Sistematik şiddet gören Cora: Yaşamak istiyorum

img
İSTANBUL - Sistematik şiddete maruz kalması üzerine boşandığı Hasan Cora hakkında açılan davanın duruşması öncesinde konuşan Ayşelgül Cora, “En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Yaşamak istiyorum" dedi.
 
İstanbul’da evli olduğu erkekten ayrıldığı için Ayşegül Cora'yı defalarca öldürmeye çalışan Hasan Cora’nın yargılandığı davanın ilk duruşması Bakırköy 2’ci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Ayşegül Cora ile birlikte duruşma öncesi adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada, "Kadına yönelik şiddet son, yaşamak istiyoruz" yazılı pankart açıldı.
 
Cora, birçok kez ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, "En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. İçeriden çıkmasın, kızlarına ve bana zarar vermesin. Yaşamak istiyorum" dedi.
 
'KADINLAR YAŞAMAK İSTİYOR' 
 
Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi'nden Zeynep Gerçek, kadına yönelik şiddetin cins kırımı boyutlarına vardığını ifade ederek, "Adeta erkekler ve kadınlar arasında bir savaş var ve bu savaşta ezilen cins kadının yanında olması gereken devlet, katleden, şiddet uygulayan, taciz eden erkeklerin yanında yer alıyor. Erkekler katlederken kadınlarda 'özsavunma' çığlıklarını yükselterek 'yaşamak istiyoruz' diyor" diye konuştu. 
 
Cora’nın 32 yıllık boyunca evli kaldığı Hasan Cora tarafından defalarca şiddete maruz bırakıldığını aktaran Gerçek, "Samsun'da yaşayan Ayşegül, Manisa'da evli olan kızının yanına gitti. Kızının yaşadığı evi basan Hasan Cora, kızının kayınpederi Ahmet Veli K.'yı silahla yaraladı. Olayın ardından tutuklanan Hasan Cora, 7 buçuk ay hapis cezası aldı. Tahliye olur olmaz da İstanbul'a taşınan Ayşegül'ün adresini buldu ve kurşun yağdırdı. Hasan Cora, olay yerinden kaçarken Ayşegül'de tedaviye alındı. Fakat iki gün sonra 'İşimi yarım bırakmayacağım' naralarıyla hastaneye gelen Hasan Cora, Ayşegül'ü bir kez daha öldürmeye yeltendi" diye belirtti. 
 
Ayşegül Cora'nın, defalarca şikayette bulunduğunu, uzaklaştırma kararı aldırdığını, buna rağmen her defasında Hasan Cora'nın, Ayşegül Cora’yı katletmeye çalıştığını dile getiren Gerçek, "Ayşegül şimdi kendisi için ve kendisi gibi olan tüm kadınlar için mücadele ediyor, hayatından vazgeçmiyor. Kadınları koruması gereken devlet, bugün kadınların elde ettiği kazanımlara göz dikiyor. Kadın katliamlarının ve kadına yönelik her türlü şiddetin önünü açıyor. Bizler artık yaşamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Açıklamanın ardından kadınlar davayı takip etmek için adliyeye gitti.
 
Hasan Cora, "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıl, "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 3 yıl olmak üzere toplam 23 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.