'Umuda ve geleceğe dair bir şey yapılacaksa merkezinde çocuk olmalı'

img
DİYARBAKIR- Çocuk Çalışmaları Forumuna katılan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, festivalin uzun zaman sonra gülücük, sevinç ve umudu bir arada bulundurduğu bir çalışma olduğunu belirterek, “Umuda ve geleceğe dair bir şey yapılacaksa merkezinde çocuk olmalı” dedi.
 
Sur Çocuk Festivali etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Çocuk Çalışmaları Forumu düzenlendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan foruma, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, DBB Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
 
‘ÇOCUKLAŞTIKÇA ÖZGÜRLEŞİYORUZ’
 
Forum, festival kapsamında yapılan etkinliklerin yer aldığı video gösterimiyle başladı. Forumda açılış konuşmasını yapan DBB Eşbaşkanı Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, festivalin uzun zaman sonra gülücük, sevinç ve umudu bir arada görüldüğü bir çalışma olduğunu belirtti. Mızraklı, yapılan bu festivalden dolayı kıvançlı olduğunu söyleyerek, “Çocuklaştıkça özgürleşiyoruz. Umuda ve geleceğe dair bir şey yapılacaksa merkezinde çocuk olmalı. Çocuk seslerinin ve cıvıltılarının yükseldiği yarınları diliyorum” dedi.
 
‘GEZİCİ FESTİVAL OLUŞTURACAĞIZ’
 
Ardından konuşan müzik eğitmeni Şerko Kaniwar, kayyum tarafından kurumlarının kapatılmasından sonra çocuklar müziksiz kalmasın diye Ma Music Center kurduklarını söyledi. Kayyumun ardından bir festival yapmak istediklerini kaydeden Kaniwar, kapatılmalara rağmen hala çocuklar için çalışan kurumların var olduğunu gördüklerini söyledi. Festivalinin adının neden Sur Çocuk Festivali olduğunu açıklayan Kaniwar, savaşın çocuklar üzerinde bıraktığı etkiye dikkat çekmek için Sur Çocuk Festivali adını verdiklerini belirtti. Bu festivalin gezici hale getirmesi gerektiğini dile getiren Kaniwar,“Toprak ile bağları koparılan çocuklarımızın toprakla ilişkisini tekrar kuralım. Bizlerin bu festivalleri başka yerlere de taşımamız gerekiyor. Gezici bir festival oluşturacağız. Biz Ma Müzik olarak 5 ilçeye 36 kişilik ekibimizle gidip müzik atölyesi vereceğiz” diye konuştu.
 
Son olarak Gülesra Güllü de Çocuk Dostu Kent Stratejik Belgesini okudu.