‘Hiçbir güç Kürt müziğini durduramaz’

img

DİYARBAKIR – “Zerîba” albümü ile müzikseverlerle buluşan sanatçı Jan Axîn, Kürt müziği üzerindeki engel ve yasaklamaların devam ettiğini hatırlatarak, hiçbir güç ve politik yaklaşımın, Kürt müziğini durduramayacağını söyledi. 

Müzik sanatçısı Jan Axîn, “Bajar” ve “Evînên Şikestî” albümlerinin ardından “Zerîba” ile müzik severlerin karşısında. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan ve ardından enstrüman çalmasını öğrenen Axîn, çıkardığı albümlerle müzikseverlerin beğenisini topladı. Klasik Kürt müziğinde Miradê Kinê, Miheme Arifê Cîzrawî, Tahsîn Taha, Mihemed Şêxo, Ayşe Şan ve Meryem Xan gibi sanatçılardan etkilenen Axîn, Kürtçe rock müzik çalışmaları ile tanındı. Axîn’in son albümünde yer alan 6 şarkıdan bazılarının söz ve müziği kendisine ait. Axîn, albümündeki şarkıları rock tarzından seslendiriyor. 
 
'ÖLÜMSÜZ SANATÇILARI ANMALIYIZ'
  
Son albümü Zerîba'yı (Rüzgar güzeli) anlatan sanatçı Axîn, birçok Kürt sanatçının etkisinde kaldığını belirterek, “Bugün Kürt klasik müziğinden konuşursak, o ölümsüz sanatçılarımızdan bahsetmeliyiz ve onları anmalıyız. Anlattığım grubun tümü ve hatta Evdalê Zeynikê’ye kadar gidebiliriz, Kürt sanatının ve müziğinin aynasıdır. Ben Kürt müziğini onlarla tanıdım. Her ne kadar bugün Kürt rock müziği yapıyorsam da ruhum Kürt klasik müziğinden uzaklaşamıyor” dedi. 
 
Kürt rock müzik tarzının ilk Koma Wetan’dan dinlediğini ve etkilendiğini söyleyen Axîn, bugüne kadar 3 albümü çıktığını ve zaman zaman kimi parçalarına video klipler çekerek çalışmalar yaptığını dile getirdi. 
 
Çıkarttığı “Zerîba (Rüzgar güzeli)” albümü projesinin eski olduğunu kaydeden Axîn, “Bu albümü daha erken çıkarmayı planlıyordum. Ancak yaşamın ve süreçlerin şartları ve koşulları çok imkan vermedi. Uzun süre elimizde kaldı. Ancak bu sürece yetiştirebildik. Onun için de albüm gecikti” diye konuştu. 
 
‘ZERÎBA KÜRT EDEBİYATINDA YENİ BİR KAVRAM’
 
Albüm içeresinde şair Murathan Mungan'a ait Kürtçeye çevirdikleri “Dil Şikestî” şarkısının yer aldığını dile getiren Axîn, albümü oluşturan tüm şarkıları rock tarzıyla okuduğunu ifade etti. Axîn, albüme verdikleri ismin şair Mem Bawer’in “Zerîba” şiirinden geldiğini ve anlamının da “rüzgar güzeli” olduğunu belirterek, Zerîba'nın Kürt edebiyatı içerisinde yeni bir kavram olduğunu dile getirdi. 
 
‘KÜRT MÜZİĞİ DURDURULAMAZ’ 
 
Popüler kültürün Kürt müziği ve sanatı üzerindeki etkisine de dikkat çeken Axîn, “Popüler kültür, toplumu etkisi altına almış ve Kürt sanatçıları değersizleştiriyor. Bu konuda bizim, ulusal birlik ruhuyla sanatımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi. 
 
Kürt dilinin bugüne kadar ayakta kalmasında Kürt müziği, dengbêj ve stranların etkisinin çok fazla olduğunu dile getiren Axîn, Kürt müziği üzerindeki engel ve yasaklamaların da devam ettiğini hatırlattı. Axîn, hiçbir güç ve politik yaklaşımın, Kürt müziğini ve kültürünü durduramayacağını söyledi. 
 
MA / Bilal Güldem