Gardiyanların hasta tutukluya saldırdığı iddiası

img

İSTANBUL - Menemen T Tipi Cezaevi'nde tutulan verem ve KOAH hastası Ozan Çıra'nın gardiyanların saldırısına maruz kaldığı iddia edildi. 

İzmir Menemen T Tipi Cezaevi'nde tutulan ve bulaşıcı olmayan verem  ile KOAH hastası Ozan Çıra'nın (35), gardiyanların saldırısına uğradığı iddia edildi. Ailenin verdiği bilgiye göre, durumu ağır olan hasta tutuklu Çıra geçtiğimiz ay gardiyanların saldırısına maruz kaldı ve sonrasında revire çıkartılmadı.
 
Cezaevinde yaptıkları görüş sırasında yaşananları öğrendiklerini belirten aile, Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı'na bulundukları suç duyurusunun ardından Çıra'nın revire çıkartıldığını aktardı. Bu ay itibariyle görüş yasağı olduğu için görüşemediklerini ve cezaevi yetkililerinin kendilerine Aralık ayına kadar görüşemeyeceklerini aktardığını dile getiren aile, sağlık durumu kötü olan Çıra'nın arkadaşlarının yardımıyla ihtiyaçlarını karşıladığını ifade etti. Çıra'nın tekerlekli sandalye talebinin de karşılanmadığını belirten aile, insan hakları savunucularına duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Konu ile ilgili görüştüğümüz cezaevi yönetimi ise, sorularımıza yanıt vermedi.