TJA: Annelere saldırı insanlığa karşı suçtur

  • kadın
  • 12:09 10 Mayıs 2019
  • |
img
DİYARBAKIR - Tutuklu annelerine yapılan saldırıların, tüm dünya ve insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirten TJA, herkesi beyaz tülbentli annelerin sesine ses olmaya davet etti. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), tutuklu annelerine yönelik polis şiddetine ilişkin yaptığı açıklamada, İmralı tecrit sisteminin kırılması için bedenlerini açlığa, ölüme yatıran, kendini feda edenlerin ve beyaz tülbentleriyle anaların öncülüğünde büyük bir direniş ve yarınlar örüldüğü belirtilerek, barış annelerinin “tecrit son bulsun çocuklarımız yaşasın” diyerek yükselttikleri direniş selamlandı. 
 
‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ’
 
“Kürt halkı ve toplumsal barışın Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın bunu yapabilecek yegane güç ve etkiye sahip olduğu ise en son İmralı görüşme metniyle bir kez daha gözler önüne serilmiştir” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “İnsanlığa karşı işlenen bir suç olan tecridin son bulması için  ‘Yitirmenin kimliği yoktur, herkesin canını acıtır, savaşa verecek canımız yok. Annelerin gözyaşları aynı renktedir’ diyen ve savaşa karşı evrensel bir kimliğe dönüşen Barış Anneleri İnisiyatifi ve tutuklu ailelerinin direnişlerini ‘yaşa yaşat’ mücadelesi olarak görüyor, önünde saygıyla eğiliyoruz.  Biz TJA’lı kadınlar olarak; cezaevi önlerinde ve sokaklarda annelere yönelik gerçekleşen polis saldırılarının kadına karşı adı konmayan erkek egemen devletin savaş ve şiddet yaklaşımının bir parçası olduğunu biliyoruz. Analarımıza hunharca yapılan bu saldırıları, tüm dünya ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak görüyor ve asla affetmiyoruz.”
 
ANNELER GÜNÜ
 
12 Mayıs Anneler Günü’ne dikkat çekilen açıklamada, “Cezaevleri önünde ve sokaklarda çocuklarının yüreklerini ve onca direniş hikâyesini beyaz tülbentleri arasına sığdıran analarımızın, yüreği yaralı bir kuş gibi çırpınırken, ama gururlu, ama dik,  zılgıtlarla yürüdükleri bu onurlu mücadeleleri etrafında, herkesi kenetlenmeye çağırıyoruz. Biz kadınlar; tecridin son bulmasının annelere ve tüm topluma verilebilecek en değerli armağan olduğunun bilincindeyiz. ‘Tecrit son bulsun çocuklarımız yaşasın’ diyen ve beyaz tülbent hareketine dönüşen annelerimizin sesine ses olmaya davet ediyoruz. Başta kadınlar olmak üzere tüm halkları, inançları, tüm demokratik kesimleri, gençleri, aydın, sanatçı, yazar, kendine insanım diyen herkesi annelerimizin yanında olmaya ve bulundukları her yerde, sokaklarda, alanlarda demokratik tepkilerini, vakit kaybetmeden, hemen şimdi göstermeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.