Online eğitimle 4 bin kişiye Kürtçe öğrettiler

img

İSTANBUL - Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesiyle online kurslar veren Komaleya Lekolînên Kurd, bir yıl da 4 binden fazla kişiye eğitim verdi. 

Pandemi süreciyle birlikte yüz yüze eğitimlere ara vererek online sisteme geçiş yapan Komaleya Lekolînên Kurd (Kürt Araştırmalar Derneği), son bir yılda 4 bini aşkın kişiye Kürtçe eğitim verdi. Koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlaması ile online sisteme geçerek ilk kurslarını vermeye başlayan dernek, Nisan ayında gerçekleştirdikleri ilk kursta 903 kişiye Kurmancî, 145 kişiye de Kirmanckî lehçesinde eğitim verdi. Haziran ayında Kurmancî için bin 800, Kirmanckî için 207 olmak üzere toplam 2 bin 7 kişiye ders veren dernek, Ekim ayında  Kurmancî için 500, Kirmanckî için de 100 kişiye dil eğitimi verdi.  
 
Derneğin, Aralık ayında Kürtçenin Soranî, Kelhurî ile Hewremanî lehçeleri için açtıkları ve 400’ü aşkın kişinin başvuruda bulunduğu kurslar devam ediyor. 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde çocuklara özel 4 ile 6 yaş arası ve 7 ile 10 yaş arası iki grup halinde 80 öğrenci için eğitim başlatıldı. Newroz'dan sonra da yeni kurslar açılacak.  
 
Pandemiyle birlikte gelişen yeni durumda daha fazla kişiye ulaşabilme fırsatını elde ettiklerini belirten derneğin yöneticisi ve Kürtçe öğretmeni Sîpan Haco, son bir yılda yaşadıkları zorlukları ve gerçekleştirdikleri eğitimleri anlattı.
 
ONLİNE SİSTEM FIRSAT OLDU
 
İlk süreçte yüz yüze eğitime ara verince zorlanmalar yaşadıklarını aktaran Haco, hızlıca online sisteme geçerek yeni durumu daha fazla kişiye ulaşmak için bir fırsata çevirdiklerini vurguladı. Haco, online sistemin yarattığı yeni durumda öğrencilerin de çevrelerinde bulunan insanların katılımlarını teşvik etmeleri nedeniyle eğitimlere ilginin her geçen gün daha fazla  arttığının altını çizdi.
 
DÜNYANIN HER YERİNDEN KATILIM
 
Haco, yüz yüze eğitimlerde yalnızca İstanbul’da bulunanlara eğitim verebildiklerini ancak online sistemde dünyanın her yerine ulaşma fırsatına kavuştuklarını söyledi.
 
Haco, “Online sistem ile dünyanın pek çok yerinden başvuru aldık. Hem Kürdistan hem de Türkiye hem de dünyanın farklı yerlerinden katılımlar oldu. Bu bizim için büyük bir fırsat oldu. İnsanlar artık evlerinde oturarak, bir telefonla bağlantı kurarak Kürtçe öğrenebilecek. Bu nedenle online sistem, faydalı bir alan oldu” diye belirtti.
 
Derslere ilginin ve katılımın da ciddi düzeyde iyi olduğuna değinen Haco, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin önemli gelişim kaydettiğine vurgu yaptı.
 
KÜRTÇEYİ SAHİPLENME ÇAĞRISI
 
Dilin önemine dikkat çeken Haco, dilin bir ulusun en önemli değerlerinden biri olduğunu kaydetti. Eski dönemlere oranla iyi imkanlara sahip olduklarını dile getiren Haco, “Günümüzde her Kürt için dilini öğrenmek, okumak, yazmak ve geliştirmek için önemli imkanlar var.  Bu nedenle kurslarımıza katılmalarını istiyoruz. Bizim dışımızda da farklı dil çalışmaları yürüten kurumlar var. Onlar da kurs ve atölyeler ile çalışmalarını yürütüyorlar. Yurttaşlardan isteğimiz bu eğitimlere katılsınlar. Özellikle çocuklarını da katmalarını istiyoruz. Dillerini öğrenip geliştirsinler ki Kürtçe canlı kalsın ve gelişsin” çağrısında bulundu.
 
MA / İdris Sayılğan