Halfeti saldırısı sonrası en az 10 gözaltı

img
URFA – Halfeti'de jandarma karakoluna yapılan saldırı sonrası 10’u aşkın kişi gözaltına alındı.
 
Urfa’nın Halfeti ilçesi Yukarıgöklü Mahallesi (Gogan) jandarma karakoluna 15 Mayıs gecesi düzenlenen roketatarlı saldırı sonrası çevre mahallerde gözaltı operasyonları başlatıldı. 
 
Halfeti, Bozova ve Birecik kırsal mahallelerinde aralarında HDP, DBP ilçe yöneticilerinin olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Söz konusu saldırının olduğu Göklü Karakolu’nun 90 metre uzağında olan bir oto yıkama dükkanı işleten Mehmet Şahin ile iki çalışanı gözaltına alındı. 
 
Olaydan sonra gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Halfeti ilçesi Dergili Mahallesi'nden (Derto) Zeki Alakuş, Abdullah Emlik, Bahattin Erdil, Gülaçan Mahallesi’nde (Zaxper) çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi. Ancak gözaltı sayısı ve isimleri öğrenilemedi. 
 
Bozova’nın Örgülü Mahallesi’nde (Golesir) Sabri Murat, Gözenek Mahallesi’nde (Arpetin) Ahmet Aydın, Ekrem Doğan gözaltına alındı.
 
Gözaltına alınanlar Halfeti İlçe Emniyeti Müdürlüğü'nde tutuluyor. Öte yandan Halfeti ve Birecik ilçelerinde olaydan sonra Jandarma esnafa Türk Bayrağı dağıttığı, asmayanların ise tehdit edildiği ve zorla astırıldığı iddia edildi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
15 Mayıs akşamı saat 22.45’de Yukarı Göklü Jandarma Karakolu’na roketatar saldırısı olmuş ve bir süre çatışma yaşanmıştı. Çatışmanın Yukarıgöklü ve Amara yakınlarında 40 dakika sürdüğü öğrenilirken çatışmadan sonra Urfa Valiliği yazılı bir açıklama yaparak 2 askerin yaralı olduğunu ancak durumlarının iyi olduğunu belirtmişti.