‘Kürt sorununun çözümü Kıbrıs sorununu da çözecek’

img

ANKARA - AKEL Merkez Komite Üyesi Giorgos Koukoumas, Kıbrıs halkı olarak Kürt halkının mücadelesini bütünüyle desteklediklerini belirterek, “Kürt sorunun çözümü Kıbrıs sorununu çözecek” dedi. 

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Merkez Komite Üyesi Giorgos Koukoumas davetli olarak katıldıkları HDP 3. Olağan Büyük Kongresinin ardından Mezopotamya Ajansı’na (MA) gözlemlerini aktararak, önemli değerlendirmelerde bulundu. Koukoumas, “Kongredeki ruhun çok güçlü, devrimci, direnişçi bir ruh olduğunu söylemem gerekiyor” dedi. 
 
Türkiye’de yaşanan politik değişimleri yakından takip ettiklerini belirten Koukoumas, “Türkiye’deki değişimler bizim adadaki yaşamımıza yansıyor. Baskı rejimi Erdoğan’ın yaptığı nefret söylemleri, hem Kıbrıslı Türkleri, hem de Yunanları ve Rumları birebir etkilemekte. Afrika gazetesine yapılanlar buna bir örnektir. Erdoğan’ın yaptığı çağrılar nedeniyle olmuştur. Her ne kadar bu saldırı Türk kesiminde yapılmış olmasa da bizim bölgemizi ve adanın tamamını etkilemektedir” diye konuştu.
 
‘TÜRKİYE AFRİN’E İŞGALCİ GÜÇ OLARAK GİTTİ’
 
Koukoumas, son haftalarda dünya gündemine oturan Efrin’deki gelişmeler için, “Türkiye oraya işgalci güç olarak gitti. Suriye’nin toprak bütünlüğüne müdahale etmek için gitti. Bu operasyonu kesinlikle kınıyoruz. Türkiye’nin işgalci politikasını Kıbrıs’tan biliyoruz. Suriye’nin bugün bu durumda olmasının nedenlerinden biri de Türkiye’nin oraya karşı oluşturduğu politikadır, IŞİD’e yardım etmesidir. Tüm bunlar nedeniyle bugün Suriye bu durumdadır” ifadelerini kullandı.
 
Koukoumas, “Suriye’de Kürtlerin IŞİD’e karşı verdiği savaş bir insanlık savaşıdır. Onları destekliyoruz, mücadelelerini destekliyoruz. Kürtler o bölgedeki en etkin güçtür” diye ekledi.
 
‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ KIBRIS SORUNUNU DA ÇÖZECEK’
 
Kıbrıslı yurttaşlar olarak Kürt halkının mücadelesinden beklenti içinde olduklarının altını çizen Koukoumas, şunları söyledi: “Türkiye’de büyüyen otoriter rejimin etkileri Türkiye’nin dışına da taşıyor ve Türkiye’nin komşusu olan ülkelerinin içini etkilemeye başlıyor. Bugün bile, sınırımızda Türk ordusunun, onların savaş gemilerinin tacizlerine maruz kalıyoruz. Kürtlerin sorununa çözüm bulmak aslında Kıbrıs sorununa da çözüm bulmak olacak. Kürtlerin özgürleşmesinin etkileri bize kadar ulaşacak. Kıbrıs’ta, belki bizler de Türklerin işgalini sonlandıracağız ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar bir arada bir yaşamı, yönetimi oluşturabilecekler. Bu nedenle biz Kürtlerin mücadelesini bütünüyle destekliyoruz. Bizim AKEL olarak Kürtlerin mücadelesini desteklememizin sebebi sadece Türkiye’nin bizim düşmanımız olması değil. Kürtleri destekliyoruz çünkü Kürtlerin mücadelesi özgürlük, demokrasi, adalet mücadelesidir. AKEL olarak PKK’nin terör listesinden çıkması için de elimizden geleni yaptık yapmaya devam edeceğiz.”
 
MA / Deniz Nazlım