DTK: Darbeciler kaybedecek, demokrasi kazanacak

img
DİYARBAKIR – DTK, 12 Eylül uygulamalarının günümüzde AKP-MHP iktidarıyla zirveleştiğini belirterek, “Darbeci faşistler kaybedecek, demokrasi ve özgürlük kazanacak” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 12 Eylül 1982’de yapılan askeri darbeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Darbenin 39’uncu yıldönümüne dikkat çekilen açıklamada, “faşist” olarak tanımlanan darbenin demokratik Türkiye toplumuna karşı gerçekleştirildiği vurgulandı. Darbe zihniyetinin AKP-MHP ittifakıyla devam ettiği belirtilen açıklamada, “Darbe Anayasası ile yönetilen günümüz Türkiye’sinde uygulamalarda değişen hiçbir şey yok. Halen Kürtlerin inkâr ve imhası temelinde gerçekleştirilen 12 Eylül faşist darbesi, olduğu gibi devam etmekte, yüzbinlerce insan işlerinden atılmakta, seçilen siyasetçilerin yerine kayyum atanmakta, cezaevleri ve dışarıda insanlara yönelik, insanlık dışı işkenceler devam etmektedir” denildi. 
 
Darbe döneminde yaşananlara dikkat çekilen açıklamada, “12 Eylül darbesi ile insanlara karşı, insanlık dışı uygulamalar, işkenceler, yargısız infazlar, hukuku ayaklar altına alarak gerçekleştirdiği yargılamalar, idamlar, 1 milyonu aşkın tutuklamalar, basına, sendikal hayata, sivil toplum örgütlerine, kadına, gençliğe ve Kürt halkına karşı gerçekleştirilen suçlar ile Türkiye’de gelişmekte olan demokratikleşme süreci katledilmiştir. Baskı, zor ve şiddet temelinde gerçekleştirilen ve tüm baskılara rağmen topluma kabul ettiremediği anayasası ile etkilerini günümüzde de sürdürmektedir” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘DARBECİ FAŞİSTLER KAYBEDECEK’
 
“12 Eylül faşist darbesini gerçekleştirenler ve içselleştirerek günümüze uyarlayanlar halklarımıza hesap vermekten kaçamayacaklardır” denilen açıklamada, şöyle devam edildi: “12 Eylül faşist zihniyeti tüm uygulamaları ile günümüzde AKP-MHP iktidarıyla zirveleşmiştir. Kenan Evren ve Esat Oktay Yıldıran’ın zihniyeti ve ruhu Erdoğan-Bahçeli’de cisimleşmiştir. Tüm darbe mekaniğine karşı halklarımız demokrasi cephesinde birleşerek direnişleri hep olagelmiştir.  Mahirlerin, Denizlerin, Mazlum ve Kemallerin iradesi zaferi nasıl gerçekleştirdiyse Kürtler ve Türkiye Devrimci Demokrasi güçleriyle birlikte mücadeleyi geliştirerek, Demokratik Cumhuriyetle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz. Bu bilinç ve inançla 12 Eylül faşist darbesini gerçekleştirenleri ve darbeye destek verenleri bir kez daha lanetliyoruz... Darbeci faşistler kaybedecek, demokrasi ve özgürlük kazanacak.”