Kayıp yakınları Leyla Güven'in durumuna dikkat çekti

img

DİYARBAKIR / BATMAN – İHD Diyarbakır ve Batman şubelerinin kayıp yakınlarıyla birlikte düzenlediği eylemlerde 66 gündür tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Leyla Güven'in durumuna dikkat çekildi. 

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla düzenlediklerini eylemin 518'incisini gerçekleştirdi. Diyarbakır Valiliği'nin "açık alanda eylemin yasaklaması" kararı nedeniyle İHD şube binasın yapılan eylemde kayıp yakınları zorla kaybettirilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, 66 gündür tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren Leyla Güven'in durumuna değinerek, "Bu ülkede hak ve adalet hiçbir zaman yerini bulmadı. Ne yazık ki her hafta yeni bir hak ihlaliyle karşı karşıya kalıyoruz. En son bir hak ihlali olan tecritte yönelik Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri başlatıldı. Leyla Güven, Abdullah Öcalan üzerinde devam eden bir hak ihlali olan tecride karşı 66 gündür bedenini ölüme yatırmış durumda, her geçen gün eriyor” diye konuştu.
 
'TECRİT KABUL EDİLEMEZ'
 
“Tecrit bir insan hakkı ihlalidir ve kabul edilemez” diyen Acer, “Yapılan haksızlık ve hak ihlallerini reddeden Leyla Güven, annesini cezaevinde kaybetti ve ona karşı son görevini yerine getiremedi. Yine Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinin gömülmesine izin verilmedi. Bu ırkçılığın geldiği son noktadır bu hepimiz için bir utançtır" dedi. Acer, ölümlerin yaşanmaması için herkesi duyarlı davranmaya çağırdı. 
 
'MÜCADELEMİZ HİÇ BİTMEYECEK'
 
Eylemde, Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Aktepe köyünde 1994’ten beri kendisinden haber alınamayan, Ömer Öner’in akıbeti soruldu. Eylemde konuşan Öner'in eşi Nazire Baran, “1994’te gece saat 04.00 sıralarında hayvanları çıkarmak için çıktı ve bir daha gelmedi. Başvurmadığımız adli merci kalmadı, kendi bireysel arayışlarımız da buna dahil her yere sorduk, ama sonuç almadık. Eşim 3 çocuk babasıydı ve devletin silahlandırdığı kişiler tarafından katledildi. Devlet, yıllarca faili meçhul cenazeleri bulmadı, mezarı olanların ise mezarlıklarına tahammül etmedi. Devlet bize bir mezarı bile layık görmedi. Bu zulmü unutmayacağız. Biz unutursak çocuklarımız unutmayacak. Bu mücadelemiz hiç bitmeyecek” ifadelerini kullandı.
 
Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.
 
BATMAN
 
Batman’da ise İHD ve kayıp yakınları 424’üncü kez kayıpların akıbetini sordu. Açık alan yasağı nedeniyle İHD Batman Şubesi'nde yapılan eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Necdet İpekyüz, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar da destek verdi.Eylemde 2 Nisan 1994’te kaybedilen Mahmut Demirel’in akıbetini soran İHD Batman Şube Sekreteri Fahrettin Asutay, Demirel'in Batman şehir içi minibüsünde çalışırken kaybedildiğini ifade etti. Asutay, yapılan bütün başvurulara rağmen o günden sonra Demirel’den bir daha haber alınmadığını kaydetti.
 
Eylemde konuşan HDP Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki, "Türkiye'de yaşanan anti demokratik uygulamalara Batman İHD şubesinin bu koridorlarında yaşananlar tanıktır. Bu koridor Türkiye'nin ne durumda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Türkiye'de yaşanan bu hukuksuz uygulamalara karşı bugün milletvekilimiz Leyla Güven bedenini açlığa yatırmıştır. Artık bu uygulamalar son bulsun ve Güven'in talepleri kabul edilsin" diye belirtti.
 
Konuşmaların ardından kayıp yakınlar 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.