İzmir’de Soma’lı kadınlar için oturma eylemi

  • kadın
  • 21:09 10 Temmuz 2018
  • |
img
İZMİR – İzmir Kadın Platformu, Alsancak’ta Soma faciasında hayatını kaybeden 301 kişinin sorumlularının yargılandığı dava için, Soma’lı kadınlarla dayanışma eylemi gerçekleştirdi.
 
İzmir Kadın Platformu, Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde “Soma’daki kadınlar yalnız değildir” başlığıyla oturma eylemi düzenledi. Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişinin sorumlularının yargılandığı davanın karar duruşması Çarşamba gününe ertelenmişti. Basın açıklamasına, yoldan geçen yurttaşlar alkış ve sloganlarla destek verdi. “İzmir’den Soma’ya kız kardeşlerimizin adalet arayışına ses veriyoruz” pankartı açılırken, “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız” ve “Kadınlar adalet arıyor” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Kadınların öfkesi AKP’yi yakacak” ve “Kaza değil cinayet, kader değil katliam” sloganları atıldı. 
 
‘FACİANIN SORUMLULARI MAHKEMEYE BİLE ÇIKARILMADI’
 
Basın açıklamasını kitle adına okuyan Halkevleri İzmir Şube Sekreteri Evrim Çakır, Soma faciasının 4’üncü yılına gelindiğini dile getirirken, dava sürecinde her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduklarını kaydetti. Çakır, “Cumhurbaşkanı korumaları tarafından tekmelenen işçi yakınları, gözaltına alınan aileler, avukatlar oldu. Seçim döneminde Zonguldak maden faciası örnek verilerek ‘Bu dava bitmez’ denilerek ailelere davadan vazgeçmeleri için para teklif edildi. Dava boyunca gerçek örtbas edilmeye çalışıldı. Katliamın devlet içindeki denetçi, müfettiş, bakan, siyasi sorumluları, aradan geçen dört yıl içinde mağdur aileler ve avukatların bütün girişimlerine karşın mahkemeye bile çıkarılmadı. Ancak Adana’da 11 kişi katliamı protesto ettiği için ceza aldı” ifadelerini kullandı. 
 
‘2014 YILINDA 1886, 2018 YILININ İLK DÖRT AYINDA İSE 907 İŞÇİ ÖLDÜ’
 
Dava boyunca defalarca heyet değişikliğine gidildiğini söyleyen Çakır, ailelerin davayı izleyememesi için ise yer değişikliklerine gidildiğini belirtti. “Artık yeter” diyen madenci yakınlarının adalet nöbetine başladıklarını aktaran Çakır, “Karar açıklanana kadar nöbetlerini sürdürecekler. 301 canımızı kaybettik ancak hiçbir çalışma koşullarında ve iş güvenliği politikalarının niteliğinde hiçbir değişiklik olmadı. Katliamın yaşandığı yılında en az 1886 işçi çalışırken can vermişti. 2018 yılının ilk dört ayına iş cinayetlerinde 907 kişi hayatını kaybetti. Daha 2 gün önce 2 madenci göçük altında kalarak yaşamını yitirdi. Geçen zaman içinde muhalefetin verdiği önergeler iktidar vekillerinin oylarıyla reddedildi. Tedbirleri kısmen artıran iş güvenliği ve işçi sağlığı yasası ise patronlardan gelen tepkiler üzerine 2020 yılına ertelendi. Bu politikaların yürütücüsü, daha fazla kar hırsı yüzünden işçileri ölüme gönderen sermayenin hizmetindeki AKP iktidarı, başta Soma ve Ermenek olmak üzere tüm iş cinayetlerinden sorumludur” dedi.
 
‘ADALET YERİNİ BULANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
 
İzmir Kadın Platformu olarak gerçek sorumluların yargılanana kadar Soma davasının takipçisi olacaklarına vurgu yapan Çakır, “Tüm engellemelere rağmen, yılmadan, usanmadan adalet yerini bulsun diye mücadele eden madenci eşi, kızı ve kardeşi olan kadınlara buradan selam olsun. Daha çok kar hırsı için katledilen kardeşlerimizi unutmayacağız. Ülkeyi işçi mezarlığına getirenleri, atılan tekmeleri, iş güvenliği yönetmeliklerini erteleyenleri, sorumlulukları olan bürokratları unutmayacağız. İşçi katliamının asıl sebebi olan özelleştirme politikaları, taşeronlaştırma gibi köleci sistemi son bulana ve adalet yerini bulana kadar mücadelemiz sürecek” şeklinde konuştu.