İnşaat işçisi Oğuz için kütüphane kuruluyor

img

İSTANBUL – Salgına karşı mahalle sakinleriyle dayanışmak için Kozyatağı’nda kurulan Salkım Kooperatifi, salgına yakalanmasına rağmen çalıştığı şantiyede yaşamını yitiren Dev Yapı-İş Temsilcisi Hasan Oğuz için kütüphane kuruyor.

 
Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Kadıköy’de bulunan Kozyatağı Mahallesi sakinleri tarafından dayanışma amacı ile kurulan Salkım Kooperatifi, salgın testi pozitif çıkmasına rağmen Galaport şantiyesinde çalıştığı esnada kalp krizi geçiren ve 12 Nisan günü yaşamını yitiren Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Temsilcisi Hasan Oğuz için kütüphane kuruyor. 
 
Salkım Kooperatifi gönüllüsü Osman Naci Balta, kooperatifin içinde kuracakları kütüphane için, kitap desteği çağrısında bulundu.
 
Balta, Salkım Kooperatifi’nin kitaplıktan önce birçok faaliyeti olduğunu ve kooperatif çalışmalarının Gezi Parkı eylemleri zamanında başladığını belirtti. Balta, kooperatifin alanlarını ise şöyle sıraladı: “Kooperatif dört ayaklı bir yerleşke olarak faaliyet yürütüyor. Birincisi kooperatifin olduğu alan, ikinci alanda ise kafemiz bulunuyor. Üçüncü alan olarak ise bahçemiz ve orada sebze ekili alanlarımız bulunuyor. Bunları tamamlayan dördüncü alan olarak ise kitaplık kurma çalışmalarına girdik.”
 
HASAN’IN İSMİNİ YAŞATMAK İÇİN
 
Kooperatif çalışmaları yaptıkları alanda uygun bir alan olduğunu ve buranın da amacına uygun olarak tamamlamak istediklerini ifade eden Balta, “Burayı sosyal bir alan yapmak istiyorduk. Bundan dolayı burayı kitaplık yapma fikri ortaya çıktı. Kitaplık ismi olarak ise Kozyatağı’nda yaptığımız çalışmalara katılan bir arkadaşımız olan Hasan Oğuz aklımıza geldi. Onun ismini yaşatmak için kitaplığa onun ismini verdik” dedi.
 
‘MAHALLELİ SICAK KARŞILADI’
 
Kitaplık için sosyal medyadan kampanya başlattıklarını belirten Balta, “Kampanya duyurusundan sonra İstanbul’da bulunan dayanışma ağlarından ve yayınevlerinden destekler gelmeye başladı. Kooperatif çalışmalarımıza mahalleden büyük bir destek vardı, kitaplık fikrini ise çok sıcak karşıladılar ve kitap desteği sağladılar” diye belirtti. 
 
KİTAP DESTEĞİNE DAVET
 
Hatıra kitaplığı için kitap desteği çağrısında bulunan Balta, “Kitaplık açıldıktan sonra ise herkesi yapacağımız imza günleri, söyleşilere katılımlarını bekliyoruz” dedi.
 
Kitap desteği yapmak isteyenler için Salkım Kooperatifi’nin adresi ve iletişimi ise şu şekilde: “Bayar Caddesi, Şakacı Sokak, No:12, D:1 Kozyatağı-Kadıköy/İstanbul / İletişim:0542 619 16 62”