Bilirkişi raporu HDP'li Beştaş’ı doğruladı

img
DİYARBAKIR - HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun yaptığı ileri sürülen çağrı ve katıldığı yürüyüşler nedeniyle yargılanan Meral Danış Beştaş davasının duruşmasında, polis kamerasına ait görüntülere ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu Beştaş’ın ifadelerini doğruladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun DAİŞ saldırısı altındaki Kobanê için 2014 yılında yaptığı çağrı ve Sur'da "sokağa çıkma yasağı" protestosuna katıldığı gerekçesiyle 30 Ocak 2017'de tutuklanırken 21 Nisan'da görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 4’üncü duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı Beştaş’ın 2911 Sayılı kanuna muhalefet, “örgüte üye olma” ve “suç işlemeye alenen tahrik” gerekçesiyle 11 yıldan 25 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Beştaş, Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 8’inci duruşmaya katılmazken avukatları hazır bulundu.
 
Başlayan duruşmada önceki duruşmalarda istenen olay CD’sine ilişkin bilirkişi raporunun dosyaya sunulmuş olduğunu belirten mahkeme heyeti, raporun bir örneğini de Beştaş’ın avukatlarına verildi.
 
POLİS 3’ÜNCÜ İKAZI YAPMAMIŞ
 
Mahkeme, Beştaş’ın 13 Eylül 2015’te Sur’a girmek istedikleri ancak polisin 3’üncü ikazından önce dağıldıklarına ilişkin beyanlarının tespiti için polis kamerasından alınan görüntülere ilişkin hazırlattığı bilirkişi raporu, Beştaş’ın ifadelerini doğruladı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, 36 dakikalık bir video ve 7 adet fotoğrafın incelendiği belirtildi. Raporda, Beştaş’ın ilk olarak 15.10’da görüldüğü,  ilk polis ikazının da 15.58’de yapıldığı aktarıldı. İkinci ikazın 16.03’te yapıldığı belirtilen raporda, 3’üncü ikaza da grubun dağılmaması halinde müdahale edileceğinin söylendiği tespitinde bulunuldu. İncelenen görüntülerde grubun bulunduğu alanın sağ taraftan geçen zırhlı araçların üst üste havaya ateş etmesini görmezden gelen bilirkişi, hazırladığı raporunda, “16.04’de duyulan silah seslerinden sonra grup içerisinde bazılarının polis barikatlarına saldırdığı akabinde 16.05’te Meral Danış Beştaş’ın grup içerisinde görüntülendiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi. Bilirkişi, izlenen görüntülerde polisin 3’üncü ikazı yapmadığına işaret ederek, Beştaş’ın ifadelerini doğruladı.
 
SAVCI 25 YIL CEZA İSTEMİNİ TEKRARLADI
 
Savcı, 13 Şubat 2018 tarihli 25 yıla kadar hapis istemiyle hazırladığı mütalaasını tekrarladı. 
 
Beştaş’ın avukatları Mehdi Özdemir ve Mesut Beştaş, gelen bilirkişi raporunu incelemek ve talepte bulunmak için süre istedi. 
 
Mahkeme, avukatların taleplerini kabul ederek bir sonraki duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.