HDP Kadın Meclisi: Leyla Güven irademizdir

  • kadın
  • 17:18 11 Temmuz 2018
  • |
img
ANKARA- HDP Kadın Meclisi, DTK Eşbaşkanı ve partinin Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in tutukluluğunun devamına karar verilmesine ilişkin, “Kadınlar başta olmak üzere Türkiye halklarının iradesi Leyla Güven’e yönelik uygulanan bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve partinin Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in hakkında açılan davanın duruşmasında mahkemenin verdiği tutukluluğun devamı kararına yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.
 
'DOKUNLUMAZLIĞI VAR'
 
Açıklamada,  Güven'in Anayasa’ya göre dokunulmazlığının olduğu hatırlatılarak, “24 Haziran Genel Seçimlerinde kadınların, Türkiye halklarının ve Hakkâri’nin iradesi olarak seçilen Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven, Anayasa’nın 83’üncü maddesine göre dokunulmazlığı başlayan ve hâlihazırda devam edip Meclis’te görev yapan 598 milletvekilinden siyasi olarak bir farklılığı bulunmamaktır" denildi.
 
'YARGI AKP-SARAY TALİMATI İLE KARAR VERMİŞTİR'
 
Güven'e önceki duruşmada tahliye kararı veren mahkeme başkanı ve  üye hakimin katılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “4 Kasım sivil darbesiyle tutuklanan önceki dönem Bingöl Milletvekilimiz ve Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken'e ceza veren üye hâkim getirilmiştir. Bu durum bile mevcut yargının AKP/Saray rejiminin emir-talimatı ile işlediğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bugünkü mahkeme heyeti oy birliğiyle Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar vererek milletvekilimiz şahsında kendisini, varlığını, emredici nitelikte olan ve daha önce aldığı tahliye kararını inkâr etmiştir" ifadelerine yer verildi.
 
'DURUŞMA SİVİL DARBENİN YIL DÖNÜMÜNE VERİLDİ'
 
Güven'in bir sonraki duruşma tarihinin 4 Kasım'a ertelenmesini HDP'li vekillere karşı tutukluma operasyonlarının gerçekleştiği tarihe denk geldiğinin belirtildiği açıklamada, "Bir sonraki duruşmanın 4 Kasım 2018 gibi milyonların iradesine yapılan sivil darbenin yıl dönümüne verilmesi AKP/Saray rejiminin Kürdistan ve Türkiye halklarına vadettiği yeni Türkiye’nin de resmini çizmiştir" denildi.
 
‘LEYLA GÜVEN SERBEST BIRAKILMALI'
 
Güven'in derhal serbest bırakılması talebinde bulunulan açıklamada, "Mahkeme heyeti aynı dava dosyası hakkında bu kadar kısa sürede nasıl fikir değiştirmiştir? Kadınlar başta olmak üzere Türkiye halklarının iradesi Leyla Güven’e yönelik uygulanan bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız” ifadeleri kullanıldı.