MKM 30'uncu yılını İzmir'de kutladı

img

İZMİR - MKM, İzmir'de 30’uncu kuruluş yıldönümü konserini Deniz Poyraz'a atfetti.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) "Berbang (Tan Vakti)" şiarıyla İzmir Kültürpark'ta bulunan Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda 30’uncu yıl konseri gerçekleştirdi. Konser 17 Haziran'da HDP İzmir il binasında düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz'a atfedildi. Konsere Poyraz'ın ailesi de katıldı.

‘DİLİMİZİ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ'

Açılış konuşmasını MKM sanatçılarından Ömer Şahin yaptı. Şahin, pandemi nedeniyle iki yıldır bir araya gelemediklerini belirterek, İstanbul ve Adana'da 30'uncu yıldönümü kutlamalarının engellendiğini ve bu engellemeleri kınadıklarını söyledi. Şahin, "Bizi yalnız bırakmadınız ve hep birlikte 30'uncu yılımızı kutluyoruz. 90'lı  yıllarda Kürtlerin dilleri ve  kültürleri yok sayılıyordu.  Ape Musa ve arkadaşları, İstanbul'da MKM'yi inşa ettiler. İstediler ki Kürtler anadilleriyle kültürlerini, dillerini öğrensin. Kürtler ve Kürt dili üzerinde bugün de baskılar var. Ancak biz sonuna kadar dilimizi, kültürümüzü yaşatacağız" dedi.

Saygı duruşuyla başlayan konserde ilk olarak Koma MA sahne aldı. Grup, seslendirdikleri ezgilerle gelen izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.
Ardından Gölgedekiler grubu sahne aldı. İzleyiciler ezgilerle uzun süre halaya durdu. Gölgedekiler grubunun ardından Hinek Henek tiyatro grubu oyunlarını sergiledi.

Konser sanatçılar Nurcan Değirmenci, Deniz Esmer, Ruken Yılmaz, Adil Berti, Azad Bedran'ın sahne almasıyla devam etti.