Ahmet Şık: İnce'nin Diyarbakır mitinginde karşılıklı bir incelik var

img
İZMİR – İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık, Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitingine ilişkin olarak "Karşılıklı bir incelik var" dedi. 
 
Seçim kampanyası kapsamında İzmir’e giden İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Şık, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve Cumhuriyet Gazetesi Temsilcisi Hakan Dirik ile çok sayıda gazeteci, Şık ve beraberindeki heyeti karşıladı. Şık cemiyette kendisini karşılayan grupla kısa bir görüşme yaptı. 
 
‘İDDİALIYIZ’
 
Seçim çalışmalarına dair soruya Şık, esprili cevaplar verirken, herkeste bir dayanışma azmi ve umut olduğunu söyledi. Korku dalgasının yaygın olduğu için coşkunun çok hissedilemediğini belirten Şık, iddialarının büyük olduğunu kaydetti. "7 Haziran’da baraj iddiası vardı" diyen Şık, "Şimdi ise HDP ile birlikte aslında saray rejimini yıkma iddiası var. Bunun da olacağına inanıyoruz ve umutluyuz" dedi.
 
‘HDP’NİN BARAJ SORUNU HEM VAR HEM YOK’ 
 
HDP’nin baraj sorununun hem olduğunu hem de olmadığını dile getiren Şık, "Normal şartlarda baraj sorunu yok. Ancak karşımızda en iyi bildikleri iş hırsızlık olan bir iktidar var. Kimsenin de kuşkusu yok. Ama biz baraj altında kalıyormuşuz gibi çalışmaya devam ediyoruz. Taşınacak sandıklardaki seçmen sayısını YSK 144 bin diye açıkladı. Partimiz ise 270 binin üzerinde olduğunu düşünüyor" dedi. 
 
‘KARŞILIKLI İNCELİK SÖZ KONUSU’
 
Toplumda ince bir seçim hesabı olduğunu kaydeden Şık, hedef ortaklığı olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Çok ağır bir süreç, bundan en çok etkilenen Kürt hareketi, elbette ki AKP ve MHP ortaklığı dışındaki herhangi bir parti mensubu nasıl ki bu ceberut iktidardan kurtulmak istiyor. HDP’li seçmenler de aynı şeyi düşünüyorlar. Karşılıklı bir strateji, iş ortaklığı var. Kötü de değil. Ben bunu ikinci bir kurtuluş savaşı diye görüyorum. Bu mafya ile kurtuluş savaşıdır. Bugün siyasi parti kılığına girmiş bir mafya grubu devleti yağmalıyor şu anda. Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitinginde hiç resmi açıklamaya gerek kalmadı. Seçmen tavrını gösterdi. Elbette şu söz konusu. Çok net bir sorun var bu ülkede. Muharrem İnce ve diğer adayların Kürt meselesini nasıl çözeceğini dair bir şey söylemesi gerekiyor. En net söyleyen Muharrem Bey oldu. Fakat karşılıklı bir incelik söz konusu.” 
 
'İĞNE İLE KUYU KAZMAK GİBİ'
 
Şık, HDP’nin asıl amacının herkese kucak açmak olduğunu belirterek, “Partinin programı tüzüğü bu ülkede yaşayan hiç kimsenin red edemeyeceği şeyler söylüyor aslında. Keşke çok güçlü bir temsiliyet kursa ve iktidar olsa. Oradaki insanlar Tüzüğe aykırı davranıyorlarsa onun hesabını sorsalar.  Tüm farklılık ve çoğunlukları yansıtmak isteyen bir anlayış var. O yüzden sahip çıkmak gerek. Bu ülkede demokrasi mücadelesi gerçekten iğne ile kuyu kazmak gibi” şeklinde belirtti.
 
'CEBERUT İKTİDARDAN KURTULALIM'
 
Cemiyet Başkanı Dikmen’in İzmir'de ön gördükleri sonucun ne olduğu sorusuna cevap veren Şık, “Biz iki bölgeden en az ikişer tane çıkarmayı düşünüyoruz. HDP’nin temsiliyeti ile CHP, İyi Parti veya Sadet Partisi temsiliyeti arasında ciddi bir fark var. O yüzde birçok şey ifade ediyor. CHP çıkaracağı vekil sayısı 6+6 ama HDP çıkaracağı 80 milletvekili sayısı orada olması çok şey ifade ediyor. Böyle bir hesap ile hareket etmek gerekir. Tabi bu seçim iyi bir seçim oldu. İnsanlar çok gönül rahatlığı ile oy veriyorlar. İki basamakta da aynı ceberut iktidardan kurtulma pratiği sergilenecek. İnşallah olacak. Şunları bir yıkalım da doğru düzgün bir gazete yapalım” dedi.