'Gün ışığında büyürken' kitabı için imza etkinliği

img

DİYARBAKIR - Esmer Kıyar’ın "Gün ışığında büyürken" kitabı için imza etkinliği düzenlendi.

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Kürt Edebiyatçılar Derneği öncülüğünde, 2010 yılında yürüttüğü siyasi faaliyetlerden kaynaklı tutuklanan Esmer Kıyar’ın tutuklu bulunduğu süre içerisinde kaleme aldığı "Gün ışığında büyürken" kitabı için Diyarbakır'ın Ofis semtinde bulunan Payiz Pirtûk'de imza etkinliği düzenlendi. Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Roza Metina'nın yaptığı etkinliğe, kitabı imzalamak için Esmer Kıyar'ın ablası Zeynep Kıyar katıldı.

'CEZAEVLERİ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN PARÇASI’

Etkinlikte konuşan Roza Metina, Esmer Kıyar'ın yaşam öyküsünü anlattı. Cezaevlerinde bulunan yazarların yaşadığı zorluklara değinen Metina "Bu durum Kürt yazarlara yönelik yaklaşımı gösteriyor. Kürt Pen'in araştırmasına göre şuan 100'den fazla yazar cezaevinde. Evet bizler cezaevlerini dört duvar olarak görmüyoruz. Cezaevleri de özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır" dedi.

14 Temmuz büyük ölüm orucu direnişçilerini anarak konuşmasına başlayan Zeynep Kıyar da Esmer'in çocukluğunu ve cezaevi sürecini anlattı. "Gün ışığında büyürken" kitabının konusu ve yazılma sürecine de dikkat çeken Zeynep, "Kitap bizim coğrafyamızda başta kadınlar olmak üzere Kürtlerin yaşadıklarını anlatıyor. Esmer, kitapta seçtiği her karakteri normal yaşamdan alıntılayarak yapıyor" diye kaydetti.

Etkinlik, kitabın imzalanmasıyla son buldu.

ESMER KIYAR KİMDİR?

1987 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Pirajmo (Kurşunlu) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. Erken yaşlarda politik faaliyetlere olan ilgisi, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü'nde öğrenimine devam ederken de sürdü. Üniversitenin ilk yılından itibaren aktif bir şekilde politik çalışmalar içinde yer aldı. Bulunduğu her ortamda aktivist kimliğiyle öne çıkan Esmer'in üniversite hayatı, 2010 yılında siyasal çalışmaları gerçekçe gösterilerek gözaltına alınıp tutuklanmasıyla kesintiye uğradı. 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Esmer, 20 gün sonra yeniden tutuklandı. Siirt Cezaevinde 4 yıl 8 ay daha tutulan Esmer, 2015 yılının Temmuz ayında özgürlüğüne kavuştu. Ülkenin değişik bölgelerinde aktif siyasal çalışmalara kaldığı yerden devam ederken, 25 Haziran 2020 yılında Heftanin'de yaşamını yitirdi.