Yeşil Sol Parti: Saldırılar Kürt kazanımları ve ulusal birliğine yönelik

img

ANKARA – Yeşil Sol Parti, Federe Kurdistan Bölgesi’nde KNK binasına yönelik saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırının Kürt kazanımlarına ve ulusal birliğine yönelik olduğunu belirtti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Merkez Yürütme Kurulu  (MYK) Federe Kurdistan Bölgesi Başkenti Hewlêr’de bulunan Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) binasına silahlı saldırıda bir kişinin yaşamına yitirmesine ilişkin yazılı Kürtçe ve Türkçe yazılı açıklama yayınladı.

‘YURTSEVERLERE YÖNELİK SUİKAST ÜSTÜ’

Yayınlanan açıklamada KNK’ye saldırının Kürt ulusal birliğine ve kazanımlarına yöneliktir olduğu belirtilerek, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hewlêr kentinde KNK’ye yapılan saldırı Kürt ulusal birliğine yöneliktir.Temel hedefi Kürt ulusal birliğini sağlamak ve Kürt halkının kazanımlarını büyütmek olan Kongreya Neteweya Kurdistan’a (KNK) yapılan saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitiren Deniz Cevdet Bülbül’ün yakınlarına ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Hewlêr’de saldırının yapıldığı saatlerde Silêmaniyê’de bulunan Erbet Tarım Havalimanı’na SİHA saldırısı, Şengal’de ise hava saldırısı düzenlenmiştir. Ne yazık ki özellikle Hewlêr ve Silêmaniyê Kürt yurtseverlerine yönelik saldırı ve suikastlerin üssü haline gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

‘HALKLARIMIZIN  ÇIKARLARINI SAVUNMAYA DEVAM’

Bu saldırıları örgütleyen güçlerin tarihin en büyük Kürt düşmanı blokunu oluşturduğunun belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Son dönemde Kürt halkının kazanımlarını yok etmek isteyen güçler ile işbirlikçilerinin düzenlediği ortak saldırılar giderek yoğunlaşmaktadır. Bu saldırılarla Kürt ulusal birlik ruhunu sönümlendirmek için her türlü kirli yola başvurulmaktadır. KNK binasına bu silahlı saldırı, Kürt halkının kazanımlarına dönük saldırıların bir devamıdır. Kürt halkı dünyanın dört bir yanında ulusal birlik için mücadele ederken, bu saldırıları örgütleyen güçler tarihin en büyük Kürt düşmanı blokunu oluşturmaktadır. Bu saldırılarla amaçlanan sadece yapılar ve kişiler değildir; temelde Kürt ulusal birliğinin hançerlenmesi hedeflenmektedir. Bu saldırılara ortak olan veya yol veren tüm güçler, Kürt halk tarihinin kara sayfalarında utançla yer alacaktır. Kürt halkına yönelik dört bir tarafta gerçekleştirilen bu katliamların sıradanlaşmasına ve normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Hewlêr ve Silêmaniyê’deki saldırılarla Kürt meselesini derinleştirmek isteyen savaş blokuna karşı halklarımızın çıkarlarını savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”