Halep’te 5 kez gördüğü Öcalan’ı anlattı

  • kadın
  • 12:07 14 Şubat 2018
  • |
img

EFRİN - Halep'te 1991 yılında PKK Lideri Öcalan'ı 5 kez gören Efrinli Fidan Faik, Efrin saldırılarının O’nun fikirlerine karşı yapıldığını belirtti. Fidan Faik, Öcalan’ın kadın özgürlüğüne değinirken, “Birden değil, yavaş yavaş kalkın” dediğini kaydetti.  

TSK ve ÖSO gruplarının saldırısı altındaki Efrin kentinden olan Fidan Faik, 1991 yılında tanıştığı PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı anlattı. 5 çocuk annesi 61 yaşındaki Faik’in bir oğlu PKK saflarında yaşamını yitiriyor. Öcalan'ın 1991'de Halep'teki evlerini ziyaret ettiğini belirten Faik, Öcalan'ın kendi evinde yaklaşık 20 kadınla toplantı yaptığını söyledi. Toplam 5 kez Öcalan ile görüşen Faik, onunla tanışmanın büyük bir heyecan olduğunu dile getirdi. 
 
TOPLANTI, TARTIŞMA VE DEĞİŞİMLER
 
Öcalan'ın her hareketinde kendisinin özel bir insan olduğunu hissettirdiğini ifade eden Faik, şunları söyledi: "Çok özel bir insan olduğumu hissettiriyordu. O zaman yaklaşık 20 kadındık. Orada kadın ve durumu hakkında birçok değerlendirme yaptı. Kadının nasıl bilgisiz bırakıldığını anlatıyordu. Kendisini geliştirme yollarını bize gösteriyordu. Kendimizi tanımamızı sağlıyordu. Kürdistan'ın o dönemki durumlarından söz edip, nasıl parçalandığını anlatıyordu. İhanet, kölelik ve öze dönüş noktalarına ağırlık veriyordu. Kadın özgürlüğüne dokunurken, 'Birden değil, yavaş yavaş kalkın' derdi."
 
'ERKEKLİK ALGISINI ELE ALIRDI’ 
 
Faik, Öcalan'ın toplumun mevcut "erkeklik" algısını da çok ele aldığını belirterek, erkeğin devletin kölesi olduğunu söylediğini kaydetti. Öcalan'ın erkek için, "Ülkesi alınmış, toprağı alınmış, evi alınmış; ama o gelip tüm hakimiyetini kadın üzerine gösteriyor" dediğini söyleyen Faik, şöyle devam etti: "Kendisiyle aramızda müthiş bir bağ oluşturuyordu. Kimse bize böyle yaklaşmıyordu. Ne ailemiz ne de evli olduğumuz insanlar. 'Coğrafyanızı tanıyın' derdi. Gerçekten de ben 25 yıldır Halep'teydim. O güne kadar Halep Kalesi’ni görmemiştim. Bu fikirler ışığında bende değişimlerin olduğunu gördüm. Bir şeyler öğrenmem, görmem ve okumam gerektiğini hissettim."
 
'SALDIRI O’NUN FİKİRLERİNE’ 
 
Bugün ise Efrin başta olmak üzere Kuzey Suriye'nin tümünde gerçekleşen devrimin O’nun fikirlerinden oluştuğunu dile getiren Faik, sistemin onun düşünceleriyle hayat bulduğunun altını çizdi. Faik, "Herkes bu sisteme akıyor. Bütün halklar kendini burada görüyor. Öcalan'ın bahsettiği kadın, coğrafya, özgürleşme ve gelişim bu devrimin temel ayaklarından birkaçı. Şimdi ne demek istediğini daha iyi anlıyorum. Bugün Efrin'de onun fikirlerine saldırıyorlar. Onun halklar için geliştirmek istediği sistem yıkılmaya çalışılıyor. 26 gündür devam eden saldırı aslında Öcalan'a karşıdır. Kendisini de yıllardır tecritte tutuyorlar. O sadece Kürtler için mücadele etmiyor. Ezilen bütün halklar için savaşım veriyor" dedi. 
 
MA / Nazım Daştan - Selami Aslan