Kürt Araştırmaları Derneği’nin kurs kayıtları başladı

img

İSTANBUL – Kürt Araştırmaları Derneği’nin 2019 Sonbahar dönemi kurs kayıtları başladı. Dernek, Kürtçenin Kurmanci, Sorani ve Kirmançki lehçelerinde eğitim verecek. 

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Kürt Araştırmaları Derneği’nin 2019 Sonbahar dönemi ders kayıtlarına başladı. Sonbahar Ders programı kapsamında Kürtçe’nin; Kurmanci, Kirmancki ve Sorani lehçeleri dersleri verilecek. Verilecek ders programları kapsamında Kurmanci lehçesi 1, 2, 3 ve 4'üncü seviyede, Kirmanckî 1 ve 2'nci seviyede, Sorani lehçesinde ise 1'inci seviyede kurlar olacak. Her kur 3 ay sürecek olup bu süre zarfında kurlar hafta içi 4 saat, hafta sonu ise 3 saat şeklinde gerçekleşecek. Başvurular ise hala devam ediyor. 
 
SONBAHAR DÖNEMİ KÜRTÇE DERSLERİ BAŞLADI
 
Kursların ilkbahar yaz ve sonbahar şeklinde üç dönem olduğunu belirten Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Sipan Haco, “Şuan açtığımız kurs ise Sonbahar dönemidir. Üç seviyeden oluşan derslerimizin ilk seviyesi hiç Kürtçe bilmeyenler için, ikinci seviye konuşan ama okuyup yazamayanlar için, son seviye ise tüm kurları başarıyla geçenler için” dedi. Öğretmenlik için de kurs verdiklerini söyleyen Haco, eğitimin ise yaklaşık bir yıl sürdüğünü, eğitimin sonunda kursiyerlere sertifika verildiğini kaydetti. 
 
‘HERKESE FIRSAT SUNUYORUZ’
 
Üç lehçede ders verdiklerini dile getiren Haco, “Kurmanci, Sorani ve Kurmançki (Zazaki). Hem hafta içi hem de hafta sonu derslerimiz var. Haftada iki gün Pazartesi ve Çarşamba verdiğimiz bir ve ikinci kurlarımız akşam 19.00 ve 21.00 arasıdır. Cumartesi günleri ise tüm kurlarla birlikte öğretmenler için verdiğimiz dersler de var. Perşembe ve Cuma günleri ise Sorani dersleri veriliyor” diye belirtti.  
 
‘DERSLERE İLGİ YOĞUN’
 
Eski yıllara göre derslere katılım oranı iyi olduğunu ifade eden Haco, bu ilginin siyasi sürece göre farklılık göstere bildiğine dikkat çekti. İstanbul’ın çeşitli üniversitelerinde öğrencilerin Kürt derslerine yoğun ilgi gösterdiğini sözlerine ekleyen Haco,“Katılımcılar genellikle gençlerden oluşuyor. Yılda yaklaşık 15 tane öğretmen yetiştiriyoruz. Yine enstitü bünyesinde 40’tan fazla öğretmen bulunmaktadır. Kurumda aktif olarak çalışan öğretmen sayısı ise 15’tir.  İstanbul’da yaşamını sürdüren Kürtler ve dostları Kürt dilini öğrenmek isteyen herkese bu fırsatları sunuyoruz. Gelip kuruma kayıtlarını yapsınlar ve derslere başlasınlar” diye konuştu.