Katledilen Akbulut 32 yıl boyunca şiddet görmüş

  • kadın
  • 10:05 7 Kasım 2019
  • |
img

DİYARBAKIR - Bismil’de 32 yıl boyunca gördüğü şiddeti toplumsal baskıdan kaynaklı boşanamadığı eşi tarafından katledilen Muteber Akbulut’un kızı Filiz Cengiz, “Yıllarca annemize eziyet etti. Hiçbir şekilde içeriden çıksın istemiyoruz” dedi. 

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 3 Kasım’da eşi Hasip Akbulut (65) tarafından öldürülen Muteber Akbulut’un (49) 32 yıl boyunca şiddet gördüğü öğrenildi. 
 
17 YAŞINDA EVLENDİRİLDİ
 
Akbulut’un, 17 yaşındayken kendisinden 16 yaş büyük olan amcaoğlu Hasip Akbulut ile istemediği bir evliliğe zorlandığı belirtildi. Hasip Akbulut’un ilk evliliğinin de eşine uyguladığı şiddetten kaynaklı sonlandığı öğrenildi. 32 yıllık evli olan Muteber Akbulut’un evliliğinin ilk yıllarında başlayan şiddetin sistematik bir şekilde devam ettiği vurgulandı. 
 
YILLARCA ŞİDDET GÖRDÜ 
 
Akbulut’un kızı Filiz Cengiz, babası olan Hasip Akbulut’un en ağır cezayı almasını istiyor. Cengiz, Akbulut’un defalarca annesine bıçakla saldırdığını, her defasında kardeşleriyle birlikte engel olduklarını ancak cinayetin işlendiği gün annesinin evde yalnız olduğunu söyledi. 
 
‘HİÇBİR PİSİKOLOJİK SORUNU YOKTU’
 
Hasip Akbulut için “psikolojik sorunları vardı” yönündeki iddiaları reddeden Cengiz, “Hiçbir psikolojik sorunu yoktu. Geçmiş yıllarda defalarca annemizin çenesini kırdı. Defalarca bıçakla saldırısı oldu, biz engel olduk. Cinayeti bilerek ve isteyerek işledi” dedi. Cengiz, anne Akbulut’un her şiddetten sonra “Toplum ne der?” kaygı ve baskılardan dolayı boşanamadığını dile getirdi. 
 
’İÇERİDEN ÇIKSIN İSTEMİYORUZ’
 
Cengiz, “Annemizi öldüren o adam hiç bir şekilde içeriden çıksın istemiyoruz. Yıllarca annemize eziyet etti. Yıllarca şiddet uyguladı. Cezasını çeksin istiyoruz” diyerek kadın kurumlarından dayanışma beklediklerini ifade etti.   
 
MA / Arjin Dilek Öncel