‘İliştirilmiş medya tanıklık ettiğimiz fotoğrafları çarpıtıyor’

img

DİYARBAKIR - DİFAK ve DSM öncülüğünde Diyarbakır’da “Çatışma Alanlarında Fotoğraf ve Medyada Kullanımı” konulu panel düzenlendi. Gazeteci Refik Tekin, iliştirilmiş medyanın kendilerinin tanıklık ettiği ve çektiği fotoğrafları çarpıttığını söyledi.

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Kulübü (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) öncülüğünde, Hollanda Konsolosluğu'nun katkılarıyla fotoğraf ve gençlik programı kapsamında, Fotoğraf Buluşmaları paneli gerçekleştirildi. “Çatışma Alanlarında Fotoğraf ve Medyada Kullanımı” başlıklı panel, sinema-belgeselci Özkan Küçük’ün moderatörlüğünde gazeteciler Refik Tekin ve Özgür Paksoy’un sunumları ile gerçekleştirildi. Amed Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen panele çok sayıda fotoğrafçı ve gazeteci katıldı.
 
Özellikle son iki yılda bölge kentlerinde yaşanan çatışmalı ortamlarda çektikleri haber fotoğrafları ile sunum ve söyleşi yapan fotoğrafçı Tekin ve gazeteci Paksoy, fotoğraf ve haber fotoğrafının önemine, gazetecilerin çatışmalı ortamlarda yaşadığı zorluklar ve güvenlik koşullarına ilişkin deneyimlerini paylaştı.
 
DAİŞ’in Rojava’ya yönelik saldırıları, Kobanê ve Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında çektiği fotoğrafların gösterimi ile söyleşisini sürdüren Tekin, gazetecilerin bölgede yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Fotoğrafların medyada kullanımına değinerek devam eden Tekin, “İliştirilmiş medya, çatışmalar sırasında çektiğimiz ve tanıklık ettiğimiz fotoğrafları, daha sonra olayları çarptırarak veya hükümetin olaylara ilişkin yaptığı açıklamalara dair haberlerde kullanmakta. Yaşananları görmeyen havuz medya, yaşamını yitiren 35 günlük Miray bebeğin fotoğrafını, gerçeğin aksine bir haberde kullandı” dedi.
 
Çatışmalı ortamlarda yaşananların tarihe geçmesi gerektiğinin altını çizen Tekin, “Medya görsel verileri yutuyor. Bir belleğin oluşturulması için belgesel ve fotoğraf çalışmasının yürütülmesi gerekiyor” önerisinde bulundu.
 
Gazeteci Abdurrahman Gök’ün Diyarbakır Newrozu’nda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut’un vurulma anına dair çektiği fotoğraflar üzerinden basın fotoğrafçılığının önemine dikkat çeken gazeteci Paksoy ise, “Basında fotoğraf, haberi belgelemektir. Günümüzde yaşananları belgelemek, basın fotoğrafçılığının en temel ilkesidir. Bölgede yaşanan bir çok negatif olay ve ölümler, benzer şekilde belgelendi” diye konuştu.
 
Panel soru cevap bölümü ile sona erdi.