Öldürülen 7 kadının koruma kararı vardı

  • kadın
  • 09:04 15 Mayıs 2019
  • |
img

İZMİR - Kadın Meclisleri üyesi Hilal Susuz, Nisan ayında öldürülen 36 kadından 7’sinin koruma kararı olduğunun altını çizerek, “bireysel silahlanma” faktörüne ve “cezasızlık” politikasına dikkat çekti.  

 
Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Bunun nedenlerine dikkat çeken Kadın Meclisleri üyesi Hilal Susuz, “bireysel silahlanmanın” önünün alınmaması faktörüne vurgu yaptı. Susuz, sadece geçtiğimiz Nisan ayında erkekler tarafından öldürülen 36 kadının 4’ünün İzmir’de yaşandığını hatırlattı. Şiddete maruz kalan kadınların açtığı davaların ilgisizliğinden yakınan Susuz, kadın cinayetlerinde faillerin adil yargılanmadığının altını çizdi. 
 
YARGI EKSİK
 
Kadın cinayetlerinde savcılık başta olmak üzere jandarma ve kolluğun eksik adımlar attığını belirten Susuz, adil bir yargılanmanın yapılmadığını ve faillerin çok az cezalarla korunduğunu söyledi. Sokaklarda ve adliyelerde yasa çıkarıcıları zorlamaya devam edeceklerini dile getiren Susuz, “cezasızlık” politikalarına dikkat çekerek, “Erkekler, kadın cinayetlerindeki cezasızlığı görüyor ve bundan cesaret alıyor” dedi. 
 
Kadına yönelik şiddetin ve tecavüzün sadece bir kentte ya da bazı bölgelerde yaşanmadığına dikkat çeken Susuz, “‘İzmir çok demokrat, nasıl oluyor kadınlar öldürülür’ deniliyor. Bu asla bir kıstas değildir. Beyaz yakalı bir kadın öldürüldüğü gibi mavi yakalı bir kadın da öldürülüyor” diye konuştu. 
 
KORUMA KARARLARI VARDI
 
Birçok kadının ateşli silahla öldürüldüğünü vurgulayan Susuz, bireysel silahlanmanın cinayetler üzerinde çok ciddi etkisinin olduğunu kaydetti. İstanbul’da silahla vurulan Helin Palandöken’in babasının kendi mücadelesinin yanında bireysel silahlanmaya yönelik de bir mücadele verdiğini hatırlatan Susuz, medyanın Palandöken cinayetinde bireysel silahlanmaya yönelik kısımlara yer vermediğini belirtti. 
 
Bunca kadının ateşli silahla öldürülmesine rağmen yetkililerin adım atmamasını eleştiren Susuz, şunları söyledi: “Öldürülen birçok kadının neyle nasıl öldürüldüğü belli. Eğer buna rağmen siz bir adım atmıyorsanız bu suça ortaksınız demek oluyor. Nisan ayında öldürülen 7 kadının devletten koruma kararı olduğu tespit edildi. Devlet korumuyorsa, kadınların can güvenliğinden söz edemeyiz. Özellikle bakanlığın bunca kadının ateşli silahla öldürüldüğünü göz önünde bulundurup acil adım atması ve yasaların uygulanması gerekir.” 
 
DURUŞMAYA ÇAĞRI
 
9 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiği iddiasıyla yargılandığı davada serbest bırakılan ve çocuğun stresten kalp krizi geçirip yaşamını yitirmesine neden olan Tuncay Ç’nin Nisan ayında Muğla’da iki çocuğu daha istismar etmesi sonucu tutuklandığını hatırlatan Susuz, “Tuncay Ç. tutuklansaydı, Muğla’da iki çocuk istismara uğramayacaktı. Bir çocuğun istismar etmekten ve ölümüne neden olmaktan yargılanan Tuncay Ç. çok rahat bir şekilde gidip başka çocuklara karşı aynı suçu işleyebiliyor. Bu olayda sadece zanlının yargılanmaması gerekir, bunu meşrulaştıranların da yargılanması gerekir” ifadelerini kullandı. 
 
Susuz, yarın İzmir Bayraklı Adliyesi’nde Tuncay Ç’nin yargılandığı davanın duruşmasının görüleceğini söyleyerek, duruşmaya katılım için çağrısında bulundu.