Wêjegeh Amed’de Kürt müziği söyleşisi

img

AMED - Wêjegeh Amed tarafından düzenlenen söyleşide konuşan sanatçı Rewşan Çeliker, müziğiyle klasik ve modern şiir arasında bir köprü kurmak istediğini söyledi.

Wêjegeh Amed, Kayapınar ilçesinin Diclekent semtinde bulunan yerinde sanatçı Rewşan Çeliker'in katılımıyla "Endüstri müziğinde Kürtçe müzik" konulu söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirdi. Wêjegeh Amed'in sorumlusu Xelîl Semed'in moderatürlüğünde gerçekleşen söyleşide konuşan Çeliker, müziğiyle klasik ve modern şiir arasında bir köprü kurmak istediğini söyledi.

"Endüstri müziğinde Kürtçe müzik" konulu söyleşide klasik ve modern Kürtçe şiirine değinen Çeliker, müziğiyle klasik ve modern besteler arasında bir köprü kurmak istediğini söyledi. Şuana dek sanatçı Aram Tîgran'ın bir çok stranını söylediğini belirten Çeliker, Kürt şair Fêrikê Ûsiv'ın da birçok şiirini bestelediğini belirtti.

Halk şiirlerini ve stranlarını halkın ruhuna göre söylemeye çalıştığını belirten Çeliker, "Elimden geldiği kadarıyla stranlarımı hissetmek istiyorum. Söylediğimde içimi boşaltıyorum. Bazen bu duygularım bazı dinleyicileri etkilemeyebilir" dedi.

Hiç kimsenin stranlara zarar vermemesi gerektiğine dikkat çeken Çeliker, aksine herkesin stran ve kilamlara sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Konuşmanın ardından söyleşi soru cevap bölümü ile son buldu.