Şengal’de katledilen kadınlar için İzmir’de anma

  • kadın
  • 21:33 3 Ağustos 2018
  • |
img
İZMİR - Şengal'e dönük saldırıların yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan HDP İzmir Kadın Meclisi, "Bu çete yapılanmasının elinde tek bir kadın kaldığı sürece hiçbirimiz özgür değiliz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi, DAİŞ'in 3 Ağustos 2014'te Şengal'le dönük işgal saldırısıyla birlikte Êzidîlere yönelik gerçekleştirdiği 73. fermanın yıl dönümü dolayısıyla Alsancak'ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne anma düzenledi. Anmaya HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay'ın yanı sıra çok sayıda kadın destek verdi. "Êzidî kadınların şahsında kadın kırımına izin vermeyeceğiz" pankartının açıldığı anmada Êzidî kadınların soykırıma maruz kaldığı fotoğraflar taşındı. Şengal’de yaşayan kadınlar için saygı duruşunun ardından HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay kısa bir konuşma yaptı. 
 
‘DAİŞ FAŞİZMİNE MARUZ KALAN KADINLAR ANKARA’DA SATILIYOR’
 
Binlerce kadının kaçırıldığını ve Arap şehylerine satıldığını söyleyen Kemalbay, kadınların henüz yaşama kavuşturulmadığını belirtti. DAİŞ faşizmine maruz kalan kadınların Ankara'nın ortasında kadın pazarlarında satıldığını ifade eden Kemalbay,  DAİŞ'in Ankara'da yaptığı katliamın duruşmasının bugün açıklandığını hatırlattı. Buna karşın ne siyasi sorumluların, ne de DAİŞ'e yardım edenlerin cezalandırılmadığını vurguladı. Kemalbay, 3 Ağustos kadın soykırımına ve dayanışma gününde mücadeleyi yükselteceklerini dile getirdi.