'Kadın her haliyle güzel'

img

ANTEP - Toplumun kadınlara dayattığı beden profiline karşı kilolu kadınları resmeden ressam Kamer Batıoğlu, kadının nasıl olması gerektiğine kimsenin karar veremeyeceğini, kadının her haliyle güzel olduğunu belirtti. 

Obez kadınların toplumdaki dışlanmışlığı ve ötekileştirilmelerini tuvaline yansıtan ressam Kamer Batıoğlu, çizdiği resimlerle obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık, kilolu kadınların ise toplumun bir parçası olduğunu anlatmaya çalışıyor. Günümüz toplumunda kadınların özellikle dış görünüşlerinden ötürü dışlandığını belirten ressam Batıoğlu, toplumun beden dayattığı tüm kadınların her haliyle güzel olduğunu söyledi. 
 
‘BÜTÜN KADINLAR HER HALİYLE GÜZEL’
 
2002 yılından bu yana resimle profesyonel olarak uğraştığını kaydeden Batıoğlu, Anadolu tanrıçası Kibele'den yola çıkarak kilolu kadınları işlediğini aktardı. Kadının her şekilde güzel olduğunu dile getiren Batıoğlu, kadının nasıl olması gerektiğine kimsenin karar veremeyeceğini vurguladı. Resimleriyle topluma mesaj vermeye çalıştığını vurgulayan Batıoğlu, sergilerini ziyaret eden kilolu kadınların tepkilerini şöyle anlattı: “Her kadının güzel, renkli ve üretken olduğunu düşünüyorum. Sergilerimi gezen şişman kadınlar, kendilerini ilk defa bu kadar sevimli ve sempatik gördüklerini söylüyorlar. Resimlerimde moral ve motivasyon bulduklarını ve bundan sonra kilolarından şikayet etmeyeceklerini söylüyorlar. Bende kendilerine çok güzel olduklarını ve kimsenin sözüne bakmamaları gerektiğini söylüyorum. Kadınları bu yönlü sevindirmek beni çok mutlu ediyor.”
 
'HAYKIRARAK EŞİTLİĞİ YAKALAMAYA ÇALIŞIYORUZ'
 
Ülkede sadece kilolu kadınların değil bütün kadınların baskı altında yaşadığını dile getiren Batıoğlu, “Kadın bu kadar dışlanmasaydı, ötekileştirilmeseydi her yıl 8 Mart’ta bu kadar çok etkinlik yapılmazdı. Yıl boyunca kadın birçok baskıya maruz kalıyor. 8 Mart günü ise kendilerini bir nebze özgür hissediyorlar. Yıl boyunca maruz kaldıkları şiddete karşı içlerinde birikenleri 8 Mart’ta dışarıya atıyorlar. Kağıt üstünde kadın ile erkek ülkemizde eşit ancak gerçekte kadın ile erkek bu ülkede eşit şartlarda yaşamıyor. Eşit olması bugünkü zihniyet ile pek mümkün de görünmüyor. Sesimizi haykırarak o eşitliği yakalamaya çalışıyoruz. O eşitliğe ne zaman ulaşırız orası belli değil ama ulaşana dek mücadele edeceğiz” diye konuştu.
 
‘MEDYA TACİZİ ŞİDDETİ SIRADANLAŞTIRIYOR’
 
Medyanın kadına bakış açısının içler acısı olduğunu ifade eden Batıoğlu, kadınların sadece cinsel saldırı ve ölüm haberleriyle gündeme geldiğini söyledi. Ülkede binlerce bilim kadını ve sanatçı olduğunu ve her gün yeni bir şey ürettiğini belirten Batıoğlu, şöyle dedi: “Nedense medya bunların hiçbirini görmüyor. Medyada gösterilmesini geçtim, bir kimse gidip takdir veya teşekkürde etmiyor. Sanırsam kadına destek verildiğinde, erkekleri her anlamda geçeceğimiz için erkekler bu durumdan korkuyor. Medya kadına karşı şiddeti ve tacizi sıradanlaştırıyor. İşler bu kadar kötü seviyede.”