme, ortağı Dr. Mustafa Eraslan'ın 6 milyon değerindeki malvarlığını zorla üzerine geçirtip 14 adet senede imza attırdığı suçlamasıyla yargılanan Baş hakkında, bütün taşınmazlarına tedbir koyarak, yurtdışına çıkış yasağı getirdi. 
 
Baş’ın yanı sıra avukatı Lütfullah Önder adına kayıtlı gayrimenkullere de tedbir konuldu. Baş ve Önder hakkında "zincirleme şekilde açığa imzanın kötüye kullanılması" suçlarından 2 yıl 6’şar aydan 7,5 yıla kadar hapis cezası istenirken aralarında Baş'ın da olduğu tüm şüpheliler hakkında "Birden fazla kişiyle birlikte nitelikli yağma" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
 
BAŞ İDDİALARI REDDETMİŞTİ
 
Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Aralık 2016 tarihinde yapılan ilk duruşmada Baş, maddi durumu kötüleşen şikayetçi Mustafa Eraslan’a borç para verdiğini savunarak, “Mustafa Eraslan’ın teklifi ile ortaklığımız söz konusu oldu. Kendisine 20 milyon dolar vermek suretiyle destek oldum. 5 milyon dolarını bana o yıl içinde ödedi. Kayseri’de fabrika kurduk, 30 milyon lira destek çıktık. Daha sonra bana ödemelerde aksaklık olduğunu fark ettim. Birinci sınıf malzeme kullanmak yerine 4-5. sınıf malzeme kullandığı için pazarlamasında sıkıntı yaşandığını anladım. 2010 yılında 1’er milyonluk 20 adet dolar senedi aldım. Bunlardan 5’i ödenmesi nedeni ile iade edildi. Borcunu ödemeyince tasarrufun iptali davası açtım” ifadelerini kullanmıştı. Baş, “Ben 14 yıl boyunca bir siyasi partinin genel başkanlığını yapmış bir ilim adamıyım. Benim böyle işlerle ne gibi bir işim olabilir” demişti.