Kızıltepeli gençlerden seçim tiyatrosu

img
MARDİN - Kızıltepeli gençler tarafından hazırlanan ve seçimler sırasında bir babanın para karşılığında köylülerin oyları üzerinden pazarlık yapmasını ele alan tiyatro oyunu, HDP’nin seçim bürosunda sahnelendi.
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kendilerine “Dengê Ciwanan” ismini veren 5 genç, Özgürlük Meydanı’nda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim bürosu önünde, “Deng û Hecî” adlı tiyatro oyununu sergiledi. 
 
Gençlerin doğaçlama olarak sahnelediği oyuna, yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. 24 Haziran seçimlerine kadar kentin birçok yerinde sahnelenecek tiyatro oyunu sırasında gelenler keyifli dakikalar geçirdi. Seçimlerde halka  kendi iradelerine sahip çıkma çağrısı yapan gençlerin oyunu, “Em li vir in, Em dikarin” sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.
 
HDP’NİN DİĞER BÜROLARINDA DA SAHNELENECEK
 
Tamamen kendi emekleriyle hazırladıkları oyunu,  halkla buluşturmaya devam edeceklerini belirten gençlerden Ercan Oğuz (25), Kürtçe oyunla herkese seçimi anlatmaya çalıştıklarını dile getirdi. “Şerro” karakterini canlandıran Oğuz, oyunu HDP seçim bürolarında sahnelemeye devam edeceklerini aktardı.   
 
Oğuz, gençlerin kendilerine destek vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Em ciwan in, em dikarin – Biz genciz, yapabiliriz” çağrısında bulundu.
 
OY SATAN BABA VE BUNA KARŞI MÜCADELE EDEN OĞUL
 
Bir baba ve oğul üzerinden seçimlerin ele alındığı oyunda, dini açıdan toplumda karşılığı olan ve ismi “Hecî” olan baba, köylülerin oyları üzerinden iktidar partisinden gelen takım elbiseli bir kişiyle para pazarlığına giriyor. Bu duruma karşı çıkan oğlu “Şerro” ise, babasının yaptığı hatayı düzeltmek için mücadele verir. Oyunda halkın iradesini temsil eden partiden gelen “Berivan” ve “Veysi” adlı kişiler de, halkın iradesinin para karşılığında satılamayacağını “Hecî”ye anlatır. Gençlerin çağrılarına kayıtsız kalmayarak, yaptığı hatanın farkına varan “Hecî”, her seçimde kömür ve makarna ile halkın kandırılmak istendiği gerçeğine dikkat çekiyor.