Gazeteci Akkuş Kürt sözlerini ve deyimlerini kitaplaştırdı

img
IĞDIR – Taziye, düğün ve kahvelerde duyduğu Kürt sözlerini ve deyimlerini derleyip kitaplaştıran gazeteci Murat Akkuş, “Kitapta, kadından erkeğe, çocuktan doğaya, hayvanlardan nesnelere, arkadaşlıktan ihanete kadar her alanda Kürtlerin kültürünü ve tecrübelerini göreceksiniz” dedi.
 
Gazeteci Murat Akkuş, gittiği taziye, düğün ve kahvelerde işittiği Kürt sözlerini ve deyimlerini derleyip, “Kürt Sözleri Ve Deyimler kitabı / Gotîn û Biwêjê Kurda” adıyla kitaplaştırdı. Akkuş'un, “30 yılın emeği” dediği kitap, 371 sayfa ve toplam 6 bin 650 söz ve deyimden oluşuyor. Akkuş, “Gittiğim her yerde yaşlılar, Kürtçe sözler söylüyordu. Bu sözler hoşuma gidiyordu. Ben de bazen elime bazen defterime bu sözleri yazıyordum. 30 yıl boyunca gittiğim her yerde duyduğum Kürtçe deyim ve atasözlerini yazdım. Kadın, kültür, cinsellik, sanat, toplum, yaşam, siyasal yani her anlamda deyim ve atasözleri mevcuttur” diye belirtti.
 
‘KÜRTÇE MASAL VE AŞK HİKAYELERİNİ YAZACAĞIM’
 
Akkuş, “Dinlediğim birçok insan şimdi hayatta değil. Bu kitapta çoğunlukla Serhat bölgesinde ki atasözü ve deyimler var. Kitap Kürtçe olduğu için kimse basmak istemedi. OHAL’i ileri sürüyorlar. Uzun süre kitabın basımı için yayınevi aradım. En son Kayseri’de buldum. Kitabın birçok dile çevrilmesi için girişimlerde bulundum. Bundan sonra da Kürtçe masal ve Kürt aşk hikayelerini yazacağım” diye konuştu. 
 
‘3O YILLIK EMEĞİN ESERİ’
 
Lise 2’nci sınıfta Kürt sözleri ve deyimlerini derlemeye başladığını belirten gazeteci Akkuş, “Bir taziye yerindeki sohbette söylenen bir deyimi ya da atasözünü kibrit kutusuna, bir kahvehanede, bir düğünde söylenen sözü elime, bazen de defterime yazarak not aldım. Yerel kültürü iyi bilen yaşlı kadın ve erkeklere bizzat gittim. Sonuçta böyle bir eser ortaya çıktı” dedi. 
 
‘TARİHE YOLCULUK YAPIYOR’
 
Akkuş, şöyle devam etti: “Atasözleri ve deyimler bir halkın yaşam tarzını, kültürünü, hayata bakış açısını, yaşanmışlıklarını ve inançlarını, siyasal, toplumsal, günümüze taşır. Atasözleri ve deyimler bin yılların deneyimlerini, hüzün ve sevincini nasihatlerle tarihe yolculuk ederek anlatır. Her sözün bir hikâyesi vardır. Bu kitapta kadından erkeğe, çocuktan doğaya, hayvanlardan nesnelere, arkadaşlıktan ihanete, dinden inançlara, yiğitlikten fikirlere, aşktan sekse yaşamın her alanında Kürtlerin kültürünü ve tecrübelerini göreceksiniz. Yaşanmışlıklardan öne çıkan çarpıcı nasihatleri derlemeye çalıştım.” 
 
‘SERHAD BÖLGESİNİ YAZDIM’
 
Her Kürdün sohbetinde mutlaka bir söz veya deyimin geçtiğine dikkat çeken Akkuş, şunları dile getirdi: “Atasözleri tüm diller için önemlidir. Her halkın atasözleri değerlidir ve yol göstericidir. Kitapta Serhad yöresinin daha önce yazılmamış atasözü ve deyimlerini okuyacaksınız. Bir halkın dili için atasözleri ve deyimler çok önemli bir yer tutar. Bu kültür unutulmasın diye bir katkı sunmaya çalıştım. Kürtçe atasözleri bitmez. Ucu açık bir kültürdür. Kimse ben hepsini yazdım diyemez. Daha yazılmamış birçok atasözü ve deyimimiz vardır. Bu atasözü ve deyimler kitabımın Kürtlerin dillerini zenginleştirmelerine ve yaşamın her alanında bu güzel sözleri kullanmalarına vesile olmasını diliyorum.”
 
MA / Mahmut Ruvanas