MKM'nin kuruluşu halaylarla kutlandı

img
ADANA - Adana Valiliği'nin yasak kararını tanımayan halk, MKM'nin 30’uncu kuruluş yıldönümünü halaylarla kutladı.
 
Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) "Berbang (Tan Vakti)" şiarıyla Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlemek istediği 30’uncu yıl konseri, Adana Valiliği tarafından  “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı" gerekçesiyle yasaklandı. MKM, valiliğin yasak kararına karşı etkinliklerini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü Konferans Salonu’nda düzenledi.
 
'BEYAZ KATLİAM YAŞANIYOR'
 
Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, valilik yasağı "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla protesto edildi. Etkinlikte konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, valiliğin yasak kararına tepki gösterdi. MKM'nin kuruluşu ve misyonunu anlatan Karakış, iktidarın Kürt dilini, sanatını ve kültürünü baskılarla engellemeye çalıştığını dile getirdi. Bu politikayı "Beyaz katliam" olarak niteleyen Karakış, buna karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 
 
Yapılan konuşmanın ardından sanatçı Cevdet Bağca ile yerel sanatçılar sahne alarak, ezgiler seslendirdi. Etkinliğe katılan halk da halaylar çekti. Ayrıca kadın sanatçılar, Diyarbakır’da yasaklanan “Tu kî yî" şarkısını seslendirdi.