'Eşbaşkanlık topluma örnek model oluşturmanın yol ve yöntemi'

  • kadın
  • 09:07 10 Eylül 2019
  • |
img

DİYARBAKIR - Demokrasi Nöbeti’ne katılan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, eşbaşkanlık sisteminin hedef alınmasını kadın kazanımlarına yönelik darbe girişimi olarak değerlendirdi. Gülüm, "Eşbaşkanlık sadece eşit temsiliyet değil, kadın erkek eşitliğini sağlamanın ve topluma örnek bir model oluşturmanın yol ve yöntemidir” dedi. 

Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve yurttaşların başlattığı Demokrasi Nöbeti’ne katılan İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yerel yönetimleri kaybeden iktidarın intikamla hareket ettiğini ve ilk olarak kadın kazanımlarını hedef aldığını belirtti.
 
‘İKTİDARIN SÖYLEMLERİ ŞİDDETİ ARTIRIYOR’
 
İktidarın kadın düşmanı politikalarla erkek şiddetini artırmaya çalıştığını vurgulayan Gülüm, “Kadınları dört duvar arasına sıkıştıran, eve hapseden, kendince ‘makul’ kadın olarak tanımladığı sınırlara hapseden bir iktidar anlayışı var. Kadınların nerede bir yürüyüşü var ona saldırıyor. 8 Matt’a müdahale etmeye başladı. Yine kadın sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’ni geri çekmeye çalışıyor. Nafaka hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Savaş politikaları, erkek şiddetini artırıyor. Tüm ülkedeki şiddet artıkça, kadınların üzerindeki şiddet artıyor. Zaten kadın, erkek eşitliğine inanmayan bir iktidar var. Sokakta kadının gezmesini doğru görmediğini söyleyen bir iktidar var. Bunu söyleyen bir iktidar oldukça, erkek şiddetini öven bir iktidar oldukça, sokaktaki şiddet de artıyor” diye belirtti. 
 
'KAZANIMLARA DÖNÜK DARBE GİRİŞİMİ'
 
Eşbaşkanlık sisteminin hedef alınmasını kadın kazanımlarına yönelik darbe girişimi olarak yorumlayan Gülüm, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir. Asla vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık sadece bir erkek ya da bir kadının temsili değildir. Aynı zamanda, belediyede ve bütün yönetimsel mekanizmalarda, kadın siyaset tarzını, kadın yaklaşımını hakim kılmak, kadın erkek eşitliğini sağlamanın ve topluma örnek bir model oluşturmanın yol ve yöntemidir” dedi. 
 
‘KADINLAR ŞİDDETLE BAŞ BAŞA BIRAKILIYOR’
 
Kayyumların kadın kurumlarını hedef alıp kapatma girişiminde bulunduğunu hatırlatan Gülüm, “Bugün de aynı şey yapılıyor. Kadın kurumlarında çalışan arkadaşlarımız işten atılıyor. Bu kurumlar ne yapıyordu? Şiddete uğrayan kadınların yanında oluyordu” diyerek eşi tarafından öldürülen avukat Müzeyyen Boylu cinayetini hatırlattı. Gülüm, kayyumların hedef aldığı kadın kurumlarının “kadın cinayetleri olmasın ve cinayetler önlensin” diye uğraşan mekanizmalar olduğunu belirtti. Bu mekanizmaların kadın-erkek eşitliğini ve toplumsal eşitliği sağlayan mekanizmalar olduğunu söyleyen Gülüm, tehdit altında olan bir kadının ilk anda gidebileceği bu mekanizmaların ortadan kaldırarak kadınların şiddetle baş başa bırakıldığını kaydetti. 
 
‘POLİTİKA KADIN DÜŞMANLIĞI ÜZERİNE KURULU’
 
Son olarak savaşın ve militarizmin yükseltilmesinin ülkede şiddeti ve beraberinde kadın cinayetlerinin de artışına neden olduğunu dile getiren Gülüm şöyle konuştu: “O yüzden biz şunu çok iyi biliyoruz; iktidarın ne kadın cinayetlerini durdurma gibi bir derdi var, ne kadın haklarını savunma gibi bir derdi var. Politikası kadın düşmanı üzerine kurulu. Halklara düşmanlık üzerine kurulu, işçiler emekçiler aleyhine kurulu bir iktidar var. Her türlü ses çıkarmaya polis gücüyle karşı çıkan müdahale eden bir iktidar. Buna karşı kadınlar sözlerini söylemeye devam edecek. Hem eşbaşkanlık sistemimize, hem kadın kazanımlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz."