Şule Çet duruşması öncesi kadınlar: Gerçek adalet istiyoruz

  • kadın
  • 10:42 15 Mayıs 2019
  • |
img

ANKARA - Şule Çet davasının 2'nci duruşması öncesi Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar "Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz" diye haykırdı.

 
Ankara'da Yelken Plaza'nın 20'nci katından düşerek, cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Şule Çet davasında yargılanan sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu'nun Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün 2'nci duruşması görülmeye başlandı. 
 
Duruşma öncesinde Ankara Adliyesi önünde Kadın savunma Ağı, Kadın Meclisleri, Şule Çet için Adalet Komisyonu ile bir çok kadın örgütü ve demokratik kitle örgütü bir araya geldi. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da açıklamaya katılanlar arasındaydı. Adliye önünde açıklama yapan kitle, "Erkek adalet değil gerçek adalet",  "Şule için adalet kadınlar için adalet" pankartları açtı.
 
‘ŞULE YOK, BİZ VARIZ’ 
 
İlk olarak söz alan Kadın Savunma Ağları üyesi Rüya İnanır, "Bugün Şule Çet davasının duruşması görülecek. İlk duruşmada sanıkların çelişkileri bizim iddialarımız doğruladı. Şimdi utanmazlar Şule'nin maddi durumunu sorguluyorlar. Şule'nin nasıl katledildiğini söylemiyorlar. Bugün burada Şule yok ama biz varız. Hiçbir kadının plazanın bir katından atılmasını izin vermeyeceğiz. Bugün yüzlerce Şule duruşma salonunda. Kadın cinayetlerini son bulmasını istiyoruz. Sanıkların hiç bir indirim almaması için duruşmayı takip edeceğiz. Kadın düşmanları bilsin kadına yönelik her türlü şiddeti durduracağız" diye konuştu.
 
‘KADIN ADALETİ GETİRECEĞİZ’ 
 
Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Ceren Çoban da genç kadınlar olarak Çet’in yaşadığı tehlikeyle her an karşı karşıya olduklarını söyledi. "Şule olabilmek demek her zaman ölebilmek demek" diyen Çoban "Herkes için adalet istiyoruz. Biliyoruz ki adalet olmayan yerde herkes tehlike altındadır. Çocuk istismarının, kadın katliamlarının had safhada olduğu yerde kadınlar olarak başa çıkarabiliriz. Erkek adalet yerine kadın adaleti getireceğiz. Aldığınız güç dayanışma gücümüz ailemizin gücü ve Şule’nin gücüdür. Öz savunma hakkı kullanan kadınlar müebbet alırken Şule’nin katilleri 3 ay aramızda dolaştı. Gerçek adaleti sağlayacağız" ifadelerini kullandı.
 
Yapılan açıklama ardından kadınlar duruşmayı izlemek için duruşma salonuna geçti.