Kahvaltıcı dükkanı işleten Kılıç hem geziyor hem öğreniyor

img
İSTANBUL – "Dudu Mutfak" adında küçük bir kahvaltıcı dükkanı işleten Tülin Kılıç, gezerken öğrendiği mekanlara ilişkin hem tavsiyelerde bulunuyor hem de bunun üzerine kitaplar yazıyor. 
 
İstanbul’dan Antalya’nın Kaş ilçesine yerleşerek “Dudu Mutfak” adında küçük bir kahvaltıcı dükkanı işleten Tülin Kılıç, mütevazi ve bir o kadar da tarih kokan dükkanında misafirlerini ağırlıyor. “Küçük Oteller Kitabı” ve “Türkiye’nin en güzel kahvaltıları” kitaplarının da yazarı olan Kılıç, gezerken öğrendiği mekanları tanıtmaktan da geri durmuyor. Sosyal medya hesabından gittiği yerlere ve yediği yemeklere dair fikirlerini paylaşan Kılıç’ın mutfağındaki her şey organik ve el yapımı. 
 
Mavi ile yeşilin birbirine karıştığı Kaş ilçesinde dükkan işleten ve yaz aylarında oldukça yoğun ilgi gören Tülin Kılıç hikayesini paylaştı.  
 
'DÜKKAN AÇMA FİKRİ KAŞ'A YERLEŞME FİKRİYLE BAŞLADI'
 
Kendisini, “Bilmem neredeki erguvan ağacı fevkalade dedikleri an yola çıkacak kadar meraklı. Obez olmaktan korkmasa dünyadaki tüm patatesleri kızartıp yiyecek kadar manyak. Gezip gördüğü hemen her yerde ‘evet, aradığım yer kesin burası’ diyecek kadar ayran gönüllü” sözleriyle tanımlayan Kılıç, Dudu Mutfak’ın hikayesini ise, “Doğruyu söylemek gerekirse mekanın hayalini benden çok kardeşim Ceren kurdu. Aslında iletişim mezunu. 8 sene kurumsal hayatta çalıştıktan sonra istifa etti ve mutfakta olmak istediğini söyledi. Gerçekten de elinin lezzeti, pratikliği ve çalışkanlığı ile hepimizi şaşırttı. Mekan açmak istiyorduk ama İstanbul’da yaşamak istemiyorduk. Yıllardır gide gele Kaş’a yerleşmekten başka bir şey düşünemez olmuştuk. E madem bir mekan açacağız, madem İstanbul’dan gideceğiz Kaş’a yerleşelim dedik ve olaylar gelişti” sözleriyle anlattı. 
 
‘RESTORANIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ’
 
Dudu Mutfak’ı açmak için başta çok zorlandıklarını ve aylarca açmanın hayalini kurduklarını belirten Kılıç, “Ama bu bizi yıldırmadı ve açıldığımız günden bu yana dolup taşarak doğru bir yolda ilerlediğimizi anladık. Sezon çok iyi geçti. Restoranımız büyük ilgi gördü. Gelen mutlaka bir daha geldi ve işte tüm bunlar yorgunluğumuza değdi” dedi. 
 
“Gezerkenogrenen” adlı hesabını da aktif bir şekilde kullanan ve bunun yeni keşfettiği mekanların meraklılarına ulaşması için gerekli olduğunu dile getiren Kılıç, “Yazarken rahatım ve çok da eğleniyorum. Her gün, her an kendini yenileyen bir mecra sosyal medya. Sürekli bir şeyler öğreniyorum” diye konuştu. 
 
‘EVİMİN OTURMA ODASINDA GİBİ HİSSEDİYORUM’
 
"Kadınların kendine ait bir odası olmalı" diyen Wirginia Wolf'u hatırlatan Kılıç, kendine ait bir dükkan sahibi olmanın kendisi için ne anlam ifade ettiğini ise şu sözlerle özetledi: “İlk birkaç ay inanamadım. Bakıp bakıp bu minnak dükkan benim mi? Bu kadar insan nasıl geldi? İlk seneden nasıl bu kadar duyuldu gibi onlarca soru geçti aklımdan. Sonra alıştım. Evimin oturma odasındaymışım gibi hissediyorum. Herkes misafirliğe gelmiş sanki. Ve gelenlerle sohbet ettikçe dükkanda olduğumu gerçekten unutuyorum. Mutfakta annem ve kardeşim olduğu için bana sohbet muhabbet kısmı kalıyor. Hiç şikayetçi değilim.” 
 
MA / Necla Demir