Meclis’te operasyon gerginliği

img

ANKARA- Yargı paketinin görüşüldüğü Genel Kurul’da Türkiye’nin başlattığı operasyon gerginliği yaşandı. HDP’li Murat Çepni’nin operasyona “işgal” demesi AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti sıralarında gerginliğe neden olurken, HDP’li Fatma Kurtulan da  “İşgal demeyelim de ne diyelim? 4 parti birleştiniz savaşa evet dediniz” dedi.

Yargı paketinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı operasyon gerginliği yaşandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, kürsüde yaptığı konuşmasında Türkiye’nin başlattığı operasyonu için “işgal”, TSK için ise “işgal kuvvetleri”  dedi. Çepni’nin bu açıklamaları Genel Kurul’da gerginliğe neden oldu.

TEPKİ GÖSTERİLDİ

 Çepni’nin konuşmasına AKP,CHP,  MHP, İYİ Parti sıralarından tepkiler geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan söz alarak, “Türk ordusunun kendi bekası için savunmak için yaptığı bu operasyonu ‘işgal kuvvetlerinin harekatları’ diyemezsiniz” dedi.

‘BARIŞA OLAN GÜVENCEMİZ…

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Türkiye Cumhuriyeti eğer askeri olarak o ya da bu nedenle şuanda başka bir ülkenin sınırları içindeyken, Türkiye Büyük Millet Meclisi kendi askerini koruma ve kollama görevi için bir tezkere getirirse biz buna evet deriz. Bizim barışa karşı olan güvencemizden, bayrağımıza milletimize karşı olan tutkumuzdan kimsenin şüphesi olamaz. Eğer tek bir Mehmetçiğimize bir şey olursa biz CHP olarak oraya gideriz” diye konuştu.

HDP’DEN TEPKİ: İŞGAL DEĞİLDİR DE NEDİR?

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise konuşmalara tepki göstererek, 4 partinin birleşerek savaşa “evet” dediklerini ifade etti. Kurtulan, “Tayyip Erdoğan önümüze bir tezkere koydu. Savaşa evet dediniz. Bizi burada susturmayı mı hedefliyorsunuz? Bülent Turan ‘demokratik tepkilerin başımızın üstünde yeri var’ dedi. O arkadaşımızın elinde silah mı vardı?  O kürsü demokrasinin kürsüsü değil mi? Savaşa evet dediniz, ‘Barış pınarı’ dediniz. Biz de diyoruz ki o pınardan kan ve gözyaşı akacak. IŞİD ile bir kez daha iş görmeye gidiyorsunuz. Afrin’de siz varsınız, çeteler var. Bunun adı işgal değildir de nedir? Bu işgaldir. Başka ülkenin toprak bütünlüğünün ihlalidir. Savaş suçu işliyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından Genel Kurul’u yöneten CHP Meclis Başkanvekili Levent Gök, Çepni’nin açıklamalarını doğru bulmadığını belirterek, oturuma 5 dakika ara verdi.