Palandöken’in duruşmasına çağrı: Sessiz kalmayalım

  • kadın
  • 09:05 14 Şubat 2018
  • |
img

İSTANBUL – Pendik’te okul çıkışı öldürülen Helin Palandöken’in 16 Şubat’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısında bulunan babası Nihat Palandöken, “Bizim mücadelemiz caydırıcı ve ağır cezaların verilmesine dönüktür” dedi. 

İstanbul Pendik’te 13 Ekim’de okul çıkışı öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in ilk duruşması 16 Şubat'ta Kartal'da bulunan Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Çok sayıda kadın örgütünün de takip edeceği duruşma öncesinde Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken ve İstanbul Kadın Meclisi üyesi Ilgın Gürses duruşmaya katılım çağrısında bulundu. 
 
‘CAYDIRICI VE AĞIR CEZALARIN VERİLMESİ LAZIM’
 
Duruşma günü duyarlı ve evlat sahibi olan tüm insanlara katılım çağrısı yapan Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken, “Bugün bizim başımıza geldi yarın başkasının başına gelmesin. Benim evladım gitti. 5 aydır mücadele ediyorum ki bunu yapanlar ceza alsın. Ben o günden bugüne hep çağrıda bulundum caydırıcı cezalar verilsin diye. Cezasızlığın uygulanması halinde kadınlar katledilmeye devam edilecek. Önemli olan caydırıcı ve ağır cezaların verilmesidir. Bizim mücadelemiz de bu” dedi.
 
Son yıllarda artan kadın cinayetlerinde cezasızlık politikasının etkili olduğunun altını çizen Palandöken, “Önemli olan caydırıcı ceza, bu olmadığı sürece hiçbir zaman bitmeyecek. Kadınlara, tüm duyarlı kesimlere 16 Şubat’ta görülecek davaya katılım çağrımı yineliyorum” dedi.
 
‘KADINLAR HELİN İÇİN SESSİZ KALMAMALI’
 
İstanbul Kadın Meclisi üyesi Ilgın Gürses ise, “Medya başta olmak üzere 'kadın cinayeti' yerine 'kıskançlık' veya 'aşk cinayeti' denmesi olayın meşruluğunu reddetmek anlamına gelir” diyerek medyada yaratılan algıya tepki gösterdi.
 
"Çok pişmanım, çok seviyordum" diyerek, duruşmaya takım elbiseyle gelerek, ceza indirimi almaya çalışan erkeklerle fazlasıyla karşılaştıklarını belirten Gürses, “Helin Palandöken davasının da takipçisi olacağız, ceza indirimi alınmasını engelleyeceğiz. Tüm kadınları da bizimle beraber mücadeleye, Helin için sessiz kalmamaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.