Ali Doğan Gönültaş’tan solo albüm: Kiğı

img
HABER MERKEZİ - Ali Doğan Gönültaş'ın ilk solo albümü “Kiğı” müzik severlerle buluştu. 
 
Müzisyen Ali Doğan Gönültaş, ilk solo albümü "Kiğı" ile dinleyenleriyle buluştu. Gönültaş albümü ile kendine, hikayesine, geçmiş hikayelerle kendi hikayesinin ilişkisine dışarıdan bakmaya teşebbüs ediyor. Kendi hikayesini ve ifadesini, en direkt en basit haliyle anlatma isteğiyle albümünü hazırlayan Gönültaş, bulabilmek için kazımak, yürümek, dinlemek gerektiğini belirtiyor. 
 
Heraklitos’un ‘Kendimi aradım” sözünü hatırlatan Gönültaş, “Hala arıyorum” diyor ve tüm bu sırrı ve anlamı oluşturan mekan ve zaman kavramlarından zaman üzerine sözleri ve sesleri biriktirmeye devam ediyor. 
 
Albümün ilk üç eseri single olarak yayımlanırken tamamı Mayıs ayında dinleyiciyle buluşacak.
 
ALİ DOĞAN GÖNÜLTAŞ KİMDİR?
 
1985 yılında dünyaya gelen Gönültaş, profesyonel müzik yaşantısına kurucularından olduğu Ze Tijê ile başladı. Postrock, kolaj ve deneyimsel türlerde üretim yapan grubun yayımladığı “Yanlışımız Var!” (2015) ve “Ur” (2019) stüdyo albümlerinde besteci, aranjör ve icracı olarak yer aldı. 2018 yılından beri müzik üretimini “Xo Bi Xo” adlı solo konser çalışmasıyla devam ettiriyor. Gönültaş anadili olan Kürtçenin Kirmançkî lehçesinin yanı sıra Kurmanci ve Türkçe eserler de seslendiriyor.