'Sanatın Evrensel Gücü' sergisi açıldı

img
ANTEP – 12 ülkeden 50 sanatçının yaptığı tablolardan oluşan "Sanatın Evrensel Gücü" sergisi Antep'te açıldı. Sanatçılar, "Biz hepimiz biriz. Bir arada yaşıyoruz" mesajını vermek istediklerini belirtti. 
 
Antep İl Kültür Müdürlüğü ve Sınırsız Tablolar Topluluğu 12 ülkeden 50 sanatçının katılımıyla "Sanatın Evrensel Gücü" adlı resim sergisi açtı. Onat Kutlar Sergi Salonu'nda düzenlenen yapılan açılışa sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Suriye, Filistin, Türkiye, Özbekistan ve Irak gibi farklı ülkelerden bir araya gelen sanatçılar, yaşadıkları coğrafyaya dair hikâyeleri resmettikleri 120 tabloyu sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergide sanatçılar resimlerinin yanı sıra heykel, hat ve fotoğraflarını da sergiledi. Serginin koordinatörü Suriyeli Kürt ressam Dilbaz Berazi, açtıkları sergiyle sanatın sınır tanımadığını göstermeye çalıştıklarını ifade ederek, “Sanatın gücü bizi farklı ülkelerden de olsak bir araya getirdi” dedi. 
 
12 ÜLKEDEN, 50 SANATÇI 120 TABLO
 
Suriye’de yaşanan iç savaştan kaynaklı yaşadığı 2012 yılında Serekaniye’den Antep’e göç ettiğini belirten Berazi, İstanbul’da katıldığı bu tarz bir sergi ardından böylesi bir çalışmanın hazırlıklarına başladıklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Hatta daha güzelini hazırlayacağım demiştim. Sınırsız Tablolar Topluluğu ile birlikte farklı ülke ve şehirlerden resim sanatçılarını bu sergide buluşturduk. Bu sergide 120 tablo ve 50 sanatçımız bulunmakta. Gelemeyen sanatçılarımızda tablolarını gönderdi. Irak, Türkiye, Suriye, Filistin gibi 12 ülkeden ressam sergiye katıldı. Ressamlara sosyal medya ve ortak arkadaşlar aracılığıyla ulaştım.”
 
‘BİZ HEPİMİZ BİRİZ, BİR ARADA YAŞIYORUZ’
 
Sergiye Hatay’dan katılan Efrînli Kürt Ressam Jihan Muhammed ise Efrîn’de yaşanan çatışmalardan dolayı resim tutkusunu göç ettiğini Hatay’da devam ettirdiğini kaydetti. Küçük yaşlarından beridir resimle ilgilendiğini belirten Muhammed, “Ancak resme savaştan dolayı bir süre ara vermek zorunda kaldım. Dılbaz Berazi’nin koordinatörlüğünde hazırlanan bu sergide  ‘Biz hepimiz biriz. Bir arada yaşıyoruz’ mesajını vermek istiyoruz. Ben tablolarımda biz Kürtlerin giyimini ve kültürünü çiziyorum. Bu tablolarım çok ilgi görüyor. Tabi Efrin’deki savaştan sonra halkın yaşadığı mağduriyeti de tablolarımda anlattım” diye konuştu.
 
Sergi 10 Ağustos’a kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.