Ailesi Kübra'nın intiharına inanmıyor

  • kadın
  • 09:02 17 Eylül 2020
  • |
img
AĞRI - Taşlıçay’da 3 ay önce şüpheli bir şekilde ölü bulunan ve otopsi raporunda “intihar” ettiği iddia edilen Kübra’nın annesi Raziye Samancı, kızının yaşamını yitirmesinde kayınvalidesini sorumlu tutarak, faillerin yargılanmasını istedi.  
  
Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Dilekyazı (Girê Şêran) köyünde yaşayan Kübra Taşdemir (21), 11 Haziran’da kaldıkları yayla çadırında ölü bulunmuştu. Olaya ilişkin başlatılan soruşturmada halen bir gelişme yaşanmazken, hazırlanan otopsi raporunda ise Taşdemir’in ölüm nedeni “intihar” olarak açıklandı. 
 
Söz konusu “intiharın” nasıl gerçekleştiği konusunda şüpheler giderilmezken, Taşdemir’in ailesi çocuklarının ölümünden kayınvalidesini tutuyor. 
 
‘İNTİHAR EDECEK BİRİ DEĞİLDİ'
 
Taşdemir’in annesi Raziye Samancı, kızının iki yıla yakın bir süredir evli olduğunu ve eşiyle bir sorununun olmadığını söyledi. Kızının sadece eşinin annesi ve kardeşi ile sorun yaşadığını aktaran anne Samancı, “Kaynanası ve görümcesi kızımın odasına girip eşyalarını ve parasını alıyorlardı. Kayınpederi kızıma karşı iyiydi. Kübra bana hep ‘kayınpederim, eşim ve kardeşleri bana iyi ama kaynanam ve görümcem bana yapmadıklarını bırakmıyor’ derdi. Kızım intihar edecek biri değildi. Kızım intihar etmişse bile buna kaynanası neden olmuştur" diye konuştu. 
 
‘KURTARMAYA GELENLERE İZİN VERİLMEMİŞ'
 
Kızının 8 saat boyunca çadırda asılı kaldığını kaydeden anne Samancı, “Orada bulunanların anlatımına göre; kızıma yardım etmek isteyenlerin içeri girmesine kaynanası izin vermemiş. Kaynanası çadırın önünde durup ‘kimse içeri girmesin. Gelinime kimse yaklaşmasın’ demiş. Eğer izin verseydi, kızım bağırdığında orada bulunan insanlar yardıma giderdi. Bu durum kızımın 8 saat boyunca asılı kalmasına neden oldu. Herhangi birimizin çocuğu bayıldığı zaman birilerini çağırdığımızda bile yardıma gelirler. O, neden kızıma yardım için çadıra gelenlere izin vermedi? Kızımın intihar ettiği iddia edildiği sırada sadece kaynanası ve kızı oradaymış" dedi.  
 
Kızının intihar ettiği iddia edilen çadırın alçak olduğunu, bir insanın ayakta zor durduğunu belirten anne Samancı, şunları söyledi: “Kızımın asılıyken dizleri üzerinde durduğunu söylediler. Kızımın siyah naylon iple kendini astığını söylüyorlar. Bir insan o iple nasıl intihar etsin? Kaynanası telefonuna iki ay boyunca el koymuş. Biz iki ay boyunca kızıma ulaşamadık. Kaynanası, kızımın iş yapmadığını ve evin sorunlarını bize anlattığını iddia ederek oğluna şikayet etmiş. Telefonu yanında olsaydı belki her şeyden haberimiz olurdu.”  
 
‘SORUMLULARI BULUN’ ÇAĞRISI
 
Kızının ölümünden sorumlu olanların ortaya çıkarılmasını isteyen Samancı, "Kızım gittikten sonra ben ölü gibiyim. Devlet ise bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Ben sağ oldukça o aileden şikayetçi olacağım ve hiçbir zaman kızımın davasından vazgeçmeyeceğim” dedi. 
 
Baba Kerem Samancı da kızının ölümüne neden olanlardan şikayetçi olacağını ve bu olayın peşini bırakmayacağını vurguladı. 
 
MA / Özlem Yayan