Hayvan pazarında söylediği klam çok izlenmişti
Sesiyle Denbêj Şakiro’yu andıran Şirinê Rebetê

img

BATMAN – Batman Hayvan Pazarında, ısrar üzerine klam seslendiren ve Şakiro’nun sesine olan benzerliğiyle sosyal medyada çok izlenen Şirinê Rebetê, “Dengbêj değilim ancak arkadaşlar ve dostlar telefonla aradıklarında muhakkak klam isterler" dedi. Şirin, yapılan yorumlar için de teşekkür etti.

Kürtçe ezgilerin Türkçeleştirerek çalanların ifşası ile Twitter’da ses getiren Serhad Eyalet Lordu’nun (@SerhadLordu) paylaşımı ardından yüzbinlerin izlediği kısa video ile sosyal medyada beğeni toplayan Dengbêj Şirinê Rebetê'ye Mezopotamya Ajansı (MA) ulaştı. Batman Hayvan Pazarı’nda etrafına toplanan insanlara klam söylerken çekilmiş kısa videosunun yüzbinlerce kişi tarafından izlenmesi ardından tanınan Dengbêj Şirinê Rebetê, çocukluğundan bu yana klamlar söylüyor. Şirin’in sesi ünlü Kürt dengbêj Şakiro’nun sesini andırmasıyla dikkat çekiyor.
 
Hayvan alım-satımı yaparak geçimini sürdüren Şirin, kendisinin bir dengêj olmadığını, sadece sesinin güzel olduğunu belirterek, sosyal medya üzerinden kendisine yapılan güzel yorumlar için herkese teşekkür etti. Şirin, Serhad Eyalet Lordu'na da Kürt müziğine ve Kürt kültürüne katkı için yaptığı paylaşımların değerli olduğunu belirterek teşekkürlerini sundu.
 
'BEN DENGBÊJ DEĞİLİM'
 
Çocukluğundan bu yana dengbêjleri dinlediğini anlatan Şirin, "Ben çocukken, şimdiki gibi hayvanları otlarken çok dengbêj dinlerdim ve dinleye dinleye öğrendim. Sesimin beğenilmesi ise aileden geliyor. Dedem ve babamın da sesi çok güzeldi" diye anlattı. 
 
Bütün dengbêjleri dinlemeye çalıştığını belirten Şirin, özellikle Dengbêj Şakiro ve Huseynê Mûşê (Orgonoskî) ile Hozan Aydın’ın etkisinde kaldığını belirtti. Bölge halkının kendisine dengbêj dediğini bundan da mutluluk duyduğunu dile getiren Şîrîn, "Dengbêj değilim ancak sesimden dolayı dengbêjliği yapıyorum. Dengbêjliğe dönük hiçbir çalışmam yoktur. Kimi arkadaşlar ve dostlar telefonla aradıklarında benim klam söylememi istiyorlar. Bu şekilde telefon üzerinde kendilerine bildiğim klamları söylüyorum" dedi. 
 
'BEĞENENLERE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM'
 
Hayvan pazarında çalışarak 11 çocuğunun geçimini sağlamaya çalışan Şirin, pazarlık yaptığı sırada kendisinden muhakkak klam söylemesinin talep edildiğini söyledi. Şirin, kimi zaman köyde hayvanları otlattığı sırada telefonunun çaldığını, arkadaşlarının veya müşterilerinin klam isteğinde bulunduğunu da anlattı. Hayvan pazarlığı yaptığı sırada söylediği klamın cep telefonu ile çekildiğinden daha sonra haberdar olduğunu söyleyen Şirin, "Serhad Eyalet Lordu’na çok teşekkür ediyorum. Beni izleyip beğenenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki bu dengbêjlik konusunda daha çok kendimi geliştirip sahnelerde halka dengbêlik yapsaydım. Ancak gençliğimden bu yana dengbêjlikle çok ilgilenmediğim için şuan bu sanatı yapmıyorum. Bu yaştan sonra çok zor olur" dedi. 
 
'TRT KURDÎ'Yİ REDDETTİM'
 
Geçim derdine düştüğünü anlatan Şirin, "Asıl işim hayvan alım-satımıdır. Aynı zamanda küçüklüğümde ve gençliğimde çobanlık yaptığım gibi, şimdi de yapıyorum. Daha önceki yıllarda tütün ekimi yapıyorduk, ancak yasaklanınca mecburi hayvan tüccarlığına başladım. İşimden memnununum” dedi.
 
TRT Kurdî’nin kendisini arayıp programa davet ettiğini de söyleyen Şirin, ancak teklifi reddettiğini ve kendi halinde yaşamaya özen gösterdiğini sözlerine ekledi. 
 
MA / Metin Yoksu - Bilal Güldem