Kürecik Kültür Merkezi ve Cemevi açıldı

img
MALATYA - Akçadağ ilçesi Kürecik Mahallesi’nde cemevi açılışında Alevilere dönük asimilasyon ve inkar politikalarına karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.  
 
Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı kırsal Kürecik Mahallesinde, Kürecik Kültür Merkezi ve Cemevi açıldı.  Açılışa, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya ve Adıyaman şube yönetici ve üyeleri, Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Adıyaman Şubesi üye ve yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Örgütü yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 
 
Açılışta konuşan PSAKD Malatya Şubesi Başkanı Latife Ulutaş, “Asimilasyonun en fazla yaşandığı bölgelerden biri olan Kürecik’te gerçekleşen bu açılış çok anlamlı. Biz dilimizden nasıl uzaklaştırıldıysak aynı şekilde inancımız ve dinimizden de uzaklaştırıldık” dedi. Asimilasyon ve inkar politikalarına karşı ortak mücadele çağrısında bulunan Ulutaş, “Bu devlet bizi yok etmeye çalışıyor. Bu yüzden bize düşen yan yana durmak birlikte mücadele etmek ve Alevilerin, ötekilerin bayrağını hep birlikte yükseltmektir” ifadelerini kullandı. 
 
Ardından Kürecik Kültür Merkezi ve Cemevi’nin kurdelesi dualar eşliğinde ocak anası tarafından kesildi. Alevi pirlerinin posta oturması ardından süren konuşmalar dilekler eşliğinde yakılan çerağ ibadeti ile devam etti. Deyişlerin söylendiği açılışta katılanlar semah döndü. 
 
Etkinlik lokmaların pay edilmesiyle sona erdi.