Valinin 'intihar' dediği katır ölümlerinden Bakanlık bihaber

img
ANKARA - Milli Savunma Bakanlığı, 2015 yılının 24 Mart, 4, 5 ve 9 Nisan tarihlerinde askerlerin köylülere ait katırları öldürdüğüne dair bilgi ve belge bulunmadığını ileri sürdü. Şırnak Valiliği, "Katırlar öldürülmedi, uçurumdan atladı" açıklaması yapmıştı.
 
Şırnak’ın Uludere ilçesinde 2015 yılında 24 Mart, 4, 5 ve 9 Nisan tarihlerinde askerler tarafından köylülerin katırları öldürülmüştü. Katırların öldürülmesine ilişkin Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından katırların öldürülmesi emrini veren ve katliamı gerçekleştiren askerlerin tespit edilerek cezalandırılması için suç duyurusunda bulunmuştu. Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada "görevsizlik" kararı vererek dosyayı askerî savcılığa göndermişti. Askerler hakkında soruşturma yürütülüp yürütülmediği konusu ise CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından, 5 Mayıs 2017 tarihinde yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşınmıştı. 
 
BAKANLIK: BİLGİ VE BELGE BULUNMAMAKTA
 
Tanrıkulu’nun soru önergesine tam 8 ay sonra Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den cevap geldi. Verilen cevapta sadece “Soru önergesinde cevaplanması talep edilen hususlara ilişkin bilgi ve belge bulunmamakta” ifadesine yer verildi.
 
‘CEVAP HAKARET NİTELİĞİNDE’
 
HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner, yaptığı yazılı açıklamada, "Ortada hiçbir şeyden habersiz, masum katırların katledilmesi mevzusu var ve iki seneden beri hiçbir sonuç alınamadı. Bu katliamlara, cezasızlığa tepki olarak, vicdanî reddimizi açıkladık. Asıl cezalandırılması gereken askerler hakkında ise soruşturma yürütülüp yürütülmediği dahi bilinmiyor. Devlet, bunun cevabını vatandaşa vermekle yükümlü. Milletvekilinin soru önergesine bakanın verdiği cevap, vatandaşa, vekile hakaret niteliğinde. Aslında bir cevap olmayan bu yazı için mi kamuoyu ve milletvekilleri 8 ay bekletildi?” diye sordu. 
 
Özgüner, şunları ekledi: "Çok ciddi bir katliam karşısında suç duyurusundan hiçbir sonuç alınamıyor. Soruşturma açılıp açılmadığını ne savcılıktan ne bakanlıktan ne meclisten öğrenebiliyoruz. Bu cevap ve cezasızlık ile, Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığı bir kez daha kanıtlanmıştı.”
 
VALİ KATIRLAR İNTİHAR ETTİ DEMİŞTİ
 
Geçtiğimiz Mart ayında katırlarla ilgili yürütülen soruşturmada kamu görevlileri hakkında Şırnak Valliği soruşturma izni vermemişti. Dönemin Şırnak Valisi Ali İhsan Su, "Katırlar ölmedi uçurumdan atladı" açıklaması yapmıştı.